Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

3. zasedání.

Tisk 249.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 266), kterým se mění a doplňuje zákon o přímých daních (tisk 542).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila v 58. schůzi dne 26. června 1936 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne..........................................1936,

kterým se mění a doplňuje zákon o přímých daních.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Část první.

Zákon ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních, ve znění zákonů ze dne 17. prosince 1927, č. 180 Sb. z. a n. a ze dne 27. listopadu 1930, č. 167 Sb. z. a n., se mění a doplňuje takto:

Čl. 1.

(1) V čl. III, odst. 1, č. 2 uváděcích ustanovení bude čtvrtá věta zníti:

"Působnost revisního odboru ministerstva financí, pokud se týče ústředního revisního úřadu finančního se omezuje časově na dobu 13 let od počátku působnosti tohoto zákona, t. j. od 1. ledna 1927."

(2) Za tuto větu připojují se tato další ustanovení:

"Jednání podle § 5 uvedeného vládního nařízení trestá se - pokud nezakládá skutkovou povahu trestného činu stíhaného podle všeobecného trestního zákona - nalézacími senáty zřízenými podle zákona o přímých daních v řízení předepsaném pro stíhání zkrácení daní přímých. Místně příslušným jest senát, v jehož obvodu bylo trestné jednání spácháno. Pro promlčení trestnosti a výkonu trestu platí ustanovení § 206 zákona o přímých daních."

Čl. 2.

(1) V čl. XV, odst. 2, větě druhé uváděcích ustanovení nahrazuje se sazba 4% sazbou 3%. V témže odstavci v poslední větě vkládají se před slova "jsou od tohoto poplatku osvobozeny" slova "zemskými úvěrními ústavy, uvedenými v § 2, písm. e) téhož zákona, a pobočkami zemských úvěrních ústavů, zřízenými podle § 1 zákona ze dne 11. července 1922, č. 238 Sb. z. a n."

(2) Jako odstavec 4 téhož článku se připojuje toto ustanovení:

" (4) 4%ní poplatek, který mají platiti v zemích české a Moravskoslezské ústavy oprávněné ku přijímání peněz na běžný účet podle § 7, odst. 2 a 3 zákona ze dne 29. února 1864, č. 20 ř. z., o některých změnách zákonů o kolkových a přímých poplatcích, v úpravě § 8 cis. nařízení ze dne 28. srpna 1916, č. 281 ř. z., o změně některých předpisů o kolkových a přímých poplatcích, snižuje se na 3%. Od tohoto poplatku jsou osvobozeny také vkladní knížky, vydávané zemskými úvěrními ústavy, uvedenými v § 2, písm. e) zákona ze dne 10. října 1924, č. 239 Sb. z. a n."

Čl. 3.

Za čl. XV uváděcích ustanovení vkládá se čl. XVa) tohoto znění:

"Z nabytí akcií (nakolkovaných nebo nových nebo obojích) dosavadními akcionáři při zvýšení akciového kapitálu společností akciových nebo komanditních na akcie z vlastního kapitálu reservního, včetně z převodu zisku, kromě zvýšení z reservního fondu stabilisačního (§§ 4 a 5 zák. č. 78/1927 Sb. z. a n., o stabilisačních bilancích), platí se zvláštní poplatek. Poplatek tento činí 15% z hodnoty podrobené poplatku z akcií, odůvodněného zvýšením akciového kapitálu, pokud dosavadní akcionáři nabývají nároku na ně bezplatně (použitím kapitálu společnosti). Poplatková povinnost nastává vznikem, nároku dosavadních akcionářů na tyto akcie. Zaplatiti tento poplatek jsou povinni dosavadní akcionáři, od nichž jej společnost vybere a odvede přímo způsobem stanoveným pro poplatek z akcií. Společnost ručí za zapravení poplatku. Pokud není stanoveno jinak, platí o tomto poplatku zákonná ustanovení o poplatcích z akcií."

Čl. 4.

Za čl. XVI uváděcích ustanovení vkládá se čl. XVII tohoto znění:

"(1) Počínajíc berním rokem 1937 budou se daně podle hlav I-VII vyjma rentovou daň vybíranou srážkou u dlužníka a daň z tantiém, vyměřovati (vybírati), pokud zákon jinak nestanoví, podle zásady, že dani podrobený důchod, výtěžek nebo požitek dosažený v jednom (kalendářním) roce jest základem daně na nejblíže příští (berní) rok nehledíc k tomu, zda počátkem (1. ledna) berního roku podmět a předmět daně ještě trvají, a nehledíc ke změnám, které v berním roce nastanou. Bude proto rok, jehož důchod, výtěžek nebo požitek jest předmětem daně, nazýván nadále "kalendářní rok" a rok nejblíže následující po tomto kalendářním roce, tedy rok, na který se zmíněný důchod, výtěžek nebo požitek zdaňuje, bude nadále nazýván "berní rok".

(2) Okolnosti odůvodňující osvobození od daně, které nastaly v kalendářním roce, mají za následek osvobození teprve na berní rok, pokud zákon nestanoví jinak."

Čl. 5.

(1) § 4, odst. 1 bude zníti:

"(1) Daň se vyměřuje na každý berní rok z důchodu dani podrobeného, jehož bylo skutečně dosaženo v kalendářním roce, který přímo předchází bernímu roku, na který se daň vyměřuje, a to nehledíc k tomu, zda počátkem (1. ledna) berního roku podmět a předmět daně ještě trvají a nehledíc ke změnám, které v berním roce nastanou."

(2) § 4, odst. 2, věta druhá bude zníti:

"Zdanění na berní rok dlužno položiti za základ ono obchodní období, které se končí v kalendářním roce."

(3) § 4, odst. 3 bude zníti:

"(3) Jinak se přihlíží ku všem ostatním pro zdanění rozhodným poměrům, podle stavu,

který tu byl koncem (31. prosince) kalendářního roku přímo předcházejícího bernímu roku; zanikla-li daňová povinnost dříve, podle stavu při jejím zániku".

Čl. 6.

(1) § 7, odst. 2, bude zníti:

" (2) Za důchod dani podrobený se nepokládají přírůstky majetku, nastalé u akcionářů způsobem v čl. XVa uváděcích ustanovení uvedeným, dále změnami a přesuny majetkovými, jako odprodejem majetkových částí, věnem, výbavou, dědictvím, výplatami kapitálů z pojištění životních, invalidních, starobních, kapitálovými náhradami za věcné nebo jiné utrpěné škody, slevami dluhů, vzniklými osvobozením dlužníka v soudním nebo mimosoudním vyrovnání, mimořádnými dary a podobnými bezplatnými věnováními."

(2) Jako nový odstavec 3 se vkládá toto ustanovení:

"(3) Za důchod dani podrobený se však pokládají mimořádné dary a podobná bezplatná věnování pobíraná zaměstnanci od zaměstnavatelů ve spojitosti se služebním poměrem, pokud tyto dary přesahují ročně 20.000 Kč."

(3) Dosavadní odstavce 3, 4 a 5 se označují jako odstavce 4, 5 a 6.

Čl. 7.

V § 10, odst. 2 budou věty druhá až čtvrtá zníti:

"Poplatníci, kteří vedou řádné obchodní knihy a kteří vystaví, přestaví, přistaví nebo nastaví budovy pro provozování podniků včetně budov s byty pro vlastní zaměstnance, anebo kteří pořídí nové stroje a zařízení, mohou si v pěti letech, počínajíc obchodním obdobím, v němž byla stavba dokončena anebo stroje a zařízení nově pořízeny, od příjmu v podniku dosaženého odepsati vedle obecně přípustných odpisů dalších 10% nákladu na stavbu nebo stroje a zařízení prokazatelně vynaloženého. Vláda se zmocňuje, aby procento tohoto mimořádného odpisu zvýšila pro stavby v tom kterém roce započaté a pro jiné investice v tom kterém roce provedené až na 20%. Užije-li se těchto budov v době deseti let, počínajíc rokem, v němž stavba byla dokončena, k jiným účelům než vpředu uvedeným, bude mimořádný odpis dodatečně zdaněn na berní leta, v jejichž daňovém základu byl uznán za odčitatelnou položku."

Čl. 8.

V § 13, odst. 2 připojí se za slova "srážku provede vyplácející pokladna" slova "v kalendářním roce vždy na úhradu daně na nejblíže příští berní rok."

Čl. 9.

(1) V § 15, č. 1, písm. e) bude třetí věta zníti:

"U poplatníků, kteří vedou řádné obchodní knihy a kteří na vrub kalendářního roku zřídí reservu pro všeobecnou daň výdělkovou, odečte se dále od důchodu kalendářního roku tato reserva, pokud jest přiměřena dani, jež bude vyměřena na berní rok, a pokud jí poplatník prokazatelně použil v berním roce, a to ve lhůtě stanovené v § 307, odst. 1, č. 3 ku placení všeobecné daně výdělkové s přirážkami na berní léta počínajíc rokem 1927."

(2) V § 15, č. 3 bude zníti druhá věta:

"Vyšší částkou lze pojistné a příspěvky odčítati jen, byl-li poplatník podle zákona, podle usnesení orgánu zájmové samosprávy, pokud se toto závazné usnesení opírá o zákon, podle stanov nebo podle smlouvy povinen do takového ústavu jako pojištěný vstoupiti a příspěvky platiti."

(3) V § 15, č. 4 nahrazuje se částka "2000 Kč" částkou "4000 Kč".

Čl. 10.

(1) § 17, č. 4 bude zníti:

"4. Výdaje na byt a výživu poplatníka, jeho příslušníků rodiny a dalších v § 20, odst. 1 uvedených osob, jsou-li v zaopatření poplatníkově, jakož i služebnictva chovaného k osobním službám, počítajíc v to peněžní hodnotu výrobků a zboží, spotřebovaných k tomu účelu z vlastního hospodářství nebo podniku. Výdaje na byt a výživu poplatníka jsou však odčitatelné přiměřenou částkou, o kterou byly nutně zvýšeny výkonem jeho povolání mimo dům (nocležné a stravné). Stravování, ošatovné a přiměřené kapesné rodinných členů, zaměstnaných trvale při provozování vlastního hospodářství nebo podniku, budiž čítáno do provozovacích nákladů (§ 15)."

(2) § 17, č. 5, věta první bude zníti:

"5. Dary, podpory a podobná bezúplatná věnování, leda že jich vyžaduje provozování podniku; odčitatelná jsou však věnování pro nezaměstnané, která byla prokazatelně vy-

placena státní správě k volnému jejímu použití pro uvedený účel."

(3) § 17, č. 6 bude zníti:

"6. Příspěvky do nemocenských, úrazových, starobních, invalidních, vdovských, sirotčích a pensijních pokladen nebo podobných ústavů, pokud je poplatník platil nad povinnou zákonnou kvótu za své úředníky, zřízence, dělníky a služebníky, jakož i daně a dávky za ně zaplacené, i když byl takový závazek smluvně převzat; zmíněné příspěvky, daně a dávky jsou však odčitatelný, jde-li o zaměstnance s hrubými služebními požitky (§ 29), nepřesahujícími ročně 60.000 Kč u jednotlivého zaměstnance."

Čl. 11.

Záhlaví §§ 23 až 27 bude zníti:

"Počátek a konec daňové povinnosti; změny v kalendářním roce."

Čl. 12.

§ 23 bude zníti:

"Osoby, jejichž daňová povinnost nově vznikne v kalendářním roce, budou, podrobeny dani teprve na berní rok z důchodu ve zmíněném kalendářním roce skutečně dosaženého (§ 4, odst. 1)."

Čl. 13.

§ 24 bude zníti:

"(1) Zanikne-li daňová povinnost v kalendářním roce, zdaní se důchod do zániku daňové povinnosti skutečně dosažený ještě na berní rok. V tomto případě může býti daň vyměřena již před začátkem berního roku.

(2) Obdobně se postupuje i při úmrtí poplatníka, při čemž se zdaní důchod jím v kalendářním roce, v němž poplatník zemřel, skutečně dosažený společně s důchodem, kterého snad v témže roce dosáhla pozůstalost.

(3) Z důchodů, jichž dosáhne neodevzdána pozůstalost v kalendářním roce následujícím po roce, v němž poplatník zemřel, po případě i v dalších kalendářních letech až do dne, kdy osoby, povolané k dědické posloupnosti, nabyly požívání pozůstalosti, bude dani podrobena neodevzdaná pozůstalost (§4).

(4) Na berní rok, který přímo následuje po kalendářním roce, v němž dědicové nabyli požívání pozůstalosti, vyměří se daň pozůstalosti, z důchodu jí dosaženého do dne nabytí požívání dědici; důchod dědici od tohoto dne z pozůstalosti skutečně dosažený, zdaní se u každého dědice."

Čl. 14.

V § 25 nahrazuje se slovo "berním" slovem "kalendářním".

Čl. 15.

V § 26 připojuje se za slova "vznikne tím jeho samostatná daňová povinnost" citace "(§ 23)" a za slova "zanikne tím. jeho samostatná daňová povinnost" citace "(§ 24, odst. 1)".

Čl. 16.

Za § 29 vkládá se jako § 29a) nové ustanovení tohoto znění:

"§ 29a.

(1) Daň důchodová vybíraná podle ustanovení §§ 28 až 45 sráží se v každém kalendářním roce na úhradu daně na nejblíže příští berní rok.

(2) Rok, v němž se daň sráží, bude nadále nazýván "kalendářní rok" a rok nejblíže příští po roce kalendářním bude nadále nazýván "berní rok"."

Čl. 17.

V § 30, odst. 5 se nahrazuje částka "2 Kč" částkou "5 Kč".

Čl. 18.

V § 31, odst. 3 nahrazují se slova "k 1. lednu berního roku" slovy "k 1. lednu kalendářního roku".

Čl. 19.

(1) § 32, odst. 1 bude zníti:

"(1) Řádně vykonanou srážkou podle §§ 30 a 31, po případě zaplacením daně podle § 33, odst. 1 a 2 vyměřené, jest uhrazena daň na berní rok, i když má příjemce (§ 5, odst. 1) v kalendářním roce jiný důchod nepřesahující ročně 1.000 Kč."

(2) V § 32, odst. 5 bude poslední věta zníti:

"Přesahuje-li srážka v kalendářním roce provedená daň na berní rok vyměřenou nebo není-li příjemce na berní rok vůbec daní povinen, vrátí se přeplatek v hotovosti z úřední povinnosti."

(3) V § 32, odst. 6 nahrazuje se částka "2 Kč" částkou "5 Kč".

Čl. 20.

(1) V § 33, odst. 1

a) vkládají se za slovo "povinen" slova "v kalendářním roce provésti";

b) vkládají se za slovo "příjemci" slova "na berní rok";

e) nahrazují se slova "toho onoho roku" slovy "kalendářního roku".

(2) V § 33, odst. 2

a) nahrazují se slova "v berním roce" slovy "v kalendářním roce";

b) vkládají se za slova "Daň se vyměří" slova "na berní rok";

e) bude poslední věta zníti:

"Daňové částky plátcem v kalendářním roce sražené budou od ní odečteny."

Čl. 21.

V § 34 nahrazuje se částka "500 Kč" částkou "1.000 Kč".

Čl. 22.

V § 35, odst. 1 a 2 nahrazuje se částka "500 Kč" částkou "1.000 Kč".

Čl. 23.

(1) V § 37, odst. 1 bude první věta zníti:

"(1) Srážky podle § 36 v kalendářním roce vykonané činí zatímní platbu na daň, která na berní rok bude vyměřena z celkového důchodu v řádném vyměřovacím řízení podle všeobecných ustanovení tohoto zákona."

(2) § 37, odst. 4 bude zníti:

"(4) Jestliže daň byla srážena po část kalendářního roku podle ustanovení § 36, odst. 1 a po část kalendářního roku podle ustanovení § 30, a jestliže zároveň hrubé požitky v témž roce celkově dosažené nečinily více než 23.550 Kč, nelze na berní rok předepsati z nich daň vyšší než-li jaká odpovídá na celý rok přepočteným příslušným sazbám, uvedeným v § 30, odst. 1 až 3, nebo, jsou-li tu podmínky § 35, odst. 1, nelze daň vůbec předepsati."

Čl. 24.

V § 39 nahrazují se v první větě slova "do konce února" slovy "do 14. února", dále slova "za prošlý rok" slovy "v prošlém roce" a slova "za dobu" slovy "v době".

Čl. 25.

V § 40, odst. 1 nahrazuje se částka "500 Kč" částkou "1000 Kč".

Čl. 26.

(1) § 45, odst. 2 bude zníti:

"(2) Podrobnější ustanovení o provedení §§ 28 až 44, zejména o odvádění daně vůbec, o způsobu, jakým budou plátci oznamovati úřadu vyplacené požitky (a to pokud jde o obchodní cestující, zástupce a jednatele v § 47, odst. 1, č. 2 uvedené, i požitky nedosahující výše podrobené srážce daně důchodové) a sraženou daň, a o dozoru nad prováděním srážek, budou vydána vládním nařízením".

(2) V § 45 vkládá se odstavec 3 tohoto znění:

"(3) Ustanovení §§ 28 až 45 nevztahují se na požitky, které pobírají lékaři od nositelů nemocenského pojištění na podkladě rámcových nebo jinakých je nahrazujících smluv. Tyto ústavy jsou však povinny sdělovati vždy do konce ledna po uplynutí kalendářního roku vyměřovacímu úřadu, v jehož obvodě dotyčný lékař bydlí, výši požitků a náhrad služebních výdajů lékaři v uplynulém roce vyplacených, beze zřetele na jejich výši."

Čl. 27.

(1) § 47, odst. 1, č. 1 bude zníti:

"(1) Podniky, které jsou podrobeny zvláštní dani výdělkové podle hlavy III tohoto zákona. Všeobecné dani výdělkové jsou však podrobeny podniky spolků, zřízených podle všeobecných předpisů o spolčování s výjimkou spolků zřízených podle patentu ze dne 26. listopadu 1852, č. 253 ř. z."

(2) § 47, odst. 1, č. 2 se doplňuje takto: "Zaměstnání obchodních cestujících, zástupců a jednatelů pracujících jménem a na účet jednoho nebo i více zaměstnavatelů, pokud jsou pojištěni podle zákona o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách, a to co do činnosti, která je podkladem pro tuto pojistnou povinnost, a to i tehdy, jsou-li současně zaměstnáni u několika zaměstnavatelů a pensijně pojištěni ve smyslu § 4, odst. 6 zákona ze dne 21. února 1929, č. 26 Sb. z. a n., pouze podle svého hlavního zaměstnání. Zaměstnání v předcházející větě uvedených osob, které nejsou pensijně pojištěny, jestliže úhrn hrubých úplat ročně přijatých nepřesahuje prokazatelně 40.000 Kč."

(3) § 47, odst. 1, č. 3 bude zníti:

"3. Zemědělské a lesní hospodářství, zahrnujíc v to zahradnictví, honitbu a rybářství. Z daňové povinnosti nejsou však vyňaty: honitba na cizích pozemcích, rybářství ve volných, najatých a veřejných vodách, dále výtěžek z najatých pozemků a hospodářství (s výjimkou uvedenou v § 50, č. 1), konečně projektování, zakládání a udržování cizích zahrad a sadů a obchod cizími zahradnickými výpěstky."

(4) Jako nový odstavec 3 se připojuje toto ustanovení:

"(3) Všeobecné dani výdělkové podléhá prodej zahradnických výpěstků provozovaný po živnostensku v trvale otevřených zmíněnému účelu určených prodejnách nebo skladištích."

Čl. 28.

§ 50, č. 1 bude zníti:

"1. Výdělek z najatých pozemků a hospodářství až do 320 Kč katastrálního výtěžku v pozemkovém katastru zapsaného nebo zaznamenaného anebo i více tam, kde pachtýř a jeho rodina v obyčejném zemědělském hospodaření sami obdělávají, byť i přibírali občasně a výjimečně dělníky."

Čl. 29.

(1) § 52, odst. 1 bude zníti:

"(1) Nově vzniklým tuzemským podnikům, vedoucím řádné obchodní knihy, které zavedou v tuzemsku dosud nezastoupenou nebo jen nedostatečně zastoupenou výrobu a jejichž vznik se doporučuje z národohospodářských ohledů, mohou býti na žádost, o níž rozhodne ministerstvo financí s ministerstvem průmyslu, obchodu a živností a dalšími zúčastněnými ministerstvy, na dobu nejdéle 5 berních let, počínajíc berním rokem, následujícím přímo po kalendářním roce, v němž s provozováním bylo započato, poskytnuty daňové výhody v tom rozsahu, že podniky dotčené mohou býti osvobozeny od všeobecné daně výdělkové se všemi přirážkami, jestliže výtěžek v tom kterém kalendářním roce nepřesahuje 6% kapitálu v podniku trvale uloženého.

Činí-li výtěžek podniku v tom kterém kalendářním roce více než 6%, nejvýše však 8% kapitálu v podniku uloženého, lze při vyměřování všeobecné daně výdělkové na příslušná berní léta, na která výhody byly poskytnuty, přihlížeti pouze k polovici docíleného výtěžku."

(2) V § 52, odst. 5 nahrazují se slova "5 let" slovy "5 berních let".

Čl. 30.

(1) § 55, odst. 1 bude zníti:

"(1) Základem pro vyměření daně jest ryzí výtěžek dosažený v podniku dani podrobeném. Ryzí výtěžek se vypočte tím způsobem, že se od příjmů v podniku dosažených odečtou veškeré výdaje učiněné v mezích provozování na dosažení těchto příjmů. Výdaje na služební požitky a platy uvedené v § 7, odst. 3 a v § 11 odečtou se jen do výše 250.000 Kč ročně u jednotlivých příjemců těchto požitků; pokud tyto požitky a platy přesahují 250.000 Kč, odečtou se výdaje na ně pouze třemi čtvrtinami. Podíly tichých společníků na dosažení výtěžku srážeti nelze. Při podnicích společenských zahrnuje poplatný ryzí výtěžek podíly na výtěžku všech společníků. Ostatně platí tu pro vyšetření příjmů v podniku dosažených a přípustných srážek obdobně ustanovení §§ 7, 15, 16 a 17, případně § 10, odst. 2 tohoto zákona s úchylkami podle ustanovení odstavců 2 až 4 tohoto paragrafu."

(2) § 55, odst. 4 bude zníti:

>(4) U podniků vedoucích řádné obchodní knihy, které měly prokazatelně po dvě hospodářská období předcházející bezprostředně hospodářskému období pro zdanění rozhodnému nepřetržitě ve svém vlastnictví alespoň 20% akcií, kuksů, podílů nebo užitkových listů jiného tuzemského podniku, podrobeného zvláštní dani výdělkové, nabytých prokazatelně z vlastních prostředků, nezapočítává se do základu všeobecné daně výdělkové jedna čtvrtina podílu na zisku z hodnot, které měly po uvedenou dobu nepřetržitě ve svém vlastnictví. Nebyly-li uvedené hodnoty nabyty zcela z vlastních prostředků, odečte se jen jedna čtvrtina částky, která převyšuje výdaje potřebné k zúrokování cizích prostředků k jejich nabytí získaných."

(3) § 55, odst. 5 se vypouští.

Čl. 31.

§ 56, odst. 1 bude zníti:

"(1) Daň se vyměřuje na každý berní rok z výtěžku dani podrobeného, jehož bylo skutečně dosaženo v kalendářním roce, který přímo předchází bernímu roku, na který se daň vyměřuje, a to nehledíc k tomu, zda počátkem (1. ledna) berního roku podmět a předmět daně ještě trvají a nehledíc ke změnám, které v berním roce nastanou."

Čl. 32.

(1) § 57, odst. 1, věta druhá bude zníti:

"Jsou-li v kalendářním roce ve společenském podniku, zapsaném do obchodního rejstříku vedle jednoho veřejného společníka ještě další veřejní společníci nebo ve společenském podniku do obchodního rejstříku nezapsaném vedle jednoho společníka ještě další společníci činní prokazatelně takovým způsobem, že tato činnost jest jejich hlavním povoláním a jest taková, že by jí jinak byly trvale a plně zaměstnány placené síly zaměstnanecké, zvyšují se na berní rok částky daňového základu, pro něž platí sazba snížená a u nichž nastává sazba zvýšená, o 30.000 Kč za druhého a každého dalšího v podniku zaměstnaného takového společníka."

(2) § 57, odst. 3 bude zníti:

"(3) Jde-li o poplatníka, jehož celoroční důchod v kalendářním roce ani sám o sobě ani s důchodem hlavy rodiny, s níž by případně měl býti společně zdaňován důchodovou daní (§ 5), nepřevyšuje částky dani důchodové nepodrobené (§ 3) a nečiní-li daňový základ podniku více než 7.000 Kč, činí na berní rok sazba daně 1/8% dani podrobeného výtěžku."

(3) § 57, odst. 7 bude zníti:

"(7) Daň na berní rok uložená nesmí býti menší než

a) 1/2% veškerého kapitálu, který byl v kalendářním roce v podniku trvale na zisk uložen, činí-li tento kapitál více než 100.000 Kč, avšak nepřesahuje-li.... 200.000 Kč,

b) 3/4%, přesahuje-li tento kapitál 200.000 Kč, avšak nepřesahuje-li.. 500.000 Kč,

e) 1%> přesahuje-li tento kapitál 500.000 Kč."

Čl. 33.

(1) § 58, odst. 1 bude zníti:

"(1) Daň z podniku vyměřená podle předchozích ustanovení předepíše se v berní obci, kde byla v kalendářním roce, přímo předcházejícím bernímu roku, provozovna podniku nebo, není-li tu provozovny, kde poplatník v témže kalendářním roce bydlel."

(2) § 58, odst. 5 bude zníti:

"(5) Rozprostírala-li se provozovna v rozhodné době (odst. 1) do obvodu několika berních obcí, rozdělí příslušný vyměřovací úřad daň připadající na zmíněnou provozovnu mezi zúčastněné berní obce podle míry poměrné důležitosti jednotlivých částí provozovny, přihlížeje ku břemenům, která vznikla těmto obcím provozovnou nebo provozováním podniku, a ku ploše, kterou provozovna v těchto obcích zaujímala; to platí též při podzemním dolování."

(3) § 58, odst. 6 bude zníti:

"(6) Bydlila-li ze zaměstnanců provozovny počátkem (1. ledna) kalendářního roku (obchodního období) nebo v den vzniku daňové povinnosti alespoň jedna čtvrtina trvale v jiných berních obcích, než ve které byla provozovna, zmenší se pro berní rok přirážková základna pro berní obec, v níž byla v rozhodný den provozovna, o polovici té částky, která připadá poměrně na. služební platy zaměstnanců, bydlivších mimo berní obec; obecní přirážky k polovině daňové částky, připadající poměrně na služební platy zaměstnanců bydlivších v jiných berních obcích, plynou do přídělů zemím podle § 10 zákona č. 77/1927 Sb. z. a n. ve znění čl. I. zák. č. 169/1930 Sb. z. a n. Tyto přirážky vybírají se týmž procentem, jakým byly stanoveny přirážky pro berní obec, v níž byla provozovna, nejméně však výměrou 100%. Ustanovení tohoto odstavce neplatí pro podniky, které ve visech svých provozovnách ležících v téže berní obci nezaměstnávaly v kalendářním roce trvale alespoň 400 zaměstnanců."


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP