Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
3. zasedání.
Tisk 268.
Zpráva
I. národohospodářského výboru
II. rozpočtového výboru
o iniciativních návrzích na poskytnutí státní podpory poškozeným živelními pohromami (tisky čís. 6, 7, 8, 9, 12, 13, 18, 19, 20, 21, 23, 44, 45,127,194, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 224, 226, 227, 233, 238, 244).
I.
Během minulého roku, jakož i během roku letošního, postižena byla celá řada krajů živelními pohromami, průtrží mračen, krupobitím, smrští a také požárem. Pohromy tyto v postižených krajích způsobily velké škody, jdoucí do milionů, povstaly zničením úrody od 50 až 90%, zbytek pak zůstal znehodnocen, dále odplavením ornice, čímž pozemky zůstaly trvale znehodnoceny. Spousty vody, jež spadly z mraků, valily se jako dravá řeka do nížin a vnikly do obytných domů, jež podmokly a v mnoha případech se i zhroutily, takže zůstaly četné rodiny bez přístřeší. Stejně tak i při živelní pohromě způsobené požárem, který zasáhl celé čtvrtě obcí, z nichž také celé desítky rodin zůstaly bez přístřeší. V těchto hrůzách přišly i životy lidské na zmar. Postižené kraje jsou z velké části chudé kraje horské a postižení jsou z největší části střední a drobní zemědělci, kteří jen v ojedinělých případech byli pojištěni proti živelním pohromám, takže utrpěnou škodou byla jejich existence ohrožena. Podpory, poskytnuté z nouzových fondů zemědělských rad, daleko nestačily k záchraně těchto ohrožených existencí. Jsou proto docela odůvodněny návrhy jednotlivých klubů senátorů, aby také vláda poskytla mimořádnou podporu na zmírnění bídy v postižených krajích, a to peněžitou podporou, prominutím daně poškozeným včetně daně z obratu, posečkáním placení daní z minulých let, uvolnila nebo aspoň zlevnila pro postižené kraje naturálie, hlavně potraviny a krmiva, poskytla podporu na opatření stavebních hmot, jakož i slevu na dovozném těchto materiálií, poskytla v dohodě se zeměmi a okresy prostředky na opravu poškozených a vybudování nových komunikací, cest a mostů, případně i meliorací, aby tak byla umožněna práce a možnost výdělku poškozenému a nezaměstnanému obyvatelstvu těchto krajů. O škodách, způsobených živelními pohromami, krupobitím, průtrží mračen, smrštěmi a podobně, pojednávají podrobně návrhy, podané během minulého i letošního roku různými kluby senátorů. Jsou to návrhy:
čís. 6. sen. Donát a spol. v 66 okresech Čech, země Moravskoslezské, Slovenska a Podk. Rusi,
čís. 7. sen. Měchura a spol. okres Břeela-va a Hodonín v 16 obcích,
čís. 8. sen. Javornický a spol. v okresu roudnickém v 10 obcích,
čís. 9. sen. Javornického a spol. v okrese Kralupy v 8 obcích,
čís. 13. sen. Poliaka, okres Trenčín, ve 4 obcích,
čís. 18. sen. Filipínský, okres Tišnov a Boskovice v 15 obcích,
čís. 19. sen. Svoboda v okresu Dol. Královice, Vlašim, Příbram, Praha-Venkov v 7 obcích,
čís. 20. sen. Modráěek, okres mělnický, karlínský v 10 obcích,
čís. 21. sen. Schnarnagl, okres Český Krumlov v 13 obcích,
čís. 44. sen. Sehnal, okres Hořice v obci Bezník,
čís. 194. sen. Donát v okrese Německý Brod v 8 obcích,
čís. 208. sen. Rejmon,
čís. 209. sen. Dundr,
čís. 210. sen. Havlín,
čís. 212. sen. Vlk,
čís. 213. sen. Šolc,
čís. 217. sen. Pfeiferová.
Pojednávající návrhy o velké živelní pohromě způsobené průtrží mračen a protržením hráze na okresech Nová Paka, Jilemnice a Jičín, kde tato živelní pohroma hlavně v Nové a Staré Pace nadělala nesmírné škody na majetku pozemkovém zničením úrody a odplavením půdy, na majetku domovním, jakož i na zboží všeho druhu, ale také poškozením továrních objektů, mostů, lávek. Touto pohromou bylo jenom v Nové Pace 37 rodin deložováno, 26 domů zatopeno, z nich 5 zničeno a poškozeno, 35 obchodů zatopeno, strženy 2 kamenné mosty, 5 mostů povalových, 2 lávky odplaveny. Podobně postiženy obce Stará Paka, ústí, Stav, Roškopov, Ubyslavice, Hřídelec, Újezd Kumburský a Bělá pod Bezdězem. Mezi postiženými jsou zemědělci, majitelé domů, živnostníci, obchodníci, dělníci a je to tím tíživější, že je to kraj poměrně hospodářsky chudý a k dovršení této katastrofy je nutno uvésti, že tu byly zničeny i 4 lidské životy.
Další návrhy:
čís. 214. sen. Schmidta,
čís. 215. sen. Rejzla,
čís. 216. sen. dra Hilgenreinera, v několika obcích okresu šluknovského, Haň-špachského a Dubé,
čís. 226. sen. Kříž, zátopa okresu Třeboň a české Budějovice, poškozeno 5 obcí,
čís. 224. sen. Maixner, průtrž v okresu Rokytnice, v Orlických Horách, 5 obcí,
čís. 227. sen. Krommer, v okresu šum-perském a žambereckém v několika obcích.
V uvedených návrzích je vylíčen zhoubný účinek živelních pohrom zničení úrody, odplavení ornice, poškozením cest a silnic, mostů a budov, v mnohých případech v tak vysokém procentu, že ohrožuje existenci poškozených podniků. Stejně zhoubné účinky způsobeny byly požáry o nichž pojednávají návrhy čís. 12, sen. Janček v obci Valašská Dubová, okres Dolný Kubín na Slovensku, kde vyhořelo 70 obytných domů, 126 hospodářských budov a kdež zahynul i dobytek. Dále číslo 23, sen. Dresl a spol. požár v Malém Hradisku, okres Prostějov v zemi Moravskoslezské, kde vyhořelo 25 domů, 53 hospodářské budovy, veškeré domácí a hospodářské zařízení.
Čís. 211. sen. Hancku, požár v Dolnej Tižině, okres Žilina, kde vyhořely dva občané, jimž zničil požár dřevěné domy s veškerým domácím i hospodářským zařízením.
Čís. 45. sen. dr Labay, požár v obci Budinej, okres lučenecký, vyhořelo 28 rolnických usedlostí.
Čís. 263. sen. Zeman, požár v obci Koch-náč, okres Banovce n. B., na Slovenku, vyhořelo 7 hospodářských usedlostí, s domácím i hospodářským zařízením, škoda je tím tíživější, že pohořelí jsou kolonisté značně zadlužení.
Pohořelí jsou vesměs v chudých krajích a jelikož byly jejich domky většinou dřevěné, přišli o všechno a zůstali bez přístřeší. Po většině byli nedostatečně pojištěni a proto podpora je nanejvýš nutná. V poslední době byly nově postiženy živelními pohromami další obce a to obec Pozlovice u Luhačovic krupobitím a Znojmo průtrží mračen. V obou případech nadělaly pohromy velké škody.
Velký počet a rozsah škod způsobených živelními pohromami, kterými jsou postiženi pilní občané našeho státu, mnohdy do té míry, že je ohrožena jejich existence a to bez jejich viny, čím dále tím jasně i ukazuje, že je nanejvýš zapotřebí, aby vláda co nejdříve připravila osnovu zákona o živelním pojištění.
Národohospodářský výbor projednal ve své schůzi dne 2. července 1936 návrhy na podporu postiženým živelními pohromami, uznal je za odůvodněné a doporučuje plenu senátu N. S., aby vyzval vládu, aby tato poskytla s urychlením vydatnou podporu poškozeným ve smyslu podaných návrhů a přispěla tak k částečnému zmírnění uvedených škod.
V Praze dne 2. července 1936.
V. Sehnal v. r.,
předseda.
Jakubec v. r.,
zpravodaj.
II.
Živelní pohromy letošního roku vyhrály si naší republiku za své zhoubné působiště. Množství území utrpělo ohromné ztráty krupobitím, smrští, požárem, jdoucí do milionů korun Čsl. Nejen že byla zničena úroda, ale na mnohých místech odplavena ornice, takže tyto pozemky ještě mnohá leta neposkytnou pražádné úrody. Jsou případy, že i obytná stavení zčásti anebo zcela byla zničena povodní neb požárem.
Jedná se nejen o kraje nízko položené, ale i o kraje chudé horské, dále nejedná se jen o velké zemědělce, ale i o malé drobné domkáře a chalupníky.
Jest pravdou, že zemědělské rady mají povinnost poskytovati podpory K fondu k tomu účelu utvořeného, avšak dle šetření a zjištění škod je takové množství, že fondy zdaleka nemohou zmírniti bídu, která v hojné míře vyskytla se v postižených krajích.
Jednotlivé kluby poslanců a senátorů bez ohledu politické příslušnosti podaly na vládu návrhy, aby poskytla mimořádnou podporu na zmírnění bídy ve všech postižených krajích, k nimž se přidružuje celá řada obcí na Znojemsku, které byly minulý týden postiženy průtrží mračen, které zpustošily celý široký kraj.
Vláda zajisté všimne si zoufalého volání postižených a poskytne vedle mimořádné podpory možnost zavedení daňových úlev, zlevnění dovozu všech potřeb a to nejen sama, ale i v dohodě se zemskými a okresními výbory, najde větší a širší možnost na opatření prostředků pro strádající. Doporučovalo by se, aby v krajích postižených byla umírněna nezaměstnanost všemi možnými prostředky a to nejen úpravou poškozených silnic a cest, ale i urychleným prováděním meliorací a tak opatřen výdělek těm nejpotřebnějším.
Všecky návrhy dosud v této záležitosti podané buďtež brány v úvahu se spolupodepsaným dnešním návrhem senátorů P. Foita, Marchy (tisk sen. č. 269) za okres znojemský, který před týdnem byl postižen průtrží mračen.
Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi dne 2. července 1936 veškeré návrhy na podporu postiženým živelními pohromami a připojuje se v plném rozsahu k usnesení národohospodářského výboru.
V Praze dne 2. července 1936.
Kroiher v. r.,
místopředseda.
F. Foit v. r.,
zpravodaj.