Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
3. zasedání.
Tisk 206.
Zpráva
I. zahraničního výboru
II. národohospodářského výboru
o vládním návrhu (tisk 187),
kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatkové ujednání k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a královstvím Rumunským ze dne 4. července 1935, uvedené v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 24. dubna 1936, č. 105 Sb z. a n.
Schvalovací usnesení.
I.
Národní shromáždění republiky Československé schvaluje dodatkové ujednání k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a královstvím Rumunským ze dne 27. června 1930, sjednané dne 4. července 1935 a uvedené v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 24. dubna 1936, č. 105 Sb. z. a n.
Vládnym návrhom číslo 187 predkláda sa senátu N. S. ku schváleniu dodatkové ujednanie k obchodnej a plavebnej smluve medzi republikou Československou a kráľovstvom Rumunským zo dňa 4. červenca 1935, uvedené v prezatýmnu platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 24. dubna 1936, č. 105 Sb. z. a n.
V podstate ide tu o zvýšenie turistického a cudzineckého ruchu medzi Rumunskom a Československom. Netreba dlho dokazovať ako si všetky štáty vysoko vážia cudzinecký ruch a aký význam hospodársky a mravný, nie na poslednom mieste i politický má turistika a návšteva cudzincov u nás a vice versa i v štátoch iných. Aby bola usnadnená propagácia turizmu medzi týmito dvoma spriatelenými štátmi, boly na IV. a V. zasedaní hospodárskej Malej dohody prednesené návrhy, aby dovážané katalogy, plakáty a iný materiál, ktorým na, území jedného štátu sa propaguje návšteva druhého, menovite kúpeľov, výstav, krásnych krajin atď., boly oslobodené od cla. Podobnú úpravu máme už medzi Juhosláviou, Poľskom a inými štátmi. Dľa týchto vzorov bola vec vyriešená i voči Rumunsku a výsledok je obsažený v notách vymenených v Bukurešti dňa 4. červenca 1935. Týmto dodatkovým ujednaním sa doplňuje obchodná a plavebná smluva medzi naším štátom a Rumunskom zo dňa 27. června 1930.
Z tohoto krátkého referátu vysvíta, že tu ide o vec naprosto nespornú. Preto navrhujem sl. výboru prijať návrh, ako je vám predložený.
V Prahe dňa 28. mája 1936.
Donát v. r.,
predseda.
Dr Štefánek v. r.,
zpravodaj.
II.
Aby co nejvíce byl zvýšen turistický a cizinecký ruch, provádí se propagace návštěvy lázní, výstav, veletrhů, zájezdů a pod. Děje se to vydáváním plakátů, katalogů a podobného reklamního materiálu, který se pak rozesílá do druhých států. Takovou vzájemnou propagaci provádí Československo také v Rumunsku a Rumunsko v Československu. Aby tato propagace byla usnadněna, byly u příležitosti IV. a. V. zasedání hospodářské Malé dohody předneseny návrhy, aby dovážený reklamní materiál, jímž se propaguje turistický a cizinecký ruch druhého státu, byl osvobozen od cla. Otázka tato byla v Československu vyřešena v poměru k řadě států, jako k Jugoslavii, Polsku a j. Touto dodatkovou úmluvou řeší se tato otázka i vůči Rumunsku a doplňuje se v tom směru obchodní a plavební smlouva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským. Text této dodatkové úmluvy je připojen k tisku 187.
Vzhledem k tomu, že touto dodatkovou smlouvou usnadní se propagace turistického a cizineckého ruchu a dá se očekávati, že v důsledku toho se také zvýší cizinecký ruch u nás, usnesl se národohospodářský výbor ve své schůzi konané dne 6. května 1936 doporučiti plenu senátu tuto dodatkovou dohodu ke schválení.
V Praze dne 6. května 1936.
V. Sehnal v. r.,
předseda.
Jakubec v. r.,
zpravodaj.