Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1938.

IV. volební období.

7. zasedání.

Tisk 676.

Vládní návrh

Zákon

ze dne..............................................

o gremiích porodních asistentek (porodních pomocnic).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Úvodní ustanovení.

§ 1.

K hájení zájmů a cti stavu porodních asistentek zřizují se gremia porodních asistentek (porodních pomocnic), a to pro zemi Českou v Praze, pro zemi Moravskoslezskou v Brně, pro zemi Slovenskou v Bratislavě a pro zemi Podkarpatoruskou v Užhorodě.

§ 2.

(1) Všechny porodní asistentky, které vykonávají pomocnou praksi porodnickou podle zákona ze dne 9. listopadu 1928, č. 200 Sb. z. a n., o pomocné praksi porodnické, jakož i o vzdělání a výcviku porodních asistentek (porodních pomocnic), vyjímajíc porodní asistentky zaměstnané ve veřejných ústavech při ošetřování těhotných, rodiček, šestinedělek, novorozenců a kojenců, jsou členkami gremia, země, v níž mají své sídlo.

(2) Porodní asistentky ustanovené ve veřejné službě mimo veřejné ústavy (odstavec 1) jsou však členkami gremia potud, pokud jde o jejich mimoslužební stavovské zájmy.

 

ČÁST PRVÁ.

Orgány gremií.

§ 3.

Orgány gremií jsou:

a) zastupitelstvo (§§ 4 až 10),

b) předsednictvo (§§ 11 až 14),

c) čestná rada (§§ 15 až 22) ,

d) revisorky účtu.

 

Díl I.

Zastupitelstvo gremia.

§ 4.

(1) Členky gremia oprávněné k volbě (§ 6) volí členky zastupitelstva a jejich náhradnice. Současně volí i dvě revisorky účtů a dvě jejich náhradnice. Revisorky účtů (náhradnice) nemohou býti členkami zastupitelstva.

(2) Zastupitelstvo skládá se nejméně ze 12 členek a stejného počtu náhradnic.

(3) Počet členek zastupitelstev jednotlivých gremií určí ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy se zřetelem k počtu členek jednotlivých gremií.

§ 5.

Zastupitelstvo je orgánem usnášejícím se a rozhodujícím. Jemu přísluší zejména:

1. voliti předsednictvo a čestnou radu;

2. schvalovati rozpočet a činiti zásadní rozhodnutí, pokud jde o nakládání se jměním gremia;

3. zkoumati a schvalovati výroční účty;

4. určovati výši členských příspěvků (§ 34);

5. určovati náhrady členkám (náhradnicím) gremiálních orgánů (§ 25, odst. 1 a 2);

6. usnášeti se na systemisaci služebních míst zaměstnanců gremia, na úpravě služebních požitků a na služebním řádu těchto zaměstnanců; tato usnesení vyžadují schválení ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v dohodě s ministerstvem financí;

7. usnášeti se na opatřeních a zařízeních sloužících ke splnění úkolů gremia, zejména též na ochranu hospodářských, sociálních a humánních zájmu porodních asistentek;

8. usnášeti se na gremiálním řádu (§ 10) a řádu stavovském (§ 29).

§ 6.

Právo voliti a volenu býti přísluší všem porodním asistentkám, které jsou československými státními občankami, jsou v den vypsaných i konaných voleb členkami gremia a které nejsou pravoplatným trestním rozsudkem zbaveny volebního práva do obcí anebo kterým volební právo nebylo odňato nálezem čestné rady [§ 18, odst. 1, písm. d)].

§ 7.

(1) Každá porodní asistentka oprávněná k volbě (§ 6) je povinna vykonati volební právo.

(2) Nesplní-li této povinnosti bez dostatečného důvodu, dopouští se přestupku zanedbání povinností členky ke gremiu.

§ 8.

(1) Zvolená členka je povinna volbu přijmouti. Povinnosti té nemají porodní asistentky:

a) starší 60ti let,

b) které v posledním funkčním období byly členkami zastupitelstva,

c) které prokáží lékařským vysvědčením, že pro chorobu nemohou funkci tuto vykonávati.

(2) Porodní asistentky ustanovené ve službě veřejné (§ 2, odst. 2) mohou přijmouti volbu, po případě členkami zastupitelstva dále zůstati jen se svolením svého nadřízeného úřadu.

(3) Porodní asistentka, která bezdůvodně (odstavce 1 a 2) volby nepřijme nebo přijatou funkci odpírá dále plniti, dopouští se přestupku zanedbání povinností členky ke gremiu.

(4) Z důvodů uvedených v odstavci 1, písm. a) a c) může se členka zastupitelstva vzdáti své funkce během funkčního období.

§ 9.

(1) Zvolené členky (náhradnice) vykonají v prvé schůzi, které se zúčastní, do rukou předsedkyně nebo úřadující místopředsedkyně slib, že budou plniti svoji funkci svědomitě a nestranně.

(2) Členka (náhradnice) zastupitelstva, která se nezúčastní bez dostatečného důvodu tří po sobě jdoucích schůzí, dopouští se přestupku zanedbání povinností členky ke gremiu.

§ 10.

(1) Gremiální řád (§ 5, č. 8) obsahuje zvláště předpisy o počtu členek předsednictva, o svolávání, řízení schůzí a o schopnosti zastupitelstva a předsednictva usnášeti se, o působnosti revisorek účtů, dále předpisy o vyměření, vybírání a upotřebení gremiálních příspěvků a o správě a hospodaření gremia.

(2) Gremiální řád schvaluje ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Díl II.

Předsednictvo gremia.

§ 11.

(1) Předsednictvo se volí ze zastupitelstva a sestává z předsedkyně, prvé a druhé místopředsedkyně a nejméně ze dvou dalších členek a ze stejného počtu náhradnic.

(2) Předsedkyně a obě místopředsedkyně vykonají do rukou zástupce dozorčího úřadu (§ 30) slib, že budou plniti svoji funkci svědomitě a nestranně.

(3) Před vydáním gremiálního řádu (§ 10) zvolí zastupitelstvo pouze předsedkyni a místopředsedkyně, které připraví návrh tohoto řádu a svolají schůzi zastupitelstva, aby se na něm usneslo.

§ 12.

Předsednictvo je orgánem výkonným a správním; zejména mu přísluší:

1. usnášeti se na svolání schůze zastupitelstva, připraviti ji a prováděti její usnesení;

2. spravovati jmění gremia a vypracovati každoročně návrh rozpočtu;

3. ustanovovati a propouštěti zaměstnance gremia;

4. vybírati členské příspěvky (§ 34);

5. vésti seznam členek gremia (§ 2);

6. vésti seznam členek gremia, majících volební právo (§ 6);

7. raditi členkám gremia a informovati je ve věcech patřících do působnosti gremia;

8. podávati úřadům z vlastního podnětu i k jejich žádosti návrhy a posudky ve věcech týkajících se stavu

porodních asistentek;

9. uveřejňovati periodické zprávy o činnosti gremia;

10. podávati zastupitelstvu návrhy ve věcech, které se týkají zájmů porodních asistentek.

§ 13.

Členka (náhradnice) předsednictva, která se bez dostatečného důvodu nezúčastní tří po sobě jdoucích schůzí, dopouští se přestupku zanedbání povinností členky ke gremiu.

§ 14.

(1) Předsedkyně zastupuje gremium na venek, svolává schůze zastupitelstva a předsednictva a předsedá jim.

(2) Je-li předsedkyně zaneprázdněna, zastupuje ji prvá, po případě druhá místopředsedkyně.

Díl III.

Čestná rada.

§ 15.

(1) Čestná rada se skládá nejméně z 5 členek a stejného počtu náhradnic, které zvolí zastupitelstvo ze svých členek. Počet členek čestné rady jednotlivých gremií určí ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy se zřetelem k počtu členek gremií.

(2) Členka (náhradnice) předsednictva nemůže býti členkou (náhradnicí) čestné rady.

(3) Čestná rada zvolí si ze svého středu předsedkyni a jednu nebo dvě místopředsedkyně.

(4) Členka čestné rady, která se bez dostatečného důvodu nezúčastní tří po sobě jdoucích schůzí, dopouští se přestupku zanedbání povinností členky ke gremiu.

§ 16.

Čestné radě přísluší:

a) vykonávati disciplinární moc nad členkami gremia, a za tím účelem usnášeti se na disciplinárních trestech (§§ 17 a 18), a trestati přestupky zanedbání povinností členky ke gremiu (§ 7, odst. 2, § 8, odst. 3, § 9, odst. 2, § 13, § 15, odst. 4., § 21, odst. 3, § 26, odst. 5);

b) zprostředkovati ve sporech vzniklých mezi členkami gremia při výkonu jejich povolání i ve sporech mezi členkou a osobou, které poskytla potřebné ošetření při výkonu svého povolání, o přiměřenosti odměny, a to v obou případech jen, byla-li o to čestná rada oběma stranami požádána.

§ 17.

(1) Čestná rada, vykonávajíc disciplinární moc [§ 16, písm. a)], je oprávněna a povinna zakročiti, aniž je tím dotčena příslušnost řádných soudů nebo úřadů podle platných zákonů, proti členkám gremia, které se dopustí přestupku ustanovení § 21, odst. 2, §§ 27, 28 anebo ustanovení vydaných podle § 29, odst. 1.

(2) Sezná-li čestná rada při výkonu své působnosti, že jde v daném případě o podezření činu neb opomenutí, jehož stíhání z moci úřední přísluší soudům nebo politickým úřadům, oznámí to dozorčímu úřadu (§ 30).

§ 18.

(1) Tresty disciplinární jsou:

a) výstraha,

b) důtka,

c) pokuta od 20 do 500 Kč,

d) odnětí práva voliti nebo volenu býti na určitou dobu nepřevyšující 6 let.

(2) Tresty uvedené v odstavci 1, písm. c) a d) mohou býti uloženy také současně.

(3) Uložení disciplinárních trestů uvedených v odstavci 1, písm. b) a c) může, disciplinárního trestu uvedeného pod písm. d) musí býti uveřejněno v periodických zprávách gremia porodních asistentek (§ 12, č. 9).

§ 19.

Přestupky zanedbání povinností členky ke gremiu [§ 16, písm. a)] trestá čestná rada pořádkovou pokutou od 10 do 50 Kč.

§ 20.

Proti nálezu čestné rady ve věcech disciplinárních [§ 16, písm. a)], který je písemně vyhotoviti a straně doručiti, lze se odvolati k dozorčímu úřadu (§ 30) do patnácti dnů u čestné rady. Odvolání má odkladný účinek.

§ 21.

(1) Členky gremia jako svědkyně jsou povinny vypovídati v řízení před čestnou radou.

(2) Vědomá nesprávná výpověď je disciplinárním přestupkem.

(3) Členkám, které bez dostatečného důvodu nevyhoví předvolání neb odpírají splniti povinnost podle odstavce 1, může býti i opětovně uložena pořádková pokuta uvedená v § 19.

§ 22.

(1) Trestní soudy jsou povinny oznámiti předsednictvu příslušného gremia zavedení trestního řízení proti člence gremia, jakož i jeho výsledek.

(2) Po pravoplatném skončení trestního řízení jsou trestní soudy též povinny k žádosti čestné rady zaslati jí trestní spisy k nahlédnutí, pokud tomu nebrání zvláštní předpisy.

 

Díl IV.

Společná ustanovení o orgánech gremia.

§ 23.

(1) Vládním nařízením budou vydána ustanovení o provádění voleb členek (náhradnic) gremiálních orgánů a jejich činovnic (předsedkyně a místopředsedkyň), o době a místě přihlášení se členek ke gremiu před ustavením se orgánů gremia, o ustavení gremiálních orgánů a o řízení před čestnou radou.

(2) Funkční období všech orgánů gremií trvá 5 let. Orgány gremií působí vždy až do doby, kdy se ujmou činnosti orgány nově zvolené.

(3) Volby členek gremiálních orgánů provedeny budou podle zásady poměrného zastoupení.

(4) Odstupující členky (činovnice) gremiálních orgánů jsou opět volitelny.

 

§ 24.

Funkce činovnic gremiálních orgánů se končí:

1. ukončením pětiletého nebo prodlouženého funkčního období (§ 23, odst. 2),

2. ztrátou členství gremia,

3. vzdáním se funkce, které se může státi z důvodu uvedených v § 8, odst. 1, písm. a) a c) a odst. 2,

4. disciplinárním odnětím práva voliti nebo volenu býti podle § 18, odst. 1, písm. d),

5. rozpuštěním gremiálního zastupitelstva (§ 30, odst. 4),

6. úmrtím.

§ 25.

(1) Přespolní členky (náhradnice) gremiálních orgánů mají za účast na schůzích nárok na náhradu hotových výloh podle výměry určené zastupitelstvem gremia a schválené dozorčím úřadem.

(2) Členkám (náhradnicím) předsednictva může býti vedle toho poskytnutá náhrada za ztrátu času, usnese-li se na tom zastupitelstvo a schválí-li toto usnesení dozorčí úřad.

ČÁST DRUHÁ.

O stavovských poměrech (povinnostech

a právech) porodních asistentek.

§ 26.

(1) Členky gremia (§ 2) jsou povinny přihlásiti se u příslušného gremia.

(2) Jsou povinny hlásiti i každou změnu, zejména změnu sídla a vzdání se prakse. Jde-li o změnu sídla z obvodu jednoho gremia do druhého, budiž ohlášení učiněno u obou gremií.

(3) Při vzdání se prakse zaniká členství u gremia teprve ohlášením gremiu učiněným.

(4) Lhůta pro hlášení je patnáctidenní a počítá se ode dne, kdy nastane skutečnost, zakládající povinnost hlášení.

(5) Kdo opomene učiniti přihlášku nebo jiné oznámení podle předcházejících odstavců, dopouští se přestupku zanedbání povinností členky ke gremiu.

§ 27.

Potulná prakse a stavu porodních asistentek nedůstojné nabízení ošetření porodní asistentkou vtíravými inseráty, letáky a podobnými prostředky, nabízení služeb porodní asistentky po domech, jakož i podporování a krytí neoprávněného výkonu pomocné prakse porodnické v jakékoliv formě se zakazuje.

§ 28.

Každá porodní asistentka jest povinna osobě jejímu odbornému ošetření svěřené věnovati se horlivě, věrně a svědomitě, řídíc se při tom platnými předpisy.

§ 29.

(1) Gremiální zastupitelstvo má právo usnášeti se ještě o dalších ustanoveních o chování porodních asistentek svého obvodu a vydati je ve formě stavovského řádu.

(2) Stavovský řád schvaluje ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

 

ČÁST TŘETÍ.

Ustanovení všeobecná a závěrečná.

§ 30.

(1) Na gremium a jeho činnost dozírá zemský úřad (úřad dozorčí).

(2) Předsednictvo jest povinno ohlásiti dozorčímu úřadu předem konání každé schůze zastupitelstva a její pořad a předložiti mu opis zápisu o schůzi.

(3) Dozorčí úřad zakáže provésti usnesení nebo opatření orgánů gremia, příčí-li se zákonu nebo vybočí-li jim gremium z mezí své působnosti.

(4) Dozorčí úřad může rozpustiti zastupitelstvo:

a) překročilo-li opětovně meze své působnosti nebo jednalo-li opětovně protizákonně,

b) nemůže-li se zastupitelstvo ustaviti nebo je-li trvale neschopno se usnášeti.

§ 31.

Rozpuštěním zastupitelstva zanikají funkce všech zvolených činovnic gremia. Dozorčí úřad, rozpouštěje zastupitelstvo, učiní opatření, aby až do ustavení nového zastupitelstva byly obstarávány záležitosti gremiální. Dozorčí úřad je povinen v tomto případě do tří měsíců učiniti opatření potřebná k zahájení voleb.

§ 32.

K úhradě výloh za dočasnou správu gremia mohou býti vybírány gremiální příspěvky (§ 34).

§ 33.

V řízení před orgány gremia platí o lhůtách obdobně předpisy o řízení ve věcech náležejících do působnosti politických úřadů.

§ 34.

(1) K úhradě gremiálních výloh budou členkám předepsány každoročně členské příspěvky (§ 5, č. 4).

(2) Pokuty uložené podle tohoto zákona (§§ 18 a 19) připadnou gremiu, které jich použije ve prospěch blahodárných zařízení pro porodní asistentky (§ 5, č. 7).

(3) Gremiální příspěvky, výlohy disciplinárního řízení a pokuty uložené podle tohoto zákona mohou býti vymáhány podle výkazů nedoplatků nebo nálezů, potvrzených předsednictvem co do vykonatelnosti, exekucí politickou nebo soudní.

§ 35.

Politické úřady oznamují gremiím všechny porodní asistentky, jimž bylo vykonávání pomocné prakse porodnické zakázáno.

§ 36.

Tento zákon nabývá účinnosti po uplynutí šesti měsíců ode dne vyhlášení; provedou jej ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Zřízení zájmového zastoupení pro stav porodních asistentek je požadavkem plně oprávněným. Platí proň stejné důvody jako pro zájmová zastoupení jiných stavů (komory lékařské, advokátní, lékárnická gremia atd.).

Oprávněnost požadavku byla uznána již v r. 1927 v sociálně-politickém výboru senátu, který svoji zprávu k vládnímu návrhu zákona o pomocné praksi porodnické, jakož i o vzdělání a výcviku porodních asistentek (tisk č. 543/1927) doprovodil resolucí tohoto znění: "V každém hlavním městě země bude zřízeno gremium porodních asistentek, jehož úkol bude spočívati v hájení hospodářských poměrů a stavovských zájmů porodních asistentek. Všechny porodní asistentky země mají povinnost státi se členy tohoto gremia, k jehož řízení má býti zvolen výbor pěti- až devítičlenný s povinností přihlížeti k národnostnímu poměrnému zastoupení."

Požadavek stal se v poslední době tím aktuelnějším, poněvadž stav porodních asistentek naléhá na některé úpravy pomocné prakse porodnické, které by bylo možno provésti jedině cestou zákona (zejména rayonování porodních asistentek). Tyto úpravy byly by rázu velmi pronikavého a týkají se celého stavu porodních asistentek, a je proto nutno, aby státní správa o nich jednala se stavovskými činiteli, jimž nesporně přísluší plné právo mluviti jménem celého stavu. Těmito činiteli mohou býti gremia porodních asistentek.

V ohledu organisačním přidržuje se osnova značnou měrou zákona ze dne 28. června 1929, č. 113 Sb. z. a n., o lékařských komorách, přihlížejíc při tom též do jisté míry ke způsobu, jakým byla zřízena gremia porodních asistentek v republice Rakouské. ("Verordnung des Bundesministeriums für soziale Verwaltung vom 30. Dezember 1925, betreffend die Errichtung von Hebammengremien" Bundesgesetzblatt für die Republik Österreich, č. 13/1926.)

Vydáním zákona o zájmovém zastoupení porodních asistentek vyhoví se dávnému a oprávněnému přání stavu porodních asistentek. Pro státní pokladnu nevzniká zřízením gremií porodních asistentek žádné finanční zatížení. Ježto pak jedním z úkolů zajmového zastoupení je i povznesení úrovně porodních asistentek ve smyslu ideálním, je tím dán i přímý zájem státu na vydání zákona, ježto je v zájmu veřejném, aby tato úroveň byla co možná nejvyšší.

V podrobnostech se uvádí:

Osnova obsahuje úvodní ustanovení (§§ 1 a 2) a 3 části (§§ 3 až 36).

Úvodní ustanovení pojednávají o zřízení gremií a členství v nich. Z členství v gremiu vylučují se porodní asistentky zaměstnané ve veřejných ústavech vzhledem k tomu, že neprovozují a fakticky provozovati nemohou soukromou praksi, vzhledem ke které by mohly náležeti ke gremiu (jako na př. lékaři k lékařské komoře), podléhati čestné radě atd. Jiná veřejná služba (na př. porodní asistentky obecní) členství ovšem nevylučuje (§ 2, odst. 2).

Část prvá obsahuje ustanovení o orgánech gremií.

V § 3 jsou stanoveny takto:

a) zastupitelstvo,

b) předsednictvo,

c) čestná rada,

d) revisorky účtů.

Ostatní paragrafy části prvé jsou rozděleny do 4 dílů, z nichž díl I, II a III pojednávají o každém kolektivním orgánu gremií zvlášť, kdežto díl IV obsahuje ustanovení společná.

Díl I. Gremiální zastupitelstvo.

§ 4 stanoví počet členek gremiálního zastupitelstva a revisorek, jakož i neslučitelnost funkce revisorek s členstvím v zastupitelstvu.

V § 5 stanoví se kompetence gremiálního zastupitelstva. Přísluší mu zejména vedle obvyklé hospodářské a personální kompetence právo, voliti předsednictvo a čestnou radu a usnášeti se na gremiálním řádu a řádu stavovském.

V § 6 je vymezeno právo voliti a býti volenu.

§ 7 obsahuje ustanovení a povinnosti výkonu volebního práva.

§ 8 obsahuje omluvné důvody pro odmítnutí volby.

§ 9 obsahuje ustanovení o vykonání slibu volených členek a o povinnosti účastniti se zasedá gremiálního zastupitelstva.

V § 10 vymezen je blíže obsah gremiálního řádu.

Díl II. Gremiální předsednictvo.

V § 11 stanoví se složení gremiálního předsednictva a přechodné ustanovení (odstavec 3), v § 12 jeho působnost. § 14 obsahuje ustanovení o funkcích předsedkyně a místopředsedkyň.

Díl III. Čestná rada.

§ 15 stanoví složení čestné rady a kvalifikaci jejích členek.

Působnost čestné rady je vymezena v § 16.

V §§ 17 až 21 jsou bližší ustanovení o vykonávání disciplinární moci čestnou radou a o právech a povinnostech členek gremia vůči čestné radě.

V § 22 stanoveny jsou povinnosti trestních soudů vůči orgánům gremia.

Díl IV. Společná ustanovení o orgánech gremia.

Důležitým je tu zejména § 23, odst. 1, který ponechává vydání předpisů o provedení voleb členek gremiálních orgánů, o prvním hlášení ke gremiím, dále předpisy o ustavení gremiáních orgánů a o řízení před čestnou radou, vládnímu nařízení.

Volební období orgánů gremia stanoví se na 5 let (§ 23, odst. 2).

Uplatňuje se zásada poměrného zastoupení v gremiálních orgánech (§ 23, odst. 3).

Členky i činovnice dosavadní jsou znovu volitelny (§ 23, odst. 4).

§ 24 stanoví, kdy končí funkce činovnic a § 25 obsahuje ustanovení o náhradách hotových výloh, resp. za ztrátu času členek a činovnic.

Část druhá. O stavovských poměrech (povinnostech a právech) porodních asistentek (§§ 26 až 29).

V § 26 jsou ustanovení o přihlašovací a ohlašovací povinnosti členek gremia.

V § 27 zakazuje se potulná prakse a stavu porodních asistentek nedůstojné nabízení služeb a podporování a krytí neoprávněného poskytování ošetření porodních asistentek.

V § 28 uvedeny jsou všeobecné povinnosti porodní asistentky proti osobě jejímu ošetření svěřené.

Vedle výslovných ustanovení o stavovských poměrech porodních asistentek má gremiální zastupitelstvo podle §

29, odst. 1 a 2 právo usnášeti se ještě o dalších ustanoveních o chování porodních asistentek a vydati je ve formě stavovského řádu, který schvaluje ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Část třetí. Ustanovení všeobecná a závěrečná.

§§ 30 až 32. Zemský úřad je určen jako úřad vykonávající dozor nad gremiem porodních asistentek a vymezena je i jeho kompetence v tom směru.

§ 33 obsahuje ustanovení o lhůtách pro podání opravných prostředků a § 34 o členských příspěvcích.

§ 35 stanoví oznamovací povinnost politických úřadů vůči gremiím.

§ 36: ustanovení o účinnosti a ustanovení prováděcí.

V Praze dne 30. března 1938.

Předseda vlády:

Dr M. Hodža v. r.

Ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy:

Dr Czech v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP