Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
4. zasedání.
Tisk 317.
Zpráva
živnostensko-obchodního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 243), kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou v zemích Slovenské a Podkarpatoruské.
K vládnímu návrhu zákona, který se týká zavedení průkazu způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou v zemích Slovenské a Podkarpatoruské se připomíná, že jde o osnovu unifikační. Účelem jejím jest rozšířiti platnost zákona čís. 112 Sb. z. a nař. ze dne 15. července 1927 o průkazu způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou. Tento zákon měl platnost pouze pro Čechy, Moravu a Slezsko, neboť § 8 odst, 2 zmíněného zákona stanovil, že jeho platnost nevztahuje se na. území Slovenska a Podkarpatské Rusi. V původním zákoně v § 1 vypočítává se, kde jest třeba průkazu způsobilosti pro nastoupení živnosti hostinské a výčepnické. Jsou to obce čítající nad 4000 obyvatel; bez ohledu na počet obyvatel jest nutným průkaz způsobilosti v nádražních restauracích, turistických hotelích, v místech lázeňských a poutnických. §§ 2, 3 a 4 vysvětlují průkaz způsobilosti a kdo jest od průkazu způsobilosti osvobozen a komu může býti tento prominut.
Slovenské hostinstvo domáhalo se ustavičně, aby také na Slovensku požadován byl průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou. Když byl v roce 1927 vyhlášen zmíněný zákon č. 112 Sb. z. a n., byla platnost jeho pro zemi Slovenskou a Podkarpatoruskou vyjmuta proto, poněvadž v těchto zemích nebyla zřízena ještě odborná živnostenská společenstva. Tvoření jich umožněno bylo zákonem čís. 223 Sb. z. a nař. a vlád. nař. ze dne 22. prosince 1933, čís. 242 Sb. z. a nař., dle kterýchžto předpisů mohla býti zřizována odborná společenstva hostinských a výčepníků také na Slovensku. Na Slovensku totiž koncese hostinské a výčepnické nabývalo se před vydáním živnostenského zákona z 10. října 1924, č. 259 Sb. z. a n., podle zákona čl. XXV z roku 1899 a zvány byly "licence".
Tak zvaný výčep vína pod víchem, t. j., že majitelé vinic smí 2x po 14 dní ročně prodávati víno své vlastní výroby, se nemění tímto vládním návrhem a zůstává v platnosti.
Platnost tohoto zákona byla předpokládána od 1. července, poněvadž však usnesení senátu N. S. bude projednávati ještě poslanecká sněmovna, provedl živnostensko-obchodní výbor v předložené osnově v čl. L, § 3, odst. (2), v 6. řádce změnu data "od 1. ledna 1937" místo "od 1. července 1936" a doporučuje, aby senát tuto osnovu zákona s touto změnou schválil ve znění níže otištěném.
V Praze dne 4. listopadu 1936.
Pechman v. r.,
předseda.
Jan Pechanec v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne................................................................................,
kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou v zemích
Slovenské a Podkarpatoruské.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
(1) Zákon ze dne 15. července 1927, č. 112 Sb. z. a n., kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou, se mění a doplňuje takto
1. § 2, odst. 1 bude zníti
"Průkaz způsobilosti budiž podán listem výučným, vydaným příslušným společenstvem po ukončení doby učební (§ 14, odst. 4 živnostenského řádu, § 15, odst. 6 živnostenského zákona) v živnosti hostinské a výčepnické uvedené v § 1 a dokladem o tříletém zaměstnání pomocnickém v takové živnosti, stvrzeným příslušným společenstvem."
2. § 3 bude zníti
"(1) Od průkazu způsobilosti v předchozím paragrafu uvedeného jest osvobozen
- A) kdo na území země České a Moravskoslezské před-28. červencem 1927:
- nabyl koncese hostinské a výčepnické anebo provozoval živnost hostinskou a výčepnickou jako schválený náměstek nebo schválený pachtýř,
- byl zaměstnán nejméně šest let v živnosti hostinské a výčepnické jako číšník, kuchař nebo sklepmistr,
- byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě piva jako sládek, podstarší, sklepmistr, spilečný, vařič, nadsladovník, sladovnický,
- byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě vína jako sklepmistr;
B) kdo na území země Slovenské a Podkarpatoruské před 1. červencem 1936:
- nabyl koncese hostinské a výčepnické, aneb povolení podle zák. čl. XXV/1&99, o státním důchodku z výčepu nápojů, aneb provozoval živnost hostinskou a výčepnickou jako schválený náměstek nebo schválený pachtýř,
- byl zaměstnán nejméně šest let v živnosti hostinské a výčepnické jako číšník, kuchař nebo sklepmistr,
- byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě piva jako sládek, podstarší, sklepmistr, spilečný, vařič, nadsladovník, sladovnický,
- byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě vína jako sklepmistr;
2. majitel obchodní živnosti podle § 38, odst. 5 živnostenského řádu, po případě § 53, odst. 5 živnostenského zákona, který žádá za koncesi obmezenou na výčep vína v časové i místní spojitosti s vlastní živností obchodní;
3. cukrář, který žádá za koncesi obmezenou na podávání kakaa, čokolády a čaje bez alkoholických přísad v časové i místní spojitosti s vlastní živností cukrářskou;
4. uzenář-výrobce, který žádá za koncesi obmezenou na podávání studených i teplých uzenářských výrobků v časové i místní spojitosti s vlastní živností uzenářskou;
5. právnické osoby, pokud jde o jejich náměstka nebo pachtýře při provozování živnosti hostinské a výčepnické ve vlastních spolkových domech v místech do 6000 obyvatelů podle posledního sčítání lidu.
(2) Osobám uvedeným v odstavci 1, č.1, A), písm. b) až d), které v den 28. července 1927 ještě nedokončily šestiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, a osobám; uvedeným v odstavci 1, č. r, B), pístu. b) až d), které v den 1. ledna 1937 ještě nedokončily šestiletou dobu zaměstnání tam požalovanou, započítává se do tohoto šestiletí také doba ztrávená v zaměstnání po účinnosti tohoto zákona. Ustanovení toto platí také tehdy, jestliže během tohoto šestiletí přešly k některému z ostatních zaměstnání, vytčených v pístu. b) až d)."
3. § 4, odst. 3 bude zníti
"O prominutí průkazu způsobilosti v případech v předchozích odstavcích uvedených rozhoduje živnostenský úřad I. stolice, v zemi Slovenské a Podkarpatoruské zemský úřad."
4. § 5, odst. 1.bude zníti
"Tomu, kdo chce zříditi nebo převzíti význačný hotelový podnik (se všemi nebo některými oprávněními podle § 1&,.odst. 1, pístu. a) až g) živnostenského řádu, po případě § 23, odst. 1, pístu. a) až g) živnostenského zákona), jehož provozování má význam pro povznesení ruchu turistického a cizineckého, může býti prominut průkaz způsobilosti předepsaný v, § 2, odst. 1, prokáže-li, že svým rozhledem neb zkušenostmi a znalostmi podává záruku odborného vedení takového podniku."
5. § 7 bude zníti
"Ustanovení § 23, odst. 3 a 4 živnostenského řádu, po případě § 37, odst. 3 a 4 živnostenského zákona se zrušují; ostatní předpisy živnostenského řádu (zákona) zůstávají nedotčeny, pokud tento zákon nemá odchylných ustanovení."
(2) Odstavec 2 § 8 zák. č. 112/1927 Sb. z. a n. se vypouští.
Čl. II.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministry vnitra, školství a národní osvěty a zemědělství.