Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1945.

16.

Zpráva

ústavně právního a zahraničního výboru

o vládním návrhu ústavního zákona (tisk 4)

o Zakarpatské Ukrajině a úpravě státních hranic se Svazem sovětských socialistických republik.

I.

Ústavně-právní výbor projednal ve své dnešní schůzi vládní návrh ústavního zákona o Zakarpatské Ukrajině a o úpravě státních hranic se Svazem sovětských socialistických republik, podle kterého souhlasí Prozatímní Národní shromáždění se smlouvou mezi československou republikou a Svazem sovětských socialistických republik o Zakarpatské Ukrajině ze dne 29. června 1945, jakož i s protokolem k této smlouvě. Podle § 64 odst. 1, bod 1 ústavní listiny je třeba, aby souhlas byl dán ve formě ústavního zákona.

Tím, že vláda předložila návrh tohoto ústavního zákona, splňuje čl. VII. košického vládního programu ze dne 5. dubna 1945, ve kterém se praví: "Vláda si přeje, aby otázka tato byla vyřešena podle demokraticky projevené vůle karpato-ukrajinského lidu a v plném přátelství mezi Československem a Sovětským svazem."

Když v r. 1919 byla Zakarpatská Ukrajina mírovými smlouvami a na přání zakarpatského lidu připojená k Československé republice, byla veliká většina Čechů i Slováků přesvědčena, že připojení je jenom dočasné a že se Zakarpatská Ukrajina svěřuje péči Československé republiky až do chvíle, kdy bude míti Československo i Sovětský svaz společné hranice. Tento historický okamžik nastal; když slavná Rudá armáda a po jejím boku hrdinná vojska československá překročila hranici Zakarpatské Ukrajiny a přinesla ve spojení s rozdrcením vojenské moci německého nacismu svobodu československé republice i zakarpatsko-ukrajinskému lidu.

Smlouva mezi československou republikou a Sovětským svazem o Zakarpatské Ukrajině je plodem přátelství a spojenectví národů Československa a Sovětského svazu a důkazem, jak při vzájemném porozumění mezi národy a státy nemohou býti mezi dvěma zeměmi otázky, které by nebylo možno rozřešiti v přátelském duchu a ve vzájemné důvěře. Národní shromáždění tím, že dá souhlas k této smlouvě i k protokolu k ní, je prodchnuto přáním - jak praví úvodní slova smlouvy - aby národy Československé republiky a Svazu sovětských socialistických republik žily ve věčném upřímném přátelství a aby jim ve vzájemné úzké spolupráci byla zajištěna šťastná budoucnost.

V tomto duchu navrhuje ústavně-právní výbor, aby Prozatímní Národní shromáždění schválilo osnovu ústavního zákona v připojeném znění.

V Praze dne 21. listopadu 1945.

Dr Púll Ján v. r.,
Dr Dolanský Jaromír v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Zahraniční výbor se připojuje ke zprávě výboru ústavně-právního a navrhuje, aby vládní návrh ústavního zákona byl přijat ve znění usneseném výborem ústavně-právním.

V Praze dne 21. listopadu 1945.

JUDr Ducháček Ivo v. r.,
Šling Otto v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Ústavný zákon

zo dňa ...................... 1945

o Zakarpatskej Ukrajine a úprave štátnych hraníc

so Sväzom sovietskych socialistických republík.

Dočasné Národné shromaždenie republiky československej usnieslo sa na tomto zákone:

§ 1.

Dočasné Národné shromaždenie súhlasí:

1. so smluvou medzi Československou republikou a Sväzom sovietskych socialistických republík o Zakarpatskej Ukrajine za dňa 29. júna 1945,

2. s protokolom ku smluve medu Československou republikou a Sväzom sovietskych socialistických republík o Zakarpatskej Ukrajine zo dňa 29. júna 1945.

§ 2.

Zmena štátneho územia, sjednaná smluvou a protokolom, uvedenými v § 1, a zmeny štátnych hraníc nastalé v dôsledku tejto smluvy a protokolu k nej, nabývajú s medzinárodnou účinnosťou aj účinnosť vnútroštátnu.

§ 3.

Tento zákon nabýva účinnosti dňom vyhlásenia; prevedú ho minister vnútra a minister zahraničných vecí v dohode so súčastnenými ministry.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP