Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

2. zasedání.

Tisk 134.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu trestního v Praze ze dne 11. listopadu 1935, čj. Nt XII 1/35/1, za souhlas k trestnímu stíhání senátorky Karly Pfeiferové pro zločin § 197, 200, 203 tr. z. (čís. 1394/1935 předs.).

Skutkový stav.

Ze žádosti krajského soudu trestního v Praze, č. j. Nt XII 1/35/1.

Státní zastupitelství v Praze podalo pod č. j. St 10.671/31 ze dne 19. října 1932 obžalobu na Karla Marvana a Karolinu Pfeifrovou, odborové tajemníky pro zločin §§ 197, 200, 203 tr. z., jejíž skutkový děj jest tento:

Podpora nezaměstnaným skládá se ze dvou složek, ze složky, kterou vyplácejí odborové organisace z vlastních prostředků, a ze složky, kterou určitou kvotou poskytuje stát.

Podle ustanovení § 3 zákona č. 267/1921 Sb. z. a n. o státním příspěvku ku podpoře nezaměstnaných jest státní příspěvek příplatkem ku podpoře v nezaměstnanosti vyplácené odborovou organisací, obě složky organisační i státní mají býti vypláceny současně, a stát jest tedy povinen svou kvotou přispívati teprve tehdy, jestli-že odborová organisace skutečně vyplatila podporu ze svých prostředků.

V praxi výplata podpory té děje se tak, že odborová organisace vyplatí ze svých peněz jak organisační příspěvek tak i současně kvotu, kterou má platiti stát, předloží ministerstvu sociální péče průkaz o tom, že výplata takto se stala a na základě toho ministerstvo vyplatí odborové organisaci kvotu na stát vypadající.

Takové podpory vyplácel i Průmyslový svaz dělnictva textilního v Čsl. republice v Praze II, který však dal svým místním skupinám pokyn, aby nezaměstnaným členům uplatňujícím nárok na podporu v nezaměstnanosti vyplácen byl pouze státní příspěvek bez podpory organisační.

Jak bylo zjištěno, skutečně tak se dělo v okresu ašském, varnsdorfském a přerovském.

Přesto "Průmyslový svaz dělnictva textilního v Praze" předkládal ministerstvu sociální péče výkazy, podepsané ve smyslu ustanovení § 13 svazových stonov předsedkyní Karlou Pfeiferovou a tajemníkem Karlem Marvanem, za účelem refundace státního příspěvku, v níž uvedeno jakoby byla vyplacena celá podpora v nezaměstnanosti, tedy i organisační příspěvek, ačkoliv tento vyplacen nebyl.

Průmyslový svaz dělnictva textilního žádal ministerstvo sociální péče za refundaci státního příspěvku pro Přerov částkou 16.824 Kč, pro Varnsdorf částkou 37.449 Kč, pro Aš částkou 10.625 Kč.

Obnosy ty byly zmíněnému svazu jako zálohy na státní příspěvek vyplaceny, stát však škody neutrpěl dle udání svědka vrchního tajemníka dra J. Cermana, ježto ministerstvo sociální péče bude si moci zálohy ty odečísti od stále docházejících vyúčtování.

Karla Pfeiferová i Karel Marvan popírajíce vinu a podvodný úmysl uvádějí, že členové svazu dobrovolně, aby ulehčili finanční tísni svazu, k výzvě tohoto poshověli s výplatou organisační složky podpory.

Poněvadž ministerstvu sociální péče byly předkládány výkazy, o kterých bylo předkládajícím známo, že neodpovídají skutečnosti pokud se týče vyplacení příspěvku organisačního, jest dle obžaloby opodstatněno podezření zločinu kvalifikovaného dle §§ 197, 200, 203 tr. z.

Na základě jmenované obžaloby bylo krajským soudem trestním v Praze rozhodnuto dne 15. května 1933, že jest soud k projednání této trestní věci nepříslušným, ježto rozsuzování takovéhoto jednání není přikázána civilním trestním soudům.

Rozsudkem nejvyššího soudu v Brně ze dne 20. února 1935 č. j. Zm I 700/33 bylo rozhodnutí soudu I. stolice zrušeno a soudu uloženo, aby o věci znovu jednal a rozhodl.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby slavný senát nedal svolení k dalšímu stíhání senátorky Karly Pfeiferavé pro zločin §§ 197, 200 a 203 tr, z.

Důvody.

Krajský soud trestní v Praze žádá za souhlas k trestnímu soudnímu stíhání senátorky Karly Pfeiferové. Týž soud rozhodl, že rozsuzovati jednání senátorky Karly Pfeiferové není přikázáno civilním trestním soudům. Nejvyšší soud v Brně zrušil toto rozhodnutí a krajskému soudu trestnímu v Praze uložil, aby o věci znovu jednal a rozhodl jsa toho názoru, že rozsuzovati jednání senátorky Karly Pfeiferavé patří před civilní trestní soud. Vzhledem k nestejnosti obou názorů ve jmenovaných rozhodnutích obsažených činí se návrh, jak nahoře uvedeno.

V Praze dne 26. února 1936.

Dr Havelka Otakar v. r.,
zpravodaj.

Šolc Antonín v. r.,
místopředseda.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP