Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1937.

IV. volební období.

4. zasedání.

Tisk 377.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.......................

o povinném úředním cejchování lékařských teploměrů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Rtuťové teploměry, kterými se měří tělesná teplota (lékařské teploměry), smějí býti dávány do prodeje jen po úředním cejchování podle tohoto zákona; jen takto cejchovaných teploměrů smí býti používáno v lékařské a porodnické praksi a ve veřejném zdravotnictví. Speciálních teploměrů, kterých se používá k jiným účelům, a elektrických teploměrů se tento předpis netýká.

(2) Teploměry opatřené cejchovní značkou jiného státu nelze cejchovati podle ustanovení tohoto zákona.

§ 2.

(1) Úřední cejchování lékařských teploměrů vykonává ústřední inspektorát pro službu cejchovní nebo cejchovní úřady jím zmocněné.

(2) Předpisy o označení, úpravě a výrobním materiálu lékařských teploměrů, o dovolených úchylkách, jakož i o cejchovních poplatcích budou stanoveny vládním nařízením.

§ 3.

(1) Přestupky tohoto zákona a nařízení podle něho vydaných trestá okresní úřad pokutou do 300 Kč nebo vězením (uzamčením) do 24 hodin. Pro případ nedobytnosti pokuty buď uložen podle míry zavinění náhradní trest vězení (uzamčení) do 24 hodin.

(2) Dozor nad zachováváním předpisů tohoto zákona a nařízení podle něho vydaných vykonávají cejchovní úřady.

§ 4.

(1) Ustanovení tohoto zákona neplatí a rtuťových lékařských teploměrech (§ 1, odst. 1), jichž úřední cejchování bylo provedeno před účinností tohoto zákona podle dosavadních předpisů.

(2) Jiné lékařské teploměry, které byly v tuzemsku vyrobeny nebo sem dovezeny přede dnem účinnosti tohoto zákona, lze dávati do prodeje, míti v obchodech na skladě a lze jich používati v lékařské a porodnické praksi a ve veřejném zdravotnictví až do konce roku 1937, i když nejsou úředně cejchovány podle ustanovení tohoto zákona.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr veřejných prací.

Důvodová zpráva.

Úřední zkoušení teploměrů bylo zavedena fakultativně již vyhláškou ministerstva obchodu ze dne 2. prosince 1891, č. 169 ř. z. Předpisy normální cejchovní komise ze dne 31. prosince 1891 (Věstník č. 41, str. 345 ) a ze dne 22. června 1892 (Věstník č. 44, str. 369), určující podmínky pro cejchování teploměrů, jsou dnes již zastaralé. Sklářský průmysl je dnes již velmi vyspělý a je tudíž možno klásti přísnější požadavky na tvar lékařských teploměrů a na vlastnosti použitého skla.

K zavedení povinného cejchování lékařských teploměrů u nás vedou tytéž důvody, které k tomu vedly jinde, na př. v Německu, ve Francii, ve Švýcarsku a v Rakousku. Některé typy lékařských teploměrů byly totiž vyráběny z nevhodného skla a měly podle úředních zkoušek údaje i o několik stupňů odlišné od údajů normálních teploměrů. Lékařské teploměry, vyráběné v posledních letech i u nás, jsou velmi kvalitní a jde a to, aby se předešlo dovozu a výrobě nespolehlivých výrobků. Uváží-li se důležitost správného určování teploty lidského těla, nutno požadovati úplnou správnost údajů lékařského teploměru.

K jednotlivým ustanovením osnovy se uvádí:

K § 1: Důležité je stanoviti cejchovní povinnost nejen pro lékařské teploměry, jichž se používá v lékařské a porodnické praksi a ve veřejném zdravotnictví, nýbrž u všech lékařských teploměrů přicházejících do prodeje vůbec, neboť také soukromí zájemci vyžadují právem teploměry cejchované. Lékařské teploměry opatřené cejchovní značkou jiného státu nelze cejchovati jednak z důvodů prestižních, jednak proto, aby se zabránilo omylům uživatelů. Speciální teploměry jsou jiné než normální lékařské teploměry; jich se používá na př. k měření teploty kůže, k měření teploty nádorů.

K § 2: úředním cejchováním lékařských teploměrů se pověřuje ústřední inspektorát pro službu cejchovní proto, že má potřebná zařízení i znalosti nutné k cejchování těchto přístrojů; budou-li některé úřady vyhovovati těmto předpokladům, může je ústřední inspektorát pro službu cejchovní zmocniti k cejchování.

Předpisy o označení atd. nelze dáti do zákona, protože podléhají změnám.

K § 3: Ustanovení trestní je obdobné jiným ustanovením o správních přestupcích.

Dozor nad zachováváním předpisů o mírách a vahách, jichž se používá ve veřejném obchodě, vykonávají bezpečnostní orgány obecní nebo státní jako součást tržní policie. Protože se však lékařských teploměrů neužívá ve veřejném obchodě, nevztahuje se na ně přirozeně ustanovení o tržní policii a je proto nutno stanoviti, kdo vykonává příslušný dozor. Jediné způsobilé jsou k tomu cejchovní úřady.

K § 4: Přechodná ustanovení umožňují, aby byli ochráněni ztrát ti, kdož mají nějaké zásoby teploměrů.

K § 5: Dobu účinnosti lze stanoviti dnem vyhlášení, protože se současně činí v § 4 opatření pro přechodnou dobu. Provedení se svěřuje pouze ministru veřejných prací, protože jde o provedení ryze technických opatření a jiné správní obory nejsou dotčeny.

V Praze dne 4. února 1937.

Předseda vlády:
Dr M. Hodža v. r.

Ministr veřejných prací:
Inž. Dostálek v. r.


Související odkazy