Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

6. zasedání.

Tisk 584.

Návrh

senátorů Rudolfa Pánka, prof. dr Miloty
na vybudování státního léčebného ústavu, případně zřízení léčebného a studijního nemocničního oddělení pro potírání chorob srdce a cev a příbuzných nemocí se sídlem v Praze
.

Ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy se ukládá, aby v době pokud možno nejbližší, přikročilo k vybudování státního ústavu pro léčbu chorob srdce a cev, případně k zřízení ústředního léčebného a studijního nemocničního oddělení pro právě uvedené choroby, jakož i podobné nemoce s těmito spojené a aby k tomu cíli zahájilo neprodleně příslušné přípravné práce. Náklad s tím spojený budiž prozatímně hrazen z rozpočtové částky 7,756.000 Kč, určené na rok 1938 pro boj proti lidovým a sociálním chorobám (viz dílčí rozpočet, kapitola 17, titul 1, paragraf 6, pol. 2, B. věcné výdaje řádné i mimořádné a v případě, že by v důsledku tohoto návrhu tato částka nestačila, budiž použito ustanovení čl. XIII., odst. 1, finančního zákona republiky Československé na rok 1938 (virement); eventuelně, kdyby pro případ krajní potřeby měla částka ta býti překročena, nechť ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy vyžádá si podle čl. XIV. zmíněného finančního zákona souhlas Národního shromáždění republiky Československé.

Ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy se dále ukládá, aby potřebnou částku nutnou k vybudování svrchu uvedeného ústavu zařadilo do svého řádného rozpočtu na příští rok, a to jako § 4 v titulu 1.

Důvody.

Podnět k tomuto návrhu jest dán prudkým a přímo hrozivým vzestupem počtu úmrtí a onemocnění srdečními a cevními chorobami, které a to budiž zvláště zdůrazněno, zaujaly již v přítomné době prvé, opakujeme prvé místo ve statistice úmrtnosti našeho státu, takže v posledních letech stoupá u nás každoročně počet úmrtí srdečními chorobami o 1000 případů a podle poslední statistiky z r. 1936 činí v tomto roce počet srdečních onemocnění povážlivou cifru 29.517 a cevních onemocnění také značnou číslici 5562. To jsou ovšem pouze případy zjištěné, kolik je však nezjištěných? To, co kdysi byla tuberkulosa plic (souchotě), jsou dnes choroby srdce a cev a to snad ještě v hrozivější míře. Posléze uvedené chorobě (tuberkulose plic), která před několika desítky let zhoubně řádila v řadách obyvatelstva všech tříd (zejména ovšem ve vrstvách nezámožných) a kosila desítky tisíc mladých i starších lidí; musilo býti čeleno zcela mimořádnými opatřeními jako zakládáním zvláštních nemocnic, pavilonů, sanatoří, specielní výchovou odborných lékařů, ošetřovatelek, krátce vše bylo mobilisováno a nešetřeno nákladů jen, aby byla potřena tato choroba, která se podobala metle lidstva a takřka závodila se středověkými nemocemi á la mor, cholera a neštovice. Dík tomuto energickému postupu, plícní choroby jsou v přítomné době omezeny na míru nejmenší a při nejmenším jejich rozrůstání bylo zastaveno. Na jejich místo nastupují beze sporu v stejné, ne-li ještě hrozivější míře choroby srdce a cev a nebude-li jim zavčas a se stejnou energií čeleno, jako tomu bylo u plícních chorob, můžeme se nadíti po této stránce nejpovážlivějších výsledků.Budiž připomenuto, že také pokud jde o tuberkulosu plic, z počátku nebylo k této chorobě přihlíženo s onou vážností a opravdovost jako později, a že teprve její zhoubné účinky donutily stát, veřejnost lékařské kruhy k oněm energickým a účinným opatřením, jaké máme, dnes po ruce.

Boj s tuberkulosou trval více jak půlstoletí a dík vědeckým výzkumům na tomto poli, jakož i novým léčivům a metodám léčby a ne v neposlední řadě též různými preventivními opatřeními rázu veřejného i soukromého, podařilo se, jak bylo již řečeno, značně omeziti i když ne úplně zdolati tuto moderní chorobu. Není sporu, že kdyby se ihned při poněkud značnějším vyskytnutí uvedené choroby, bylo jí se stejnou energií čelilo jako později, mohlo obětí býti značně méně.

To připomínáme proto, poněvadž na vlas stejné opakuje se i při chorobách srdce a cev a my tu máme co činiti se stejnou analogií. A proto žádám, aby ihned, zavčas započato bylo s energickým potíráním této choroby, o jejíž zhoubnosti netřeba ztráceti slov a aby jí byl okamžitě vypovězen boj, jenž by byl veden se stejnou energií a účinností jako tomu bylo u tuberkulosy plic. Opakujeme a zdůrazňujeme: zavčas. Doufáme, že není ještě pozdě.

Není třeba blíže zkoumati příčiny neblahého vzrůstu srdečních chorob. Jsou to příčiny sociální a dobové. Kdežto u plicních chorob i tyfu (i tato choroba svého času byla značně rozšířena a rovněž energickými zákroky potlačena) byly to převahou důvody a příčiny sociální jako nedostatečné nehygienecké bydlení, špatná hygiena v městech (kanalisace, vodovody), nedostatečná výživa, nedostatečné lékařské ošetřování, špatná hygiena v továrnách, dílnách a p., naproti tomu dnes u srdečních chorob přistupují k těmto nedostatkům, z nichž mnohé byly již podstatně zmírněny, ještě i příčiny dobové jako: překotný shon za zaměstnáním, zhoubný ruch v městech, slézání vysokých pater, jízda na velocipedu, motocyklu a i jiné podobné zjevy jak je přináší moderní doba se svým horečným způsobem života. U mládeže a mladších lidí je to pak sklon k přehnanému sportu všeho druhu. Krátce dnešní způsob života vykonává svůj zhoubný vliv na srdeční orgán a předčasně vyřazuje člověka buď ze života nebo mu zabraňuje v činnosti. V poslední době dbá se na vojenský výcvik mládeže a mladých lidí pro obranu státu. Samozřejmě, že zbraň musí se dostat do rukou zdravých a silných lidí jinak by byla neúčinnou. Moderní válka klade na tělesnou schopnost vojína daleko větší požadavky než dřívější způsob válčení a že v prvé řadě musí býti srdce v pořádku, o tom snad není třeba pochybovat. Vojenští lékaři ze zkušeností z vojenských cvičení a manévrů to potvrdí.

Lidský věk se sice v průměru prodlužuje, to však zásluhou zvláštní péče, která se věnuje kojencům, kde dříve panovala veliká úmrtnost, jinak chorob u starších lidí přibývá, zejména srdečních.

Tento návrh nemá býti snad nějakou pobídkou nebo upozorněním ministerstvu zdravotnictví. Právě naopak, uvedené ministerstvo je si plně vědomo zhoubného šíření se srdečních chorob a cev, vždyť rozpočtovou položku boj proti lidovým a sociálním chorobám zvýšilo pro rok 1938 o 450 tisíc Kč a zvýšení to odůvodnilo tím, že v roce 1937 zahájilo rozsáhlou akci proti chorobám srdečním a a rheumatismu. Akce tato spočívá jednak v budování sítě poraden pro srdečně choré a rheumatiky, jednak v budování speciálních výzkumných a léčebných ústavů a oddělení a ve výchově lékařů i široké veřejnosti v otázkách prevence chorob srdečních a rheumatismu. Byl to též ministr zdravotnictví Dr Czech, který ve svém exposé poukázal na neobvyklý vzestup těchto chorob a dal podnět k rozvinutí energického a plánovitého boje proti srdečním chorobám, k nimž připojil i rheumatism.

Tento návrh směřuje jednak k tomu, aby chvályhodným intencím ministerstva zdravotnictví a ministra Dr Czecha dostalo se potvrzení a pokud možno nejúčinnější podpory parlamentem, zejména pokud půjde o finanční stránku a jednak aby boj proti zmíněným chorobám nebyl roztříštěn, nýbrž byl řízen z jediné ústředny prakticky i vědecky, aby byl prostě soustředěn v nejpovolanějších rukách našich vynikajících kapacit v oboru kardiologie. Navrhovaný ústav udržoval by samozřejmě povinně a systematicky také styky s podobnými institucemi existujícími již delší dobu v četných státech. Vzrůst srdečních chorob je sice do jisté míry relativní (zvyšuje se počet starších lidí, zlepšuje se poznávání srdečních chorob a cevních), ale vedle toho přibývá jich nesporně i absolutně. Dále nutno uvážiti, že choroby srdeční mají mimořádný význam sociální: mnohé vznikají již v dětství a omezují po celý život pracovní a sociální význam postiženého. Jiné vznikají uprostřed života a předčasně smrtí vyřazují nebo invalidisují právě sociálně nejcennější, a nejdůležitější jedince. Je tudíž rozvinutí plánovitého a soustředěného boje proti těmto chorobám nejnaléhavějším příkazem současné zdravotní péče a je nutno, aby byl s plnou intensitou a účinností veden.

Jak bylo již řečeno, ministerstvu zdravotnictví je tento hrozivý stav znám a také přikročuje energicky k činům: utvořilo při ministerstvu stálý Poradní sbor z odborníků a zástupců sociálně-lékařských institucí a zřídilo ve všech státních nemocnicích (Kr. Vinohrady, Ostravsko, Bratislava, Košice a p.) při vnitřních odděleních jakási pododdělení pro choroby srdce a cev a rheumatismu, vždy s připojenou poradnou pro tyto nemoci. Současně připravuje ministerstvo druhou etapu, zřízení srdečních stanic i v nemocnicích zemských a třetí etapu v nemocnicích okresních. Tím se buduje po celé republice hustá síť srdečních stanic, o níž se bude moci opírati boj proti zmíněným chorobám.

O výchovu lékařského dorostu pro tyto nemocnice, který bude v jmenovaných poradnách a kardiologických stanicích nemocnic pracovati, chce ministerstvo pečovati přípravou výchovných kursů, jednak praktických při srdečním oddělení státní nemocnice na Kr. Vinohradech, jednak theoretických na lékařských fakultách.

Tím by byla dána pevná administrativní a pracovní základna celému boji proti těmto zlým sociálním chorobám. Je však nezbytně třeba, má-li tento boj býti dále úspěšně a se zdárným výsledkem, jak tomu je u jiných podobných sociálních chorob, jmenovitě plícních, veden a práce zřízených nemocničních stanic s poradnami účelně usměrňována, aby byl vybudován v celé oblasti státní správy buď státní léčebný ústav nebo jedno nemocniční oddělení pro srdeční a cevní choroby, jako vzorné léčebné, studijní a vedoucí ústředí, a to se sídlem v Praze Úkoly jeho byly by pak tyto:

  1. Organisace a administrace:

Součinnost a účelná spolupráce všech nemocničních stanic kardiologických a poraden má nezbytně zapotřebí stálého centra, které by jednak sbíralo a soustřeďovalo nabyté zkušenosti v oboru kardiologie, uvádělo je ve známost všem příslušným podřízeným orgánům, aby jich mohlo býti použito v zájmu všech a jednak aby soustředilo i nutnou společnou administrativu.

2. Poslání výchovné:

a) pro odborné pracovníky v kardiologických odděleních nemocničních a poradnách ;

b) pro výchovu lékařů státních i praktických vhodnými přednáškami, kursy, výstavami, exkursemi ap. ;

c) pro výchovu sociálních sester a ošetřovatelského personálu.

3. Poslání léčebné:

Zřízení a vedení vzorného léčebného oddělení lůžkového pro potřebu nemocnice i výchovu lékařů provádějící a zabývající se moderní léčbou chorob srdce, cev a rheumatismu.

4. Poslání poradní:

Ministerstvo zdravotnictví bude míti v onom ústředí případně léčebném ústavě vzornou poradní instituci, jejíž zkušenosti. budou sloužiti k dalšímu rozvinutí a zdokonalení vedeného boje.

5. Poslání poradenské :

Při oddělení (ústředně) fungovala by vzorná poradna, sloužící k výchově v poradenské péči o kardiaky, jakož i k budování a udržování součinnosti s ostatními sociálně-lékařskými institucemi.

6. Studijní poslání:

a) pokusné studium o vzniku a příčinách chorob srdce, cev a rheumatismu, studium, jemuž by současně připadl úkol hledati nové cesty a prostředky pro boj proti nim;

b) studium statistik a cizí literatury k zdokonalení boje proti uvedeným chorobám;

c) studium budované na podkladě klinických zkušeností,získaných pracemi v tomto oddělení jednak v poznávání, jednak léčení a prevenci a i v sociální péči o srdečně choré a rheumatiky.

7. Poslání sociální:

a) výchova sociálních sester,

b) péče o nezaměstnané a sociálně slabé, kardiaky a rheumatiky,

c) styk nemocnice s rodinným prostředím nemocného prostřednictvím sociálních sester,

d) péče o převýchovu kardiaků změnou povolání přístupného jejich chorobě a součinnost se sociálními institucemi.

8. Publikační a registrační úkoly :

Vedení statistického přehledu vývoje srdečních a cevních chorob v našem státě i v cizině. Propagace boje proti uvedeným chorobám tiskem, plakáty a přednáškami, a to doma i v cizině. Publikace nabytých odborných zkušeností získaných pracemi v oddělení (ústředí). Pořádání výstavek.

9. Representace:

Dokonale vybudované a do všech podrobností promyšlené a propracované nemocniční oddělení kardiologické, případně příslušný léčebný ústav bude pro domácí i cizí interesenty ukázkou organisace našeho boje proti chorobám srdce a cev, jakož i ukázkou vzorného zařízení a vedení takovéto stanice.

Pro zřízení tohoto dnes již nezbytného a nepostradatelného nemocničního oddělení spolu se studijním ústavem, vedeného samostatným odborníkem jako primářem, jsou již předem dány příslušné podmínky ve Státní nemocnici na Kr. Vinohradech a to z těchto několika důvodů:

1. V této státní nemocnici bylo již před dvěma roky zřízeno prvé nemocniční pododdělení kardiologické v našem státě, vedené dodnes prof. dr. Mentlem, jež plní celou řadu právě vyjmenovaných úkolů a poslání, pokud to ovšem velmi skrovné zařízení a rozsah tohoto pododdělení dovoloval a dovoluje a to: Odbornou léčbu nemocných ležících (8 lůžek), výchovu mladých lékařů a výchovu sociálních sester z vyšší státní sociální školy, výchovu státních i praktických lékařů k boji proti srdečním chorobám přednáškami a tiskem, dále vedení poradny pro kardiaky, dále různé studijní odborné práce; konečně součinnost s ministerstvem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a státními lázněmi, jakož i vybudování kardiologického ústavu při státních lázních ve Sliači a j.

2. Sídlo tohoto oddělení v Praze a ve státní nemocnici umožňuje ministerstvu zdravotnictví, aby mělo plně k disposici vzorný odborný ústav a jeho zkušenosti pro další zdokonalování boje proti srdečním chorobám.

3. Ke Státní nemocnici na Král. Vinohradech přiléhá Státní zdravotní ústav s Vyšší školou ošetřovatelskou, které součinností s kardiologickým ústavem mohou mnoho získati a naopak zase i tento ústav (oddělení lidovýchovné, zdravotní statistika, výchova sociálních sester, serotherapeutické oddělení a p. ).

4. Konečně pak Státní nemocnice na Král. Vinohradech potřebuje stále naléhavěji a naléhavěji samostatného a řádně vybaveného oddělení pro léčení srdečních chorob, poněvadž tento významný odbor vnitřního lékařství se již tah dalece osamostatnil, že nezbytně vyžaduje specielního zařízení, vedení a i znalostí.

Na doklad toho budiž uvedeno a zdůrazněno, že ročně je v této Státní nemocnici na Král. Vinohradech ošetřováno kolem 9000 ležících nemocných, z kteréhožto počtu nemocných jsou nemocní se srdečními chorobami na prvém místě a to nejen počtem, nýbrž délkou doby potřebné k jejich léčení.

5. Rozšíření a vybudování tohoto již existujícího oddělení v řádný léčebný ústav je usnadněno tím, že vybudováním a otevřením nového chirurgického pavilonu v této nemocnici, k němuž právě došlo, uvolnily se dostatečné prostory v místnostech dřívější chirurgie.

Zřízení tohoto léčebného ústavu a kardiologického nemocničního oddělení znamenalo, by nový pokrokový a záslužný čin veřejné zdravotní správy v boji proti sociálním chorobám, k němuž stejně tak jako tak v dohledné době dojíti musí a který by, jsa ihned uveden v činnost, znamenal doma zmenšení počtu obětí a současně mohl by sloužiti cizině vzorem.

Po stránce rozpočtové budiž poznamenáno, že návrh neznamená pro první dobu nové zatížení státního rozpočtu a že příslušná úhrada nákladů s ním spojených nalezne se buď v kapitole 17, titul 1, paragraf 6, pol. 2, B věcné výdaje řádné i mimořádné, případně přesunem (virementem) nebo v nejkrajnějším případě vyžádáním souhlasu Národního shromáždění k překročení rozpočtu, jak je konečně uvedeno v úvodní formuli.

Dále po stránce formální návrh tento budiž přikázán iniciativnímu a pak sociálně-politickému výboru s prosbou o pokud možno nejrychlejší vyřízení.

V Praze dne 6. prosince 1937.

Pánek, dr. Milota,
Klofáč, Rohlena, Šolc, Plamínková, Hubka, Pichl, Ing. Marušák, Riedl, Rušavý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP