Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

4. zasedání.

Tisk 386.

Zpráva

I. zahraničného výboru

II. národohospodárskeho výboru

o vládnom návrhu (tisk 362),

ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu k prejavu súhlasu obchodná smluva medzi republikou Československou a Australským sústátím, podpísaná v Prahe dňa 19. srpna 1936 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 13. novembra 1936, č. 334 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení.

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní smlouvou mezi republikou Československou a Australským soustátím, podepsanou v Praze dne 19. srpna 1936 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 13. listopadu 1936, č. 334 Sb. z. a n.

I.

Naše obchodné styky s Australiou sú od začiatku republiky dosť intenzivné, nakoľko dodávame do Australie značné množstvo parculánu, rôzneho zbožia malokovového, rôzné chemikalie, papier, drevené náradie atď., a nakoľko zasa naopak z Australie dostávame ročne priemerne 50.000 q ovčej vlny. Naša bilancia obchodná je ovšem značne pasivná. Dovoz náš obnáša na pr. r. 1927 177,326,000 Kč a vývoz len 34,889.000 Kč. V následovnom roku 1928 obnáša dovoz 181,932.000 Kč, náš vývoz 41,090.000 Kč. Napozatým klesá import samozrejme i export menovite v dobe hospodárskej krizy od roku 1931 do roku 1934, ale minulého roku už obnáša náš vývaz opäť temer toľko, ako roku 1927, t. j. 34,095.000 Kč a dovoz 103,778.000 Kč. Pasivná položka sa teda niečo zlepšila. Jednako je vždy ešte značný rozdiel medzi dovozom a vývozom. Následkom toho sa usilovala vláda o to, aby sa náš obchodný pomer s Australiou zlepšil.

Dosiaľ bol upravený náš obchodný pomer s Australiou 2. odstavcom smluvy, článok 9. československo-anglickej obchodnej smlnvy zo dňa 14. červenca 1923, ktorý obsahuje ustanovenie, že bude Československo poskytovať najvyššie výhody na australské tovary, nakoľko bude i Australia poskytovať nám tiež výhody dľa zásady najvyšších výhod. V únoru 1935 navrhla federálna vláda vláde československej obchodnú smluvu novú a nabídla k tomu cieľu poskytnúť určitých colných sľav. Po dlhšom jednaní, ktoré bolo vedené v Prahe, v Londýne a v Canberra, bola podpísaná smluva s doložkou najvyšších výhod, ktorá obsahuje súčasne časť colne-tarifnú.

Smluva je složená z obvyklých ustanovení a poskytuje našemu vývozu značné výhody. Tým získáva československý tovar, menovite tovar sklenený a jablonecký, potom tiež textilný, speciálne oceľ, materiál na výrobu klobúkov a šišakóv k výrobe klobúkov, gombikov, sponiek a tovaru galanterného, stoličiek z ohýbaného dreva (týka sa to zvlášte naších slovenských stoličkových fabrík) a istých druhov obuvy. Československo poskytlo Australii colnú sľavu na stolné jablka a bezcelnosť na surové kožušiny a kože ovčie, zajačie a králičie, na vlnu a perleť, ďalej na olovo a jeho sliatiny a na opály.

Možno očakávať, že nová úprava obchodne-smluvná s Australiou zmierni postupom času v značnej miere pasivum našej obchodnej bilancie, ktorá ovšem nebude ― z príčin ľahko pochopiteľných ― nikdy plne aktivná.

Zahraničný výbor sa usniesol po dlhšej debate doporučiť senátu Národneho shromáždenia vysloviť súhlas s touto obchodnou smluvou.


V Prahe
dňa 10. února 1937.

V. Donát v. r.,
predseda.

Dr. Štefánek v. r
zpravodaj.

II.

Zahraniční obchod našeho státu s Austrálií je po celou řadu let stále pasivní a to v takovém poměru, že jeví se vývoz náš do Austrálie k dovozu z Austrálie k nám přibližně jako 1:3. Z Austrálie dovážíme v první řadě ovčí vlnu a to ročně průměrně 50.000 q, dále stolní jablka, surové kožišiny a kůže ovčí, zaječí a králičí, perleť, opály, olovo a j. Naproti tomu vyvážíme do Austrálie československé zboží hlavně skleněné a jablonecké, zboží textilní, specielní ocel, klobouky a šišáky k výrobě klobouků, knoflíky, přezky a zboží, galanterní, stroje, nábytek z ohybaného dříví, obuv, porculán, chemikálie, papír atd. Dosud byl náš obchodní poměr k Austrálii upraven smluvně, 2 odst., čl. IX. československo-anglické obchodní smlouvy ze dne 14. července 1923, který obsahuje ustanovení, že bude Československo poskytovati nejvyšší výhody na australské zboží, pokud Austrálie bude stejně postupovati v celním ohledu podle zásady nejvyšších výhod.

Federální vláda australská navrhla vládě naší sjednání obchodní smlouvy a nabídla poskytnouti určité celní slevy na některé důležité druhy zboží, které do Austrálie vyvážíme. Vláda československá navázala v tom směru s Austrálií jednání, které trvalo delší dobu a konalo se střídavě v Praze, Londýně a v Canbera, a které vedla k dohodě, uzavření, a podepsání obchodní smlouvy s doložkou nejvyšších výhod a, částí celně-tarifní. Uzavřená obchodní smlouva má předně rámcovou část o 8 článcích, které obsahují obvyklá ustanovení obchodních smluv. Další částí smlouvy jsou tři seznamy zboží, z nich seznam A obsahuje položky australského celního sazebníku, na které byly československému zboží poskytnuty celní výhody, dále seznam B, který zase obsahuje položky, na něž se poskytují v Československu celní výhody na australské zboží a konečně seznam C, v němž Austrálie slevuje t. zv. primážní clo u některých položek celního tarifu, které mají také důležitost pro náš vývoz. Zmíněné primážní clo zavedla Austrálie před časem jako přirážku k celním sazbám z důvodů fiskálních a ochranných. Celní úlevy, které docíleny byly pro československé zboží, týkají se hlavně zboží skleněného, jabloneckého, textilního, galanterního, klobouků, některých strojů, židlí z ohybaného dřeva a některých druhů obuvi. Československo pak poskytlo celní slevy na dovoz stolních jablek, na surové kožešiny a kůže ovčí, zaječí a králičí; na vlnu a perleť je vázána bezcelnost. Nynější clo pak vázáno bylo na olovo jeho slitiny a na opály.

Tato obchodní smlouva je pro obě smluvní strany závaznou na dobu jednoho roku a neoznámí-li žádná ze smluvních stran druhé straně, tři měsíce před uplynutím jednoročního období, zůstává v platnosti dále s tříměsíční výpovědní lhůtou jedné neb druhé strany.

Pozoruhodný je fakt, že Československo je prvním cizím státem, který s Austrálií sjednal tarifní obchodní smlouvu.

Možno očekávat, že sjednaná obchodní smlouva, která přináší oběma státům vzájemně celní úlevy pro dovoz i vývoz zboží a pak dohodu tarifní, přispěje k oživení a zvýšeni zahraničního obchodu mezi naším státem a soustátím Australským a z naší strany máme naději, že vzájemný obchod se bude pro nás příznivě vyvíjet, aby sníženo bylo pasivum naší obchodní bilance s Austrálií.

Národohospodářský výbor navrhuje, aby plenum senátu schválilo vládní.návrh o obchodní smlouvě mezi republikou Československou a Australským soustátím, tak jak je obsažen v sen. tisku č. 362.

V Praze dne 14. února 1937.

V Sehnal v. r.,
předseda.

Jakubec v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP