Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
3. zasedání.
Tisk 213.
Návrh
senátorů Antonína Šolce, dr Ant. Kloudy
na poskytnutí státní podpory poškozeným ohromnou živelní katastrofou okresu novopackého a části okresu jičínského.
Dne 26. května 1936 po 14. hodině v cípu okresu jičínského sousedícího s politickým okresem novopackým, počala ohromná bouře spojená s průtrží mračen a krupobitím, která postihla zejména obce Úbislavice, Kasákovu Lhotu a Lužany okresu jičínského. Za nedlouho na to, přihnala se tato bouře také do okresu novopackého, kde vyvrcholila v 15. hod. 30 min., kdy do města Nové Paky počaly se valiti spousty vod poměrně nepatrnými potoky Brdským, Rokytkou a Javorkou.
Před vysokým železničním náspem trati vedoucí z Nové Paky do Staré Paky na prostranství sokolského cvičiště, které loňského roku sloužilo krajinské výstavě, vytvořeno bylo ohromné jezero, do něhož se valily vody směrem od Brda a Úbislavic, nesoucí sebou spousty vyvrácených stromů, nábytku z jičínských obcí, jakož i utopeného domácího zvířectva. Železniční trať opatřená poměrně nepatrným počtem propustek, nemohla postačiti přívalům vod, zejména když hlavní propust zatarasena byla spoustou dřeva a ostatními připlavenými věcmi. V důsledku toho protrhl se železniční násep vysoký asi 15 m a ohromná vlna zaplavila ulice Nové Paky, jakož i spojovací silnice mezi Starou a Novou Pakou, které proměnily se v dravý proud ničící majetek dělníků, živnostníků, obchodníků, bydlících zejména v malých dřevěných nebo špatně stavěných starých domcích. Za protrženým železničným náspem voda brdského potoka opustila staré řečiště, vymlela si řečiště nové podél domů kolem okresního soudu, které částečně podemlela a pobořila. V některých domech stála voda až do výše 2 m. Tento příval vod zaplavil a ničil vše, co mu přišlo do cesty. Připravil nesčetné obyvatele o vše. Řada těchto chudáků přišla o veškeren svůj majetek. Nezbylo jim ani šatů ani obuvi. Také velké obchody byly tímto přívalem zničeny, zaplaveny nejen spoustami vod, ale především také ohromným nánosem červeného novopackého bláta, které úplně zničilo nábytek, šaty i obuv postižených občanů. Tyto spousty natropily také ohromných škod v továrnách textilních, jichž stroje a zboží bylo zatopeno. Škody jsou bezměrné a jest těžko je odhadnouti. 26 domů přízemních bylo vodou zatopeno, z toho 5 domů tak poškozeno na zdivu a střechách, že hrozí sesutím. Přízemních obchodů bylo zatopeno asi 35. Základy 3 domů byly podemlety. Železniční trať u sokolského cvičiště v km 70.68 protržena v šíři 30 m a nesjízdná v šíři 60 m. Také továrny fy Materna, Schnabel, Hoffmann a spol., byly zatopeny a poškozeny. V důsledku toho zastavena byla výroba, která se v těchto závodech slibně rozvíjela.
Tragedie dovršena byla také ztrátou životů čtyř lidí: 70tileté Marie Zajícové, 8miletého Jaroslava Preislera, syna úředníka Okresní nemocenské pokladny, a Anny Fejfarové, 8 let staré dcery montera. U dalšího čtvrtého neznámého děcka nebyla dosud zjištěna totožnost. Dva další postižení Anna Kozlová a Jan Sucharda, musili býti dopraveni do nemocnice.
Škody touto katastrofou způsobené odhadují se jen v městě Nové Pace na 4 mil. Kč. Ztráty utrpěli nejenom příslušníci města, ale také sama obec, která je přibližně odhaduje na 800.000 Kč. Také majetek politického okresu byl ohromně poškozen, stržením mostů, vozovek a pod. Doprava na státní dráze musila býti na dlouhou dobu přerušena a škoda způsobná čs. st. drahám odhadována jest na částku 700.000 Kč.
Kromě Nové Paky postiženy bylý velmi značně tyto obce: Stará Paka, jejíž škody se odhadují více jak na 700.000 Kč, Roškopov se škodou více jak 1/4 mil. Kč, Ústí, kde textilní závod Hahn a Khann byl zaplaven, strojní zařízení značně poškozeno, takže v závodě, kde pracuje 160 dělníků musil býti zastaven provoz. Vystěhováno bylo 8 rodin a 2 železniční mosty byly podemlety. Celková škoda odhaduje se na 300.000 Kč. Obec Stav: tam přívalem vady u obce Újezd Kumburský a od obce Zboží a Úbislavic rozvodněn potůček Ořeška, kde úplně zničeny 2 soukromé mosty a poškozeny 2 obecní mosty. 3 domky se sesuly a 2 z poloviny. Odplaven veškerý majetek. Sesunutím hrozí další 4 domky. Vedle těchto obcí poškozeny hlavně Úbislavice v okrese jičínském, Zboží, Štěpanice, Hřídelec a Pustá Proseč.
Tato tragedie žádá okamžité státní pomoci. Je sice pravda, že učiněna byla ihned na místě opatření panem ministrem vnitra, aby bylo rychle pomoženo těm, kteří v důsledcích katastrofy přišli o vše a nemají z čeho býti živi. To však nestačí. Je třeba podpory a pomoci daleko účinnější.
Z toho důvodu podepsaní navrhují:
Slavný senáte račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby na zmírnění škod způsobených průtrží mračen a. strašnou povodní na části okresu jičínského a zejména okresu novopackého učinila tato opatření:
1. Dala úředně vyšetřiti způsobené škody, pokud tak již učiněno nebylo.
2. Prominula postiženým živnostníkům, obchodníkům, zemědělcům předepsané daně včetně daně z obratu a pokud tito poškození daně dluží, bezúročně jim posečkala. U těch poplatníků, jichž existence byla úplně ohrožena, buďtež daňové nedoplatky sleveny.
3. Poškozeným zemědělcům budiž podle vládního nařízení ze dne 24. května 1928 č. 75 Sb. z. a n., poskytnuta pomoc z prostředků fondu Zemědělské rady, nikoliv však v naturáliích, nýbrž v penězích.
4. Nechť vláda spolu se zemí a okresy poskytne dostatečné prostředky na opravu strhaných mostů a poškozených komunikací.
5. Nechť z prostředků ministerstva sociální péče, určených na produktivní péči o nezaměstnané, poskytovány jsou rychle dostatečné podpory postiženým okresům a obcím na reparace mostů, silnic, cest a ostatních objektů.
6. Nechť urychleně poukázány jsou okresu novopackému a jičínskému nevyhnutelně potřebné finanční prostředky, aby rychle odčiněna byla bída postižených dělníků a drobných živnostníků.
V Praze dne 29. května 1936.
Šolc, dr Klouda,
Špatný, ing. Marušák, Pichl, Sladký, Plamínková, Rušavý, Javornický, Riedl, Hubka, Rohlena.