Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
2. zasedání.
Tisk 124.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti krajského jako kmetského soudu v Liberci ze dne 6. prosince 1935, č. j. Nt 84/35-12 za souhlas k trestnímu stíhání senátora Josefa Wenderlicha pro přestupek §§ 4 a 13 zákona č. 124/24 ve znění zákona č. 108/33 Sb. z. a n. (č. 1186/1935 předs.).
Skutková podstata.
Mezi 20. a 25. červencem 1935 byl v Liberci rozšiřován leták se záhlavím "Volební sliby jsou zapomenuty". Na tomto letáku byl obviněný senátor Josef Wenderlich označen jako nakladatel a obsah letáku byl následující: "Slibovalo se vám ve volebním boji - byť jen neoficiálně - že dojde k připojení k Německu, dostane-li Henlein většinu hlasů. Máme však za to, že toto připojení bylo by největším neštěstím pro sudetskoněmecký lid, ale tážeme se vás: není to nesvědomitá demagogie a bezpříkladná zbabělost, když členové parlamentu ze Sudetendeutsche Heimatfront zkrátka popírají, že vám ve volebním boji bylo slibováno připojení? Nepoznáváte, že jste byli vybičováni jen k tomu účelu, že se vám s velkou hubou slibovalo, aby se nachytaly vaše hlasy?"
Obsahem tohoto letáku se cítí dotčeni na své cti poslanci a senátoři strany Sudetendeutsche Partei a poněvadž pisatel citovaného letáku není znám, žalují senátora Josefa Wenderlicha jako nakladatele letáku.
Návrh.
Imunitní výbor navrhuje, aby senát nevyhověl žádosti krajského jako kmetského soudu v Liberci ze dne 6. prosince 1935, č. j. Nt 84/35/12, na základě které má býti senátor Josef Wenderlich vydán k trestnímu stíhání podle §§ 4 a 13 zákona č. 124/24 ve znění zákona č. 108/1933 Sb. z. a n.
Důvody.
Soukromí žalobci, poslanci a senátoři Sudetskoněmecké strany, kteří trestní oznámení podle zákona na ochranu cti proti senátoru Josefu Wenderlichovi jako nakladateli letáku, vytištěného v knihtiskárně firmy Schwarzbach a spol. v Liberci, vznesli, netvrdí, že by senátor Josef Wenderlich byl autorem tohoto inkriminovaného tiskopisu. Opírají se však o § 24,odst. 2. Ústavní listiny a tvrdí, že senátoru J. Wenderlichovi v tomto trestním řízení imunita vůbec nepřísluší, ježto jest s ním dle jejich názoru nakládati jako s odpovědným redaktorem, jehož imunita jest § 24 Ústavní listiny výslovně zrušena, je-li členem Národního shromáždění.
Imunitní výbor nemůže v tomto případě ani v prvém, ani v druhém směru shledávati, že by byl návrh soukromých žalobců odůvodněn.
V prvním směru jest dlužno se přikloniti k názoru, že obsah inkriminovaného letáku, třeba byl ve svých jednotlivých větách a slovech příkrý, přece jen nepřesahuje ve svém celku a v dnešních poměrech meze přípustné veřejné kritiky politické strany a jejího působení ve veřejném, parlamentním a státním životě. Soukromí žalobci mají možnost na podobné útoky ve svém tisku reagovati a jejich neodůvodněnost vyvraceti, aniž bylo účelno a nutno omezovati v tomto směru tiskovou svobodu a přenechávati rozhodování judikatuře trestní.
Ve směru druhém nutno poukázati k tomu, že na inkriminovaném letáku senátor Josef Wenderlich není označen jako odpovědný redaktor, nýbrž výslovně jako nakladatel, a proto ustanovením § 24 Ústavní listiny není senátor Wenderlich práva imunity zbaven.
Krajský trestní soud v Liberci postupuje proto zcela ve smyslu zákona, když proti obviněnému nezahajuje žádného trestního řízení jako proti odpovědnému redaktoru, jelikož obviněný jím není, nýbrž když jeho vydání k trestnímu stíhání žádá, jako proti nakladateli letáku, který svého práva imunitního ve smyslu ústavy nepozbyl.
S ohledem na to, že návrh soukromých žalobců jest v obou směrech neodůvodněným, navrhuje imunitní výbor, aby žádosti krajského trestního soudu v Liberci vyhověno nebylo a aby senátor Josef Wenderlich k trestnímu stíhání vydán nebyl.
V Praze 11. února 1936.
Al. Roudnický v, r.,
předseda.
Václav Němeček v. r.,
zpravodaj.