Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

6. zasedání.

Tisk 566.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................................................................................. 1937,

kterým se mění a doplňuje vládní nařízení ze dne 4. prosince 1936, č. 302 Sb. z. a n., o úpravě některých poměrů v tovární výrobě šatstva.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

 

Čl. I.

Vládní nařízení č. 302/1936 Sb. z. a n. se mění a doplňuje takto § 1 zní:

"(1) Svolení podle tohoto nařízení jest zapotřebí, má-li býti

a) zřízena provozovna na tovární výrobu šatstva,

b) podstatněji rozšířen provoz v tovární výrobě šatstva zvýšením počtu strojů nebo výměnou strojního zařízení nebo zvýšením počtu zaměstnanců bez odborné průpravy,

c) na místě dosavadní obvyklé výroby domácké nově zavedena dílenská strojní výroba v provozovně na tovární výrobu šatstva.

(2) Zaměstnanci bez odborné průpravy podle odstavce 1, písm. b) se rozumějí zaměstnanci, kteří nemohou prokázati, že ukončili řádně učební poměr v živnosti oděvnické nebo se vyučili v podniku po továrnicku provozovaném nebo pracovali jako domáčtí dělníci po dobu dvou let."

2. V § 5 nahrazují se slova "dnem 31. prosince 1937" slovy "dnem 31. prosince 1939".

 

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

Důvodová zpráva.

K vydání vládního nařízení ze dne 4. prosince 1936, č. 302 Sb. z. a n., o úpravě některých poměrů v tovární výrobě šatstva, vedly nepříznivé důsledky hospodářského vývoje v tomto výrobním oboru. V tomto odvětví byl výrobní postup rozdělen z části na práce konané v tovární provozovně (na př. práce střihačské, žehlířské a pod.), z části na výrobu domáckou. Touto domáckou výrobou se zaměstnává značné množství osob s rodinami. Domácká práce však již v době před vydáním nařízení počala se přenášeti do provozoven továrních. Obava z překotného vývoje v tomto směru vedla proto k vydání nařízení, které bylo míněno jako prozatímní opatření, pokud by nedošlo k hospodářsky a sociálně spravedlivé dohodě mezi domáckou a tovární výrobou šatstva. Vládní nařízení č. 302/1936 Sb. z. a n. váže přechodně na veřejnoprávní svolení jednak vznik nových továrních provozoven na výrobu šatstva, jednak zavedení dílenské strojní výroby na místě obvyklé výroby domácké, jednak rozšíření zavedené již dílenské strojní výroby. Nabytá práva zůstala nařízením nedotčena.

K dohodě obou složek dosud nedošlo a okolnosti, které vedly k vydání nařízení, trvají dosud. Jest obava, že by po uplynuti účinnosti vládního nařízení č. 302/1936 Sb. z. a n. došlo v značném rozsahu k zavedení t. zv. výroby pásové (dílenské strojní). Tím by se vyřadil velký počet kvalifikovaných domáckých sil z výdělečného zaměstnání, neboť jest obava, že by při přeměně na strojní výrobu byly nahrazovány lidmi méně kvalifikovanými. Proto již nyní konají se přípravná jednání mezi zástupci zaměstnavatelů, provádějících výrobu po domácku, domáckých krejčí a krejčovského dělnictva o tom, aby i při přeměně na výrobu továrenskou a rozšiřování továrenské výroby byl vzat zřetel v prvé řadě na kvalifikované pracovníky.

Předpokladem pro vyřešení otázky domáckých krejčí a dělníků v tomto výrobním odvětví jest prodloužení vládního nařízení.

Při rozhodování podle § 2 nařízení má býti i nadále přihlédnuto netoliko k odbytovým poměrům v tuzemsku, ale i zejména k možnosti vývozu šatstva do ciziny.

Jednotlivá ustanovení zákona nevyžadují bližšího vysvětlení, a pokud jde o doplněk uvedený v § 1, odst. 1, písm. b), jest jeho účelem postihnouti ve větší míře než dosud všechny způsoby podstatnějšího rozšíření provozu a zajistiti, že v továrních provozovnách budou při výrobě šatstva, t. j. při pracech krejčovských zaměstnáváni kvalifikovaní zaměstnanci.

V Praze dne 4.listopadu 1937.

Předseda vlády:
Dr M. Hodža v. r.

Ministr průmyslu, obchodu a živností:
J. V. Najman v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP