Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
2. zasedání.
Tisk 105.
Návrh
senátora dr Otakara Base,
aby byl vydán zákon, kterým se doplňuje ustanovení § 13 zákona ze dne 10. července 1933, čís. 126 Sb. z. a n., jímž se mění a doplňují tiskové zákony.
Navrhujeme, aby senát Národního shromáždění usnesl se na tomto zákoně:
Zákon
ze dne..............
kterým se doplňuje ustanovení § 13 zákona ze dne 10. července 1933,
čís. 126 Sb. Z. a n., jímž se mění a doplňují tiskové zákony.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Článek I.
Zákon ze dne 10. července 1933, čís. 126 Sb. z. a n., se ve svém ustanovení §u 13 doplňuje takto:
§ 1.
V §u 13 zákona za bod 4. zařazuje se tento další bod:
(5) jde-li o pravdivou zprávu o veřejných jednáních sněmoven neb sněmovních výborů.
Článek II.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provésti tento zákon ukládá se ministru spravedlnosti.
Odůvodnění.
V poslední době vyskytují se značnou měrou tiskové opravy ve smyslu §u 11 zákona z 10. července 1933, čís. 126 Sb. Z. a n., řečí členů Národního shromáždění, ačkoliv řeči ty ve smyslu §u 23 ústavní listiny jsou imunisovány. Soudy, odepřel-li odpovědný redaktor uveřejniti tiskovou opravu imunisované řeči, na žádost opravovatelovu ukládají redaktoru uveřejnění takové opravy. Své rozhodnutí v tom směru odůvodňují poukazem na ustanovení §u 13 zákona 126/1933, jenž mezi taxativně uvedenými důvody, pro něž může býti odepřeno opravu uveřejniti, neuvádí imunisovanou řeč člena Národního shromáždění, jako nepodléhající tiskové opravě. Tímto způsobem jest vlastně úplně anulována imunita řečí členů Národního shromáždění a to tím spíše, když podle dnešního zákonného stavu i nepravdivou opravou může býti vyvracována a opravována zpráva pravdivá, poněvadž citovaná tisková novela nepřipouští odepření opravy proto, že jest nepravdivou. Na ochranu imunity řečí členů Národního shromáždění nelze vystačiti ustanovením §u 28, poslední odstavec tiskového zákona ze dne 17. prosince 1862, čís. 6 ř . z. z roku 1863, třebaže týž ustanovuje, že nikdo nemůže býti pohnán k odpovědnosti za věrně pravdivou zprávu o veřejných jednáních sněmů, poněvadž tento předpis zákonný vztahuje se, jak z jeho nadpisu patrno, výhradně jen na trestné činy spáchané obsahem tiskopisů. Jest tudíž třeba výslovného zákonného předpisu, aby imunisované řeči členů Národního shromáždění nepodléhaly tiskovým opravám, byly-li v periodickém tiskopise uveřejněny.
Provedení tohoto navrhovaného zákona nevyžádá si zvláštního finančního nákladu a proto není třeba činiti návrhu podle §u 41, odstavec 2. ústavní listiny.
V Praze, dne 28. ledna 1936.
Dr Bas,
Pechman, Horák, Sláma, Kianička, Kotrba, Thoř, Udržal, Foit, Sehnal, Sechtr, Vlk.