Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

4. zasedání.

Tisk 338.

Zpráva

ústavně-právního výboru

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 201)

o vládním návrhu zákona, kterým se doplňuje řád volení v obcích.

Počet volebních skupin při obecních volbách stále roste a stále častějšími jsou také případy, kdy kandidující skupiny vyjdou při volbách na prázdno; ba velmi častými jsou případy, kdy kandidující volební skupina nesoustředí na sebe ani tolik hlasů, kolik bylo třeba ku podpisu kandidátní listiny, aby mohla býti podána.

Jedna z příčin těchto povážlivých zjevů, svědčící o malé vážnosti k volebnímu aktu, je jistě skutečnost, že - na rozdíl od voleb do Národního shromáždění a do zemí i okresů - volební skupina v obecních volbách nehradí ani část nákladů spojených s rozmnožením kandidátních listin.

Předložila proto vláda poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se kandidující straně i v obecních volbách ukládá povinnost, nahraditi obci polovinu nákladů, spojených s rozmnožováním kandidátní listiny v případě, že volební skupina, nedosáhne mandátu.

Poslanecká sněmovna ve své schůzi dne 27. května 1936 na návrh svého ústavněprávního výboru přijala v zásadě vládní návrh, ale vypustila v něm ustanovení, že dohlédací úřad může ve výjimečných případech podle volné úvahy po slyšení obce placení náhrady prominouti. Poslanecká sněmovna nechtěla dohlédací úřad vybaviti tak dalekosáhlou plnou mocí. Zajisté právem! Leč jsou zajisté případy, kdy i veřejný zájem žádá, aby i v obcích byly postaveny kandidátky toliko sčítací, a kdy nelze mluviti ani o lehkovážnosti, ani o neúctě k volebnímu aktu, postaví-li se kandidátky, které mají málo naděje na úspěch. Tak tomu je zajisté v případech, když postaví kandidátní listinu některá politická strana, která je ve státě dosti silná, aby měla zastoupení v některé komoře Národního shromáždění, ale v leckteré obci nemusí míti stoupenců tak početných, aby dosáhla mandátu. A přece je jistě správné, aby i v takové obci použila volebního zápasu ku šíření svých zásad. Nemá tedy býti trestána při případném volebním neúspěchu. Ústavně-právní výbor senátu doplnil tedy usnesení poslanecké sněmovny v tomto bodě, vrátil se k úmyslu původního vládního návrhu, ale respektoval plně zamítavé stanovisko poslanecké sněmovny ku zmocnění dohlédacího úřadu, aby on podle svého uvážení mohl promíjeti náhradu, tím, že jasně a určitě vyňal z této povinnosti politické strany. Připojil proto ústavně-právní výbor k usnesení poslanecké sněmovny ve čl. I. nový - čtvrtý - odstavec a navrhuje, aby usnesení poslanecké sněmovny bylo přijato v připojeném znění s navrhovaným doplňkem.

Současně pojednal ústavně-právní výbor také o resolucích, přijatých k tomuto zákonu poslaneckou sněmovnou, ztotožnil se s resolucí první a druhou resoluci poslanecké, sněmovny rozšířil o konkretní požadavky k zákonu o voličských seznamech. Ústavně právní výbor navrhuje, aby obě resoluce byly přijaty v připojeném znění.

V Praze dne 5. prosince 1936.

Frant. Zimák v. r.,
místopředseda.

Karel Riedl v. r.,
zpravodaj.

Zákon

ze dne.........................................................................1936,

kterým se doplňuje řád volení v obcích.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

V § 25 řádu volení v obcích připojují se odstavce 3 a 4 tohoto znění:

"(3) Volební skupina (strana), která nedosáhne mandátu, nahradí obci náklad spojený s rozmnožením své kandidátní listiny. Za tuto náhradu odpovídají rukou společnou a nerozdílnou kandidáti této volební skupiny (strany), její zmocněnec a jeho náhradník a všichni voliči, kteří kandidátní listinu podepsali. O povinnosti odpovědných osob k náhradě rozhoduje dohlédací úřad (§ 69).

(4) Ustanovení odstavce 3 se nevztahuje na volební skupiny (strany), které v posledních volbách do některé sněmovny Národního shromáždění republiky Československé dosáhly v ní zastoupení."

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitra.

Resoluce.

1. Vláda se vybízí, aby v nejbližší době předložila osnovu zákona, který upraví číslování kandidátek pro obecní volby na určité delší období stabilně a jednotně.

2. Vláda se vybízí, aby v nejbližší době předložila osnovu zákona o stálých voličských seznamech a v ní přihlížela zejména k tomu

a) aby období zhotovování voličských seznamů bylo prodlouženo,

b) aby bylo umožněno reklamační řízení ještě v době předvolební,

c) aby veřejní zaměstnanci a členové jejich rodin mohli vykonávati své volební právo tam, kde mají v den volby své trvalé bydliště.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP