Senát Národního shromáždění R.Čs. r. 1937.
IV. volební období.
5. zasedání.
Tisk 450.
Odpovědi:
1. ministra zemědělství na interlpelaci sen. Bergmama, ing. Havlína, dr Reháka ve věci zákona o plemenitbě skotu, vepřů a ovcí (tisk 358/1).
2. ministra vnitra na interpelaci sen. Kvasničky ve věci provedení systemisace míst pro úředníky III. služební třídy býv. zemského správního výboru (tisk 358/2).
3. ministra zemědělství na interpelaci sen. Bergmana, ing. Havlína ve věci prodloužení lhůty k odevzdání závazných nabídkových listů, umožňujících prodej obilí (tisk 358/6).
4. ministra vnitra na interpelaci sen. Nentvicha ve věci průtahu s potvrzením volby starosty v Michalovcích (tisk 363/1).
5. ministra spravedlnosti na interpelaci sen. Kvasničky ve věci neodůvodněného zabavení časopisu "Národ" (tisk 404/6).
450/1.
Odpověď
ministra zemědělství
na interpelaci senátorů R. Bergmana, ing. J. Havlína, dr G. Reháka
ve věci zákona o plemenitbě skotu, vepřů a ovcí (tisk 358/1).
Zaslanou interpelaci učinilo ministerstvo zemědělství předmětem úředního šetření a z došlých odpovědí zjistilo, že stížnosti na předpisy zákona o plemenitbě hospodářských zvířat čís. 169/1924 Sb. z. a n. a vlád. nař. čís. 204/1928 Sb. z. a n. toho času téměř ustaly, a to jednak v důsledku zlepšeného a správného provádění příslušných předpisů, jednak též proto, že se zlepšily odbytové a cenové poměry v živočišné výrobě. To bylo možno pozorovati jmenovitě v zemi České, kde nové předpisy zákona o plemenitbě hospodářských zvířat narážely jmenovitě při zavádění těchto předpisů na značné potíže.
Ojedinělé a dnes již pouze sporadicky se vyskytující stížnosti na předpisy shora cit. zákona a vlád. nařízení jsou způsobovány neznalostí těchto přepisů, anebo nesprávným jejich prováděním a jako takové jsou odstraňovány.
Vedeno snahou získati objektivní názor, vzhledem k požadavkům novelisace některých předpisů cit. zákona a vlád. nařízení, ministerstvo zemědělství již v r. 1936 svolalo celostátní poradu chovatelských organisací, zemědělských rad a zemských úřadů, kterážto porada zjistila, že stížnosti a námitky vznášené proti předpisům zákona o plemenitbě hospodářských zvířat vznikají z neznalosti příslušných předpisů a že je lze odstraniti tím, že příslušná ustanovení cit. zákona a vlád. nařízení budou správně vykládána a prováděna. V tom smyslu učinilo ministerstvo zemědělství všechna potřebná opatření. K požadavku novelisace předpisů zákona o plemenitbě hospodářských zvířat a příslušného vládního nařízení zaujala zmíněná porada stanovisko záporné a jednomyslně prohlásila, že tento zákon jest t. č. nutným a nezbytným předpokladem k zvelebování hospodářského zvířectva.
Na základě výše uvedených skutečností, jakož i zkušeností získaných ministerstvem zemědělství, nesdílím názor, že po několikaletém provádění zákona stížnosti z kruhů zemědělských nikterak neumlkly, naopak, že jich přibylo a z toho důvodu nepokládám t. č. za nutné a účelné, aby předpisy zákona o plemenitbě hospodářských zvířat byly novelisovány.
V Praze dne 17. dubna 1937.
Ministr zemědělství:
Dr Zadina v. r.
450/2.
Odpověď
ministra vnitra
na interpelaci senátora J. Kvasničky
ve věci provedení systemisace míst pro úředníky III. služební třídy býv. zemského právního výboru (tisk 358/2).
Služební poměry v kategorii úředníků III. služební třídy v politické správě v zemi České, převzatých podle zákona o organisací politické správy od zrušených samosprávných korporací do státní služby, sleduji s náležitou pozorností a mou snahou bude, aby otázka tato byla pokud možno v brzké době vhodným způsobem vyřešena.
V Praze dne 16. dubna 1937.
Ministr vnitra:
Dr Černý v. r.
450/3.
Odpověd'
ministra zemědělství
na interpalaci senátorů R. Bergmana, ing. J. Havlína
ve věci prodloužení lhůty k odevzdání závazných nabídkovch listů, umožňujících prodej obilí (tisk 358/6).
Povinnost zemědělců nabídnouti do určité lhůty československé obilní společnosti ke koupi obilí, jež chtějí v tom kterém hospodářském roce prodati, souvisí se závazkem Čsl. obilní společnosti vykoupiti veškeré nabídnuté obilí za pevně stanovené ceny, jakož i s uloženou jí povinností pečovati o dostatečné zásobování obyvatelstva a výroby zbožím, s nímž hospodaří.
Aby Čsl. obilní společnost mohla uvedené úkoly splniti, musí jí býti dána možnost opatřiti si včas náležitý přehled o množství jednotlivých druhů obilí, jež v tom kterém hospodářském období přijde od pěstitelů obilí na trh, neboť jen tak může si Čsl. obilní společnost vytýčíti pevný plán, nezbytný pro její hospodaření, který je též nutným předpokladem pro včasné zásahy k zajištění zásobování obyvatelstva a výroby.
Čsl. obilní společnost velmi důkladně uvažovala o tom, jaká lhůta má býti stanovena pěstitelům obilí k odevzdání závazných nabídkových listů, jež jsou jediným spolehlivým podkladem pro zjištění tržního množství obili. Je přirozené, že Čsl. obilní společnost v prvé řadě přihlížela k tomu, mohou-li zemědělci ve stanovené lhůtě do 15. prosince nabídkovou povinnost splniti. Ostatně Obilní společnost má též sama zájem na tom, aby ze závazných nabídkových listů získala spolehlivý přehled o množství obilí, jež bude nucena ještě vykoupiti. Zkušenosti z prvních dvou hospodářských let, jakož i z prvé poloviny letošního hospodářského roku ukazují, že zemědělci převážnou část obilí prodávají ještě před odevzdáním nabídkových listů, takže pro závaznou nabídku zbývá toliko menší část obilí, určená na prodej, kterou lze na základě provedených již výmlatů celkem bezpečně odhadnouti, zvláště když pro závazné nabídkové listy je připuštěna úchylka o 10% nahoru i dolů. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že výkup nenabídnutého obilí v hospodářském roce 1934/1935 činil pouze 0.75% a ve druhém hospodářském roce 1.37% z celkového množství vykoupeného obilí. Lze očekávati, že výkup nenabídnutého obilí v letošním hospodářském roce bude ještě menší a to tím spíše, že letos může zemědělec dodati jako včas nabídnutého obilí až o 10 % více, než skutečně nabídl.
Požadované prodloužení lhůty k odevzdání závazných nabídkových listů mohlo by ohroziti činnost Obilní společnosti v jejích nejdůležitějších úkolech, neboť jak již shora uvedeno, jsou mnohá zásadní rozhodnutí Obilní společnosti závislá na množství nabídnutého obilí. Opožděná opatření mohla by pak míti v zápětí značné škody, a to nejen pro Obilní společnost a pro zemědělce, nýbrž v případě eventuálních poruch zásobovacích i pro veškeré obyvatelstvo státu.
Pokud jde o obavu, že zemědělci utrpí újmu, jestliže dodají Obilní společností méně obilí, než kolik ho nabídli v závazném nabídkovém listě, dlužno konstatovati, že Obilní společnost již v předcházejících letech od počátku své činností nepožadovala na zemědělcích žádné náhrady v případech, že bylo dodáno méně obilí, než bylo nabídnuto. Možno očekávati, že i v letošním hospodářském roce bude zachována stejná prakse.
Rovněž při výkupu obilí, jež nebylo závazně nabídnuto, postupuje Obilní společnost velmi blahovolně a to nejen v tom směru, že přijímá všechno obilí, i když jí nebylo nabídnuto ke koupi, nýbrž i pokud se týká cen, ponechává tyto i s příslušnými měsíčními příplatky jako u obilí nenabídnutého, odečítajíc pouze 2 Kč na 100 kg. Nutno míti na zřeteli, že toto opatření projevuje se jen v ojedinělých případech, při čemž újma pro pěstitele obilí je zcela nepatrná, neboť snížení ceny o 2 Kč vztahuje se pouze na tu část obilí, o kterou celková dodávka převyšuje nabídnuté množství obilí o více než 10%. Jestliže by se však nečinil vůbec žádný rozdíl při výkupu mezi obilím nabídnutým a nenabídnutým, byly by závazné nabídkové listy doručovány neúplné a s nespolehlivými údaji, čemuž vzhledem k uvedenému již účelu závazných nabídkových listů nutno čeliti.
Vzhledem k uvedenému neshledávám nutným, abych činil požadované opatření.
V Praze dne 15. dubna 1937.
Ministr zemědělství:
Dr Zadina v. r.
450/4.
Odpověd'
ministra vnitra
na interpelaci senátora Nentvicha
ve věci průtahu s potvrzením volby starosty v Michalovcích (tisk 363/1).
Dne 25. června 1936 konala se v Michalovcích ustavující schůze obecního zastupitelstva, zvoleného 7. června 1936. Starostou byl zvolen Ladislav Mocák, advokátní úředník v Michalovcích, jenž byl zvolen členem obecního zastupitelstva z kandidátní listiny volební skupiny "Michalovsko-strajnianský nepolitický blok". Troje námitky, podané proti volbě starosty, náměstků a obecní rady, byly zamítnuty pro bezdůvodnost rozhodnutím zemského úřadu v Bratislavě ze dne 17. července 1936, čís. 227.984/2, jež nabylo právní moci koncem července 1936.
Ministerstvo vnitra rozhodnutím ze dne 1. března 1937, č. 4922/37 na podkladě § 63 volebního řádu do obcí, novelisovaného zákonem ze dne 12. července 1933, č. 122 Sb. z. a n., volbu Ladislava Mocáka starostou obce Michalovců nepotvrdilo.
Řízení o potvrzování voleb starostů obcí děje se se vším urychlením, jak přikazuje § 73 volebního řádu do obcí. V konkrétním případě bylo však nutno provésti obsáhlejší šetření, na jehož výsledku mohlo teprve ministerstvo vnitra založiti svůj úsudek pro odepření potvrzení volby osoby Mocákovy.
Nová volba starosty, náměstků a obecní rady byla již provedena v druhé ustavující schůzi, jež se konala 31. března 1937.
V Praze dne 19. dubna 1937.
Ministr vnitra:
Dr Černý v. r.
450/5.
Odpověd'
ministra spravedlnosti
na interpelaci senátora Kvasničky
ve věci neodůvodněného zabavení časopisu "Národ" (tisk 404/6).
Zabavení v interpelaci uvedeného článku z čís. 36 časopisu "Národ" z 19. února 1937, zařízené státním zastupitelstvím v Praze, bylo soudem přezkoumáno a v celém rozsahu potvrzeno. Opravné prostředky nebyly podány.
Podpis pisatele článku zabaven nebyl.
V Praze dne 1. dubna 1937.
Ministr spravedlnosti:
Dr Dérer v. r.