Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
3. zasedání.
Tisk 287.
Odpovědi:
1. ministra zemědělství na interpelaci sen. Bergmana ve věci provedení pozemkové reformy v pohraničí (tisk 170/5).
2. ministra sociální péče na interpelaci sen. Bergmana, Záborce v záležitosti zdlouhavého vyřizování rekursů v oboru sociálního pojištění (tisk 198/3).
3. ministrů vnitra, zemědělství a sociální péče na interpelaci sen. Rušavého a Hubky ve věci živelní pohromy v Klatovech (tisk 198/1).
4. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. Bergmana, Kvasničky, inž. Havlína v záležitosti povinného pojištění společných školních výletů a vycházek proti úrazu a případu úmrtí v přiměřené výši (tisk 225/3).
5. ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy na interpelaci sen. Vetterové-Bečvářové o přídělech peněžních výpomocí nemocnicím a jiným zdravotním ústavům z výtěžku 7 % ní zdravotní přirážky a subvencí tělovýchovným a zdravotním korporacím a úvěru k tomu účelu státním rozpočtem povolených (tisk 185/2).
287/1.
Odpověď
ministra zemědělství
na interpelaci senátora R. Bergmana
ve věci provedení pozemkové reformy v pohraničí (tisk 170/5).
Pozemková reforma na pohraničním velkém majetku pozemkovém prováděna byla s ohledem na význam pohraničního pozemkového majetku a podle možností daných zákony o reformě pozemkové. Musely tedy býti respektovány nároky vlastníků vyhrazené jim podle §§ 3 a 11 zákona záborového a podle § 20 zákona přídělového.
Rovněž při přidělování převzaté zabrané půdy pohraniční bylo nutno postupovati jen podle zákona. V tom směru byla základem rozhodnutí ustanovení zákona přídělového, kde je stanoveno, kterým osobám právnickým nebo jednotlivcům může býti zabraná a převzatá půda přidělována. Zákon přídělový obsahuje také v §u 3 ustanovení, které osoby jsou z přídělu zabrané půdy vyloučeny. Tohoto ustanovení zákonného bylo přísně dbáno, a tak veškerá převzatá půda byla, pokud si jí stát sám neponechal, přidělena do rukou státních příslušníků československých.
Zákony nedovolovaly, aby vůči cizincům, kteří byli vlastníky zabraného majetku, bylo ve věci pozemkové reformy postupováno jinak než vůči příslušníkům československým a rozsah převzaté půdy řídil se její potřebou.
Pokud je v pohraničním území dosud zabraná půda, bude v pozemkové reformě pokračováno až do jejího ukončení.
Pokud jde o zaměstnance na propuštěné půdě zaměstnané, není pro zásah do této věci zákonného podkladu. Vlastník je toliko povinen zaměstnance, kteří mu byli při propouštění půdy ze záboru přikázáni do dalšího zaměstnání, nadále zaměstnávati.
Pozemková reforma měla za úkol rozděliti veliký majetek pozemkový. Úkoly, které má na mysli interpelace, zabývá se zvláštní zákonodárství.
V Praze dne 21. srpna 1936.
Ministr zemědělství:
Dr. Zadina v. r.
287/2.
Odpověď
ministra sociální péče
na interpelaci senátorů R. Bergmana, Záborce
v záležitosti zdlouhavého vyřizování rekursů v oboru sociálního pojištění (tisk
198/3).
Rekursní i administrativní agenda oddělení pro pensijní pojištění stoupla velmi značně v důsledku nového pensijního zákona č. 26/1929 a jeho novel (zákonů č. 125/1931 a 117/1934). Jelikož i jiná oddělení ministerstva byla proti normálním dobám mimořádně zatížena agendou vyplývající z nepříznivých hospodářských poměrů, nebylo v minulých letech možno stav úředníků pensijního oddělení zvýšiti. Na potřebu rozmnožení počtu úřednictva tohoto oddělení jest pamatováno v návrhu na revisi systemisace služebních míst právních úředníků ministerstva sociální péče.
V Praze dne 8. září 1936.
Ministr sociální péče:
Inž. Jaromír Nečas v. r.
287/3.
Odpověď
ministrů vnitra, zemědělství a sociální péče
na interpelaci senátorů Karla Rušavého, Josefa Hubky
ve věci živelní pohromy v Klatovech (tisk 198/1).
Ministerstvo vnitra učinilo ihned po živelní pohromě opatření, aby byly přesně zjištěny způsobené škody; na podkladě příslušných nouzových elaborátů bude rozhodnuto o žádostech existenčně ohrožených nezemědělců.
Ministerstvo zemědělství učinilo opatření, aby škody způsobené na majetku zemědělském byly vyšetřeny a projednány podle ustanovení vládního nařízení ze dne 24. května 1928, č. 75 Sb. z. a n. tak, aby postiženým dostalo se urychleně pomoci.
Osoby postižené živelní pohromou v Klatovech, pokud jsou nezaměstnané a vyhovují příslušným směrnicím, mohou býti zařazeny do státní stravovací akce, po případě do jiných státních pomocných akcí prováděných ministerstvem sociální péče. Dále by se mohlo zmíněným osobám dostati podpory v rámci t. zv. produktivní péče o nezaměstnané tím způsobem, že by ministerstvo sociální péče k žádostem veřejných stavebníků (obcí, okresu a pod.) poskytlo státní příspěvek na nouzově práce.
V Praze dne 22. srpna 1936.
Ministr vnitra:
Dr. Černý v. r.
Ministr zemědělství:
Dr Zadina v. r.
Ministr sociální péče:
Inž. Jaromír Nečas v. r.
287/4.
Odpověď
ministra školství a národní osvěty
na interpelaci senátorů R. Bergmana, Josefa Kvasničky, inž. Havlína
v záležitosti povinného pojištění společných školních výletů a vycházek proti úrazu a případu úmrtí v přiměřené výši (tisk 225/3).
Ministerstvo školství a národní osvěty již z vlastního podnětu uvažuje o tom, aby v novém vycházkovém a výletním řádu pro školy, který se právě projednává, bylo vhodným způsobem pamatováno na potřebu pojišťování všeho žactva proti úrazům při školních vycházkách a výletech a osob dozírajících proti následkům povinného ručení.
V Praze dne 9. září. 1936.
Ministr školství a národní osvěty:
Dr Franke v. r.
287/5.
Odpověď
ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy na interpelaci sen. A. Vetterové-Bečvářové o přídělech peněžních výpomocí nemocnicím a jiným zdravotním ústavům z výtěžku 7%ní zdravotní přirážky a subvencí tělovýchovným a zdravotním korporacím a úvěru k tomu účelu státním rozpočtem povolených (tisk 185/2).
V interpelované věci odpovídám:
Podpory z 25% kvoty výnosu zdravotní přirážky jsou rozdělovány podle platných předpisů a to po vyšetření příslušnými okresními a zemskými úřady a po bedlivém uvážení všech v úvahu přicházejících okolností, ve srozumění s ministerstvem financí a po posouzení poradním sborem pro ústavy léčebné a humanitní, zřízeným při ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy vládním nařízením č. 45/1923 Sb. z. a n.
Poradní sbor se skládá ze zástupců ministerstev veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, sociální péče, školství a národní osvěty, národní obrany, zemských výborů a zastupitelstev, samosprávných svazků, organisací lékařských a nositelů sociálního pojištění.
Udělování podpor, z nichž každá, i sebe menší, je projednávána a schvalována ministerstvem financí, z rozpočtového úvěru tělovýchovným a zdravotním korporacím děje se jednak s ohledem na význam a rozsah příslušných tělovýchovných a zdravotních institucí se stanoviska veřejně prospěšné činnosti, jednak podle sociálních poměrů krajiny a žadatele.
Tím způsobem jest zajištěno objektivní posuzování došlých žádostí a je tím také vyhověno intencím interpelace.
V Praze dne 10. září 1936.
Ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy:
Dr Czech v. r.