Senát Národního shromáždění R. Čs r. 1937.
IV. volební období.
4. zasedání.
Tisk 384.
Zpráva
I. zahraničního výboru
II. národohospodářského výboru
o vládním návrhu (tisk 360),
kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dodatková dohoda k dodatkové úmluvě mezi republikou Československou a královstvím Jugoslavií ze dne 30. března 1931, č. 79/1931 Sb. z. a n.,
k československo-jihoslovanské obchodní a plavební smlouvě ze dne 14. listopadu 1928, č. 163/1929 Sb. z. a n., sjednaná výměnou not ze dne 10. listopadu 1936 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 4. prosince 1936, č. 309 Sb. z. a n.
I.
Co nejužší vzájemná hospodářská spolupráce mezi státy Malé dohody, jejíž potřeba, účelnost a nutnost všeobecně byla uznána a jež zvláště v posledních letech stále soustavněji byla připravována, nabývá postupně konkrétnějších farem.
Národnímu shromáždění právě předložená dodatková dohoda mezi Československem a Jugoslavií k dodatkové úmluvě ze dne 30. března 1931 je vhodným a dobrým dokladem stále více pronikajícího poznání této vzájemné hospodářské součinnosti a jejího soustavného organisování a provádění.
Československá sekce Hospodářské rady Malé dohody předložila již v minulých zasedáních Hospodářské rady určité návrhy na snížení celních sazeb u některých položek jihoslovanského celního tarifu, které zajímají československý vývoz. Těmto návrhům bylo jihoslovanskou vládou vyhověno předkládanou dodatkovou dohodou, kterou se jednak snižují celní sazby při dovozu piva, punčoch z přírodního hedvábí, šišáků, umělých střev, rour, pluhu a pleček a jejich součástek, jakož i různých nástrojů a některých hospodářských strojů, jednak konsolidují celní sazby u určitých druhů železa a výrobků z kujného železa.
Tato nová úprava celních sazeb mezi naším státem a královstvím Jugoslávským vztahuje se na nejdůležitější předměty našeho vývozu do Jugoslavie, jež tvoří jednak zboží textilní, jednak železo a zboží železné, jednak stroje a nástroje, pak sklo, porculán, pivo a některé jiné předměty, i je nepochybno, že snížení celních sazeb po případě konsolidace celních sazeb v dodatkové dohodě podrobně uvedených přispěje k zvýšení vývozu našeho zboží do Jugoslavie, které v této s námi spřátelené zemi zvláště jest hledáno.
Vyhovuje tedy dohodnutá změna celních sazeb obapolným zájmům našich spřátelených států i usnesl se proto zahraniční výbor ve schůzi konané dne 10. února 1937 předložiti senátu Národního shromáždění tento schvalovací návrh.
Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dodatkovou dohodou k dodatkové úmluvě mezi republikou československou a královstvím Jugoslavií ze dne 30. března 1931, č. 79/931 Sb. z. a n., k československo-jihoslovanské obchodní a plavební smlouvě ze dne 14. listopadu 1928, č. 163/1929 Sb. z. a n., sjednanou výměnou not ze dne 10. listopadu 1936 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 4. prosince 1936, č. 30.9 Sb. z. a n.
V Praze dne 10. února 1937.
Donát v. r.,
předseda.
Dr Ant. Klouda v. r.,
zpravodaj.
II.
Naše vzájemné obchodní styky s Jugoslavii nebyly dosud takové, jak by naše mezinárodní hospodářská a hlavně politická situace vyžadovala. V roce 1930 činil náš vývoz do Jugoslavie ještě 11/2 miliardy Kč a klesal v důsledku krise až do roku 1934. Od té doby náš vývoz zase stoupá. Vývoz Jugoslavie k nám jevil ve srovnání s naším vývozem do Jugoslavie značnější výkyvy. Ve srovnání s r. 1933 stoupl tedy obrat vzájemných obchodních styků československo-jihoslovanských o 50 % v r. 1935, při čemž se na vzrůstu obratu zúčastnily oba státy vzájemně. Z Jugoslavie dováží se k nám hlavně pšenice, kukuřice, tabák, vepřový dobytek a sádlo, ovace, konopí a jiné. Z Československa vyvážíme do Jugoslavie zboží textilní, železo a železné zboží, stroje a přístroje, skleněné zboží, porculán a jiné.
Na podkladě poskytnutých výhod a pevného vývozního plánu, bylo možno konstatovati, že usměrnění dovozu ze států Malé dohady vedlo ke zvýšení dovozu do Československa, v důsledku čehož byly bedlivým studiem vzájemných možností připraveny návrhy na další prodloužení oboustranného obchodu a zejména také na zvýšení československého vývozu do Jugoslavie, kde zatím vnitřní konsolidace a rostoucí kupní síla dávala k tomu potřebné předpoklady.
V minulých zasedáních Hospodářské rady Malé dohody předložila čsl. sekce určité návrhy na snížení celních sazeb u některých položek jihoslovanského celního tarifu; které zajímají čsl. vývoz. Těmto návrhům bylo jihoslovanskou vládnu vyhověno předkládanou dodatkovou dohodou, kterou se jednak snižují celní sazby při dovozu piva, punčoch z přírodního hedvábí, šišaků, umělých střev, rour, pluhů, pleček a jejich součástek, jakož i různých nástrojů a některých hospodářských strojů, jednak konsolidují celní sazby u určitých druhů železa a výrobků z kujného železa.
Tato sjednaná dohoda směřuje k oboustrannému prohloubení obchodních styků, bude platiti jeden rok a prodlužuje se mlčky na neurčitou dobu s tím, že po 1. prosinci 1937 může ji každá smluvní strana vypověděti s tříměsíční lhůtou.
Národohospodářský výbor senátu:projednal tuto obchodní dohodu ve své schůzi dne 10. února 1937 a navrhuje slavnému senátu její schválení tak, jak je obsažena v sen. tisku č. 360.
V Praze dne 10. února 1937.
V. Sehnal v. r.,
předseda.
F. Novák v. r.,
zpravodaj.