Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

5. zasedání.

Tisk 512.


Zpráva

I. národohospodářského výboru

II. zahraničního výboru

o vládním návrhu (tisk 469),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní dohoda mezi republikou Československou a Argentinou, podepsaná v Buenos Aires dne 28. května 1937a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. května 1937, č. 88 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení.

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní dohodou mezi republikou Československou a republikou Argentinskou, podepsanou v Buenos Aires dne 20. května 1937 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. května 1937, č. 88 Sb. z. a n.

I.

Naše obchodní styky s republikou Argentinskou narážely na mnohé překážky, jelikož podle argentinské statistiky zahraničního obchodu Československo téměř ničeho z Argentiny nedováželo. Neměla proto Argentina zvláštního zájmu upraviti s námi svůj obchodně-politický poměr. Naše vláda usilovala mnoho let omluvní úpravu obchodně-politického poměru v Argentině, ježto československá statistika zahraničního obchodu zaznamenávala každoročně dovoz argentinských výrobků a plodin i za několik set milionů Kč.

I když přiznávala Argentina Československu obchodně-politické výhody, jako jiným smluvním státům, jako celně-tarifní výhody ze své obchodní úmluvy s Velkou Britanií, nastaly obtíže, když Argentina zavedla devisové hospodářství. Třebaže příděl devis vůči nám prováděn byl liberálně, přece znesnadňován náš vývoz do Argentiny, když se jednalo o dodávky státní. V takových, případech přidělovány byly devisy za úřední kurs jenom firmám smluvních států.

Museli jsme v prvé řadě podchytiti v argentinské statistice zahraničního obchodu naše tamní nákupy, což učinilo v roce 1933 naše vyslanectví v Buenos Aires. Mimo tohoto opatření byla zavedena povinnost předkládati argentinské osvědčení o původu zboží, což se stalo nařízením československé vlády ze dne 19. dubna.1935 čís. 87 Sb. z. a n. V důsledku toho mohla argentinská statistika pečlivěji zaznamenávati skutečný vývoz do Československa. Před tímto nařízením koupili jsme v Argentině v roce 1931 zboží jen za 9 tisíc pesos, kdežto po něm v roce 1933 již za 218 tisíc, v roce 1934 za 6 milionů 400 tisíc, v roce 1935 za 8 milionů 812 tisíc a v roce 1936 za 9 milionů 278 tisíc pesos.

Naší snahou bylo dále vyloučení cizího prostřednictví v evropských přístavech tak, aby českoslovenští dovozci argentinského zboží činili své nákupy přímo na náš záznam. Výsledek této akce jest, že Československo je jako dobrý zákazník náležitě oceňováno a zaujímá nyní ve vývozní statistice argentinské dosti význačné místo. Touto obchodní dohodou upravujeme nejen obchodně-politický poměr s Argentinou na základě doložky nejvyšších výhod, nýbrž i náš platební styk. Tím stává se náš československý vývozce zboží do Argentiny rovnoprávným činitelem s ostatními importéry také pokud jde o příděl devis za tak zv. úřední kurs (článek VIII). Obchodně politická bilance je pro Československo pasivní. Dovážíme z Argentiny poměrně málo druhů zboží, ale ve značném množství jsou to hlavně: kůže, chlupy, střeva, lůj, masné výložky, lněné semeno, třísloviny, vlna, bavlna, kasein a pod.

Naproti tomu je náš vývoz do Argentiny velice pestrý, pozůstává hlavně z těchto skupin: železné a kovové výrobky, sklo, bavlněné výrobky, papír, stroje, hliněné zboží, zboží jutové a lněné, chmel (u něhož se nám dostává ochrany československé značky původu pro vývoz kvalitních druhů našeho chmele). Dále zboží hedvábné, chemické výrobky, dříví, konfekční zboží, dřevěné výrobky, vozidla, elektrické stroje a přístroje atd.

Vzhledem k postupující industrialisaci Argentiny a znamenité prosperitě jejího hospodářství, má Československo možnost při řádném zpracování tamního trhu, rozšířiti svoje obchodní styky, k čemuž tato obchodní dohoda poskytuje pevnou základnu.

Národohospodářský výbor pojednal ve své schůzi dne 9. června 1937 o této obchodní dohodě a navrhuje slavnému senátu její schválení.

V Praze dne 9. června 1937.

V. Sehnal v. r.,
předseda.

Novák v. r.,
zpravodaj.

Podľa dôvodovej zprávy vládneho návrhu, o ktorom výbor práve pokonáva, nemala naša republika žiadných obchodných úmluv s Argentínou. Podľa údajov argentínskej štatistiky Československo z Argentiny skoro nič nedovážalo a preto nemala Argentína zvláštneho záujmu upraviť svoj obchodne-politický pomer s Československom. Boto treba tento štatistický nedostatok odstrániť. Nariadením čsl. vlády zo dňa 19. apríla 1937, č. 87 Sb. z. a r musia predkladať úradom argentínske osvedčenia o pôvode dovážaného zbožia. Tým sme sa dostali k štatistike správnej. Náš obch. styk s Argentínou je čúly. Od tej doby sa prevádza každý obchod s Argentínou priamo a vylučuje sa prostredníctvo. - Odstránily sa ťažkosti okolo pridelovania devíz. Náš importér nedostal devizy za úrodný kurz. Doplácal.

Obchodujeme s Argentínou podľa zásady najvyšších výhod. Importujeme málo druhov, ale velké kvantum. Argentína dostáva najrôznejšie druhy kovového, sklenárskeho, textilného, chemického, drevárskeho atd. zbožia výbornej kvality. Dôležitým artiklom nášho exportu je chmel a importu stolové hrozno.

Dohoda, o ktorej sa rokuje, bude určite pevným fundamentom pre vývoj zdravých vzájomných obchodných stykov a preto zahraničný výbor navrhuje, aby senát prejavil súhlas s obch. dohodou medzi republikou Československou a Argentínou.

 

V Prahe, dňa 22. júna 1937.

Donát v. r.,
predseda.

Šelmec v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP