Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

5. zasedání.

Tisk 513.

Zpráva

I. národohospodářského výboru

II. zahraničního výboru

o vládním návrhu (tisk 470),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Kolumbií, podepsaná v Bogotě dne 19. Dubna 1937 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. května 1937, č. 87 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení.

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní dohodou mezi republikou Československou a republikou Kolumbií, podepsanou v Bogotě dne 19. dubna 1937 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. května 1937, č. 87 Sb. z. a n.

I.

Československo vyváží do Kolumbie hlavně slad, výrobky textilní a konfekční, klobouky, sklo, porcelán, zbraně, stroje a nástroje, papír a zboží železné, kovové a jablonecké.

Z Kolumbie do Československa se dováží: káva, kůže, ořechy arekavé a kamenné a ropa (nafta).

Bilance obchodu je pro Československo stále aktivní. Tak vývoz z Československa do Kolumbie obnášel v r. 1929 skoro 34 milionů Kč (dovoz necelých 6 milionů Kč), v r. 1932 klesl na 6 mil. Kč (dovoz necelých 4 mil. Kč), v r. 1935 zase vzrostl na 34 mil. Kč (dovoz necelých 8 mil. Kč), v r. 1936 vývoz skoro 20 mil. Kč (dovoz 16 mil. Kč).

K poklesu vývozu do Kolumbie v r. 1936 došlo z té příčiny, že Kolumbie jednak zavedla devisovou kontrolu a kromě toho v říjnu 1936 uvalila na československý dovoz nucené kompensace za účelem vyrovnání platební bilance. Československé vládě podařilo se ujednáním z 15. prosince 1936 dosáhnouti zrušení nucených kompensací do 15. dubna 1937 v předpokladu, že do té doby dojde mezi oběma státy k uzavření řádné obchodní smlouvy. Tím se podařilo zachrániti sjednané již značné vývozní obchody. Předpokládaná obchodní dohoda byla uzavřena 19. dubna 1937 ve znění, jak se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení. Její hlavní zásady spočívají na vzájemném a bezpodmínečném nakládání dle doložky o nejvyšších výhodách.

Výjimky z této zásady jsou přípustné jedině při smlouvách, jež by některá ze smluvních stran uzavřela se zeměmi s ní sousedícími, za účelem usnadnění pohraničního styku nebo uzavření celní unie.

Předložená obchodní dohoda znamená návrat k liberálnímu dřívějšímu stavu, zajistiti co největší svobodu ve věcech obchodu.

Dohoda o nejvyšších výhodách týče se také vzájemného styku platebního.

Dohoda platí na dva roky ode dne výměny ratifikačních listů a zůstane v platnosti vždy po další rok, nebude-li některou ze smluvních stran šest měsíců před uplynutím této lhůty vypověděna.

Národohospodářský výbor doporučuje senátu N. S., aby předloženou obchodní dohodu schválil ve znění vládního návrhu sen. tisk č. 470 i s příslušným schvalovacím usnesením.

V Praze dne 9. června 1937.

V. Sehnal v. r.,
předseda.

Ing. Karel Marušák v. r.,
zpravodaj.

II.

Neusporiadané obchodne-politické styky republiky Kolumbie s republikou Československou mely v poslednom čase nedostatky tým, že vláda kolumbijská zaviedla devizovú kontrolu.

V októbri 1936 obtažil sa dovoz z Československa nútenou kompenzáciou, aby sa vyrovnaly platebné bilancie.

Kolumbijská štatistika zahraničného obchodu vykazovala velký dovoz zbožia z republiky Československej a proti tomu nevykazovala priamy vývoz kolumbijského zbožia do republiky Československej, v dôsledku čoho hrozil československému exportu do Kolumbie nebezpečný pokles. Devizová komisia kolumbijská odmietala pridelovať devizy na dovážené československé zbožie.

Československý export z Kolumbie omedzuje sa na kávu, suroviny zvieracie, v poslednom čase na naftu.

Do Kolumbie vyvážeme hlavne výrobky priemyselné.

Výmena továru bude sa diať podľa zásady bezpodmienečných a neomedzených nejvyšších výhod. Dohoda obsahuje opatrenia pre zamedzenie falšovania, napodobňovania a podvodného zameňovania produktov. Bojuje proti nekalej súťaže pokiaľ ide o názvy a označenia zbožia.

Dohodou sa upravuje i vzájomný platebný styk. Kolumbijská vláda zabezpečila pre čsl. zbožie liberálny dovozný režim a čsl. vláda uviedla obchodnú dohodu v dočasnú platnosť.

Dohoda bude medzinárodne platiť po uplynutí 14 dní po výnene ratifikačných listín.

Vzhľadom na význam dohody zahraničný výbor navrhuje, aby senát prejavil súhlas s obchodnou dohodou, ktorú dňa 19. apríla 1937 uzavrela republika Čsl. s republikou Kolumbie.

V Prahe, dňa 22. júna 1937.

Donát v, r.,
predseda.

Šelmec v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP