Senát Národního shromáždění R. Č. S. r. 1938.

IV. volební období.

8. zasedání.

Tisk 743.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu v Táboře ze dne 15. července 193 č. Nt II 102/38 za souhlas k trestnímu stíhání sen. Jana Jiřího Krejčího pro přečin podle § 18 č. 2 zák. čís. 50/23 Sb. z. a n. (č. 8400/1 předs.).

Skutková podstata:

Dne 29. května 1938 konala se předvolební veřejná schůze čsl. strany lidové v hostinci Josefa Jirouška v osadě Svatý Jan, obec Květov, na které řečnil senátor J. J. Krejčí.

1. Týž kritisoval počínání "Republikánské strany" a při tom upozorňoval své posluchače různého politického přesvědčení, že co bude mluviti, nemá býti opakováno, t. j. rozšiřováno, ale že může říci, že republikánská strana zatahuje republiku k Němcům, že poslanec Beran paktuje s Henleinem a jako důkaz k tomu uvedl, že minulý týden v ministerstvu zahraničí se říkalo, že bude suspendován parlament a vláda a že bude nastolen triumvirát třech diktátorů: Berana, Henleina a Žilky.

2. Kromě toho dále pravil, že jest republika v bídných finančních poměrech, které, bude-li to déle trvat, nevydrží a že bylo nešikovností vlády v nynějších kritických dnech vypisovati volby do obcí, že nově zvolení starostové budou starosty válečnými, protože v době jejich úřadování bude určitě válka.

Státní zastupitelství v Táboře spatřuje ve výrocích, že "republikánská strana zatahuje republiku k Němcům až... v době jejich úřadování bude určitě válka" skutkovou podstatu přečinu dle § 18 č. 2 zák. č. 50/23 Sb. z. a n. a žádá senát Národního shromáždění za souhlas k trest. stíhání sen. J. Jiřího Krejčího.

Imunitní výbor projednal tuto záležitost a navrhuje, aby senát Národního shromáždění žádosti krajského soudu v Táboře ze dne 15. července 1938 za souhlas k trest. stíhání p. sen. J. Jiřího Krejčího nevyhověl a k trestnímu stíhání pro tyto výroky jej nevydával.

Tento návrh odůvodňuje imunitní výbor takto: Uvedené zprávy p. senátora Krejčího mohly sice posluchače znepokojiti, protože byly proneseny od veřejného funkcionáře a neinformovaní posluchači mohli je pokládati za pravdivé a utajované.

Pokud však jde o výroky p. sen. Krejčího speciálně v době tak pohnuté, a uváží-li se, že se jedná vlastně o tři výroky z kontextu řeči vyňaté, jest proto nutno pro objektivní posouzení vzíti v úvahu celkový charakter řeči jmenovaného p. senátora. Hledíme-li proto na jeho projev v jeho celku, není pochyby, že jeho řeč byla nesena tónem, jenž se pohybuje v hranicích kritiky, která členu Nár. shromáždění přísluší, avšak nelze míti za to, vzpomeneme-li si na vše, co se potom stalo, že by tyto hranice kritiky byly překročeny a že by zde nastávala imunitnímu výboru povinnost odkázati tento případ na pořad práva.

Proto imunitní výbor navrhuje, aby žádosti krajského soudu v Táboře ze dne 15. července 1938 za souhlas k trest. stíhání sen. Krejčího podle § 18 č. 2 zák. č. 50/23 Sb. z. a n. vyhověno nebylo.

V Praze dne 13. roce 1938.

Dr Havelka Otakar v. r.,

místopředseda.

Dr Jan Sobota v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP