Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1938
IV. volební období.
6. zasedání.
Tisk 638.
Odpovědi:
1. ministra vnitra na interpelaci sen. Bergmana ve věci protistátních projevů na schůzích sudetskoněmecké strany (tisk 536/3)
2. ministra národní obrany na interpelaci sen. Steinera, Fidlíka, Nedvěda a Kreibicha o dělnících zaměstnaných při budování pohraniční obranné čáry (tisk45/14)
3. ministra vnitra na interpelaci sen. Bergmana v záležitosti zákazu schůzí, odkladu voleb do a odkladu voleb do okresních zastupitelstev v Benešově ave Vlašimi (tisk 557/4)
638/1.
Odpověď
ministra vnitra
na interpelaci senátora R. Bergmana
ve věci protistátních projevů na schůzích sudetskoněmecké strany (tisk 536/3).
Proti Josefu Weinlovi bylo pro závadné výroky na veřejné schůzi sudetoněmecké strany dne 17. června 1937 v Chlumu Sv. Maří u Falknova nad O. učiněno trestní oznámení pro přečin dle § 14/5 a § 18/2 zák. na ochr. rep.
Rovněž proti předsedovi této schůze Antonínu Flaugrovi z Chlumu Sv. Maří bylo učiněno trestní oznámení pro přestupek §§ 11 a 19 shromažďovacího zákona, poněvadž proti závadným výrokům na schůzi nezakročil.
Na schůzi sudetskoněmecké strany dne 4. června 1937 ve Vejprtech, jakožto schůzi důvěrné, nemohlo býti podle zákona úředně intervenováno. Dodatečně provedeným šetřením, zejména výslechem řady účastníků, nebyli zjištěni žádní svědkové, kteří by potvrdili, že závadné výroky, v interpelaci uvedené, byly skutečně proneseny.
Veškerým zjevům a činnosti, jež mohou v jakémkoli směru ohroziti veřejný klid a pořádek, zejména bezpečnost státu, věnují úřady mně podřízené systematickou bdělou pozornost a čelí jim opatřeními odpovídajícími platnému právnímu řádu.
O zastavování činnosti, pokud se týče o rozpouštění politických stran, rozhodovala podle zákona ze dne 25. října 1933 čís. 201 vláda.
V Praze dne 20. ledna 1938.
Ministr vnitra:
Dr Černý v. r.
638/2 (původní znění).
Odpověď
ministra národní obrany
na interpelaci senátorů Steinera, Fidlíka, Nedvěda a Kreibicha
o dělnících zaměstnaných při budování pohraniční obranné čáry (tisk 545/14).
Tvrzení interpelace, že při opevňovacích stavbách v interpelaci uvedených nebyli zaměstnáni dělníci maďarské národnosti, neodpovídá skutečnosti. Na těchto stavbách bylo zaměstnáno celkem 54 dělníků maďarské národnosti přímo z místa a kromě toho asi 50 dělníků z blízkého okolí.
Stavba sama, která jest toho času již celkem skončena, byla jen menšího rozsahu a proto nemohla poskytnouti zaměstnání takovému počtu dělnictva, jaký byl nezaměstnanými na počátku prací předpokládán.
Při doplňovacích pracích, které bude nutno ještě podniknouti, přijde v úvahu zase dělnictvo místní a tedy též maďarské národnosti.
Za těchto okolnosti není příčiny k opatřením interpelací požadovaným.
V Praze dne 10. ledna 1938.
Ministr národní obrany:
Machník v. r.
Překlad 638/2.
Válasz
a nemzetvédelmi minisztertöl
Steiner, Fidlík, Nedvěd és Kreibich
szénátorok interpellációjára
a határmenti védelmi vonal épitésénél alkalmazott munkásakról (545/14. ny.-sz.).
Az interpelláció azon állítása, hogy az interpellációban érintett erödítményi építkezéseknél magyar nemzetiségü munkások nem alkalmaztattak, nem felel meg a valóságnak. Ezen építkezéseknél összesen 54 közvetlenül helyben lakó magyar nemzetiségü munkás, s ezeken kívül mintegy 50 munkás a közeli környékböl volt foglalkoztatva.
Maga az építkezés, amely ezid szerint nagyjában már be van fejezve, csupán kisebb terjedelmü volt s ezért oly számu munkásnak, amint azt a munkanélküliek kezdetben feltételezték, munkát nem adhatott.
A kiegészítö munkálatoknál, amelyeket még végre kell hajtani, ismét csak helybeli, tehát magyar nemzetiségü munkásság is jön tekintetbe.
Ez okból az interpellációban kůvetelt intézkedésekre ninesen ok.
Praha 1938. január 10.
A nemzetvédelmi miniszter:
Machník s. k.
638/3.
Odpověď
ministra vnitra na interpelaci
sen. Bergmana
v záležitosti zákazu schůzí, odkladu voleb do obcí a odkladu voleb do okresních zastupitelstev v Benešově a ve Vlašimi
(tisk 557/4).
Volby obecních zastupitelstev, vypsané na den 14. listopadu 1937, byly podle usnesení vlády odvolány dne 23. října 1937, a to proto, že za daných politických poměrů, zejména se zřetelem k tomu, že veřejný klid a pořádek byl brzo po vypsání voleb na několika místech porušen, nebyla dána záruka jejich klidného provedení. Účelem tohoto opatření bylo dosíci politického uklidnění. Týž cíl sledoval i současný zákaz konání politických schůzí. Podle povahy věci muselo míti toto opatření ráz všeobecný. Proto bylo stejně postupováno i pokud šlo o volby okresních zastupitelstev v Benešově a ve Vlašimi.
V Praze dne 5. února 1938.
Ministr vnitra:
Dr Černý v. r.