Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936. |
|
lV. volební období. |
3. zasedání. |
Tisk 294.
Návrh
senátorů dra Jos. Matouška, Jos. Kvasničky, ing. Jos. Havlína
na zrušení zákonů a nařízení snižujících platy státních a veřejných
zaměstnanců.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na této resoluci:
Vláda republiky Československé se vyzývá:
1. aby byla zrušena platnost zákona č. 176 Sb. z. a n. ze dne 28. listopadu 1931, kterým byl zkrácen vánoční přídavek státním zaměstnancům.
2. Aby byla zastavena platnost zákona, č. 204 Sb. z. a n. ze dne 28. prosince 1932, jímž zavedeny srážky z platů 3% až 10% a zrušen zcela vánoční příspěvek a zvýšen pensijní příspěvek o 2%.
3. Aby byla zastavena platnost vládního nařízení č. 252 Sb. z. a n. z 22. prosince 1933, kterým provedeny další srážky o 2%-4%, zavedeno krácení činovného a stanovena 50 % povyšovací taxa.
4. Aby zastavena byla platnost vlád. nařízení č. 192 Sb. z. a n. ze dne 13. října 1933, jímž přesunuta výplata na 10. den v měsíci.
5. Aby bylo zastaveno vládní nařízení č. 170/1934, jímž zavedena byla kategorie aspirantů.
Důvody.
V roce 1932 provedla vláda prvé snížení platů státních a veřejných zaměstnanců s odůvodněním, že tak činí proto, aby nemusela použíti k vyrovnání tíživé peněžní situace devalvace měny. Zákon byl terminován na 2 roky se slavnostním ujištěním vlády, že po těchto dvou letech srážky budou zrušeny. Ale v roce 1933 provedeny byly nové srážky platů s týmž odůvodněním. Vláda však nedodržela své sliby a již v únoru 1934 provedla prvou devalvaci Kč, která znamenala další citelné snížení životní úrovně státních. a veřejných zaměstnanců, neboť jejím důsledkem bylo stoupání cen životních potřeb. Tento vzestup se ještě zostřil řízeným hospodářstvím.
Chystané vydání zákona, proti bezdůvodnému zdražování jasně ukazuje, že vláda je si vědoma, že důvodné zdražování je a bude. Naproti tomu vystupuje další skutečnost, která podmiňovala sliby vlády o zrušení výše uvedených vládních nařízení a zákonů - zlepšení finanční situace státu. Podle prohlášení vlády očekáváno je další zvýšení daňového výnosu, které také je zařaděno na stranu předvídatelného příjmu státního rozpočtu na rok 1937.
Jsou zde tedy všechny předpoklady, aby vláda zrušila srážky platů státních a veřejných zaměstnanců. Nedává jim tím žádné příplatky z titulu devalvace, ale vrací jim jejich zákonné náležitosti.
V Praze dne 8. října 1936.
Dr. Matoušek, Kvasnička, ing. Havlín,
dr Řehák, Paulus, Vetterová-Bečvářová, Bergman, Záborec, Trnobranský, dr
Buday, dr Mederly.