Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

4. zasedání.

Tisk 337.

Zpráva

I. národohospodářského výboru

II. zahraničního výboru

o vládním návrhu (tisk 296),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu

obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Guatemalskou,

sjednaná výměnou not ze dne 16. a 20. září 1936 a uvedená v prozatímní

platnost vládní vyhláškou ze dne 6. října 1936, č. 266 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení.

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní dohodou mezi republikou Československou a republikou Guatemalskou, sjednanou výměnou not ze dne 16. a 20. září 1936 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 6. října 1936, č. 266 Sb. z. a n.

I.

Hospodářské styky mezi republikou Československou a republikou Guatemalskou byly upraveny obchodní dohodou ze dne 16. a 20. září 1936. Československému dovozu do Guatemaly dostává se automatických celních slev, kterých dosáhly Spojené státy americké obchodní smlouvou s Guatemalou ze dne 24. dubna 1936, což má význam v prvé řadě pro Československé zboží textilní a vydělané kůže. Smlouva tato poskytuje vedle běžných výjimek z nejvyšších výhod, t. j. pohraniční styk a celní Unie ještě další výjimku již poskytnutou, nebo jež bude v budoucnu poskytnuta republikou Československou na základě zvláštních smluv státům střední a jihovýchodní Evropy (t. j. Jugoslavii, Rumunsku, Rakousku, Maďarsku a Bulharsku), za účelem užší hospodářské,spolupráce - tak zv. klausule podunajská. Za podobných předpokladů, pokud jde o výhody poskytla nebo poskytne Guatemala státům střední Ameriky, t. j. Hondurasu, El Salvadoru, Nicarague, Costarice a Panamě - tak zv. klausule středoamerická.

Obchodní dohoda, jež se předkládá, je založena na zásadě nejvyšších výhod, týká se zacházení se zbožím při dovozu a vývozu a odpovídá v podstatě vzoru obchodních dohod, doporučenému Hospodářským komitétem Společnosti národů.

Československý úřad statistický zahrnoval dříve zahraniční obchod s touto středoamerickou republikou do společné skupiny s ostatními zeměmi na středoamerické pevnině. Teprve od roku 1934 možno podrobně sledovati rozsah vzájemného obchodu, jelikož od té doby začal Státní úřad statistický samostatně vykazovati Československý obchod s jmenovanou republikou. Za rok 1931 byla Čsl. státním úřadem statistickým pořízena data, dle nichž činil československý dovoz z Guatemaly 62,392.000 Kč. Vývoz do Guatemaly pouze 1,370.000 Kč. V roce 1934 činil čsl. dovoz z Guatemaly 19,630.000 Kč. V roce 1935 čsl. dovoz stoupl na 25,918.000 Kč. Čsl. vývoz klesl na 1,019.000 Kč. Z toho plyne poznání, jednak, že guatemalský dovoz do Československa klesá, jednak že československý vývoz do Guatemaly zůstává malý. Vysvětluje se to jednak hegemonním takřka postavením Spojených států amerických ve guatemalském dovozu, jednak konkurencí německou, usnadňovanou platebními methodami německými (tak zv. Askimarky).

Na základě uvedených okolností je možno československý vývoz do Guatemaly jen pozvolna budovati a první snahou musí býti chrániti jej před diskriminací a zajistiti jej po stránce obchodně-politické, což se právě stalo touto obchodní dohodou československo - guatemalskou. Československo vyváží do Guatemaly hlavně jutové pytle a slad, dováží pak z Guatemaly skoro výhradně kávu. Výše sjednaná dohoda výměnou not ze dne 16. a 20. září 1936 uvedenou v prozatímní platnost ze dne 6. října 1936, čís. 266 Sb. z. a n., zůstane v platnosti dva roky. Po uplynutí této lhůty bude v platnosti dále, pokud nehude některou z vysokých smluvních stran vypověděna, při čemž tato výpověď stane se účinnou teprve po třech měsících.

Národohospodářský výbor pojednal ve své schůzi dne 4. listopadu 1936 o tomto vládním návrhu (tisk čís. 296) a doporučil slavnému senátu schválení zmíněné dohody.

V Praze dne 4. listopadu 1936.

V. Sehnal v. r.,
předseda.

Novák v. r.,
zpravodaj.

II.

Obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Guatemalskou je zpracována na podkladě nejvyšších výhod a v podstatě dle vzoru u obchodních dohod, doporučeného hospodářským komitétem Společnosti národů.

Dohoda obsahuje oboustranné ujednání, jímž oba státy se vzdávají výhod, jež plynou na straně čsl. z t. zv. "klausule podunajské" a na straně guatemalské z t. zv. "klausule středoamerické" (§ 5 dohody).

Dohodou dosáhl čsl. dovoz do Guatemaly automaticky celních slev, kterých dosáhly Spojené státy americké.

Obchod československo-guatemalský se podrobně statisticky sleduje od r. 1934, kdy Státní úřad statistický započal samostatně vykazovati dovoz a vývoz do Guatemaly; dovoz stoupá a čsl. vývoz klesá pro výjimečné obchodní postavení Spojených států amerických ve guatemalském dovozu a pro konkurenci německou, jež usnadňována jest platebními podmínkami německými.

Účelem smlouvy jest vývoz čsl. do Guatemaly pozvolna, budovati, vyrovnávati dovoz a vývoz a tím čilejší obchodní styk.

Zahraniční výbor jednal o tomto vládním návrhu ve své schůzi konané dne 5. prosince 1936 a usnesl se doporučiti plenu senátu tuto obchodní dohodu ke schválení.

V Praze dne 5. prosince 1936.

Donát v. r.,
předseda.

Jan Rýpar v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy