Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.
IV. volební období.
2. zasedání.
Tisk 104.
Návrh
senátora Karla Kreibicha a dra Boh. Šmerala
na zrušení vládního nařízení ze dne 21. prosince 1935, čís. 238 Sb. z. a n.,
a nahrazení jeho znění.
Podepsaní navrhují, aby senát se usnesl takto:
Vláda se vyzývá, aby na základě článku I. zák. ze dne 21. června 1934, čís. 109 Sb. z. a n., prodlouženého zákonem ze dne 26. června 1935, čís. 131 Sb. z. a n., vydala vládní nařízení, jímž zrušuje § 27 vládního nařízení ze dne 21. prosince 1935, čís. 238 Sb. z. a n. a nahrazuje se ustanovením, že pozbývají platnosti všechny smlouvy poskytující aktivním nebo pensionovaným funkcionářům peněžních ústavů vyšší příjmy než 60.000 Kč ročně. Smlouvy uzavřené se zaměstnanci nebo s jejich zplnomocněnci nebo s jejich odborovými organisacemi buďtež prohlášeny za nedotknutelné, pokud příjmy zaměstnanců, v nich stanovené, nepřesahují částku 48.000 Kč ročně.
Odůvodnění:
§ 27 vládního nařízení ze dne 21. prosince 1935, čís. 238 Sb. z. a n., může ve svém výkladu a provádění znamenati zásah do kolektivních smluv a nabytých práv masy zaměstnanců a jsou jím ohroženy těžce dobyté a ještě obtížněji hájené vymoženosti zaměstnanců peněžních a podobných ústavů i jejich organisací. Již několikráte byly sníženy platy právě nižších a středních kategorií zaměstnanců, takže každé nebezpečí dalšího snížení musí masu zaměstnanců oněch ústavu pobouřiti. Poukazujeme na to, že byl už opětovně podniknut útok i na platnost smluv zaměstnanectva, že původní znění § 27 citovaného vládního nařízení bylo namířeno také proti mase zaměstnanců, že tento útok byl odražen jen hromadným vystoupením zaměstnanců a že i nynější znění § 27 mohlo býti východiskem nového takového útoku.
Na druhé straně jsou právě v peněžních a podobných ústavech platy a ostatní příjmy vyšších funkcionářů obzvláště vysoké a jsou v křiklavém rozporu s nízkými platy masy zaměstnanců, jakož i s dnešními mzdovými a důchodovými poměry ohromné většiny obyvatelstva vůbec.
Národní shromáždění má podle § 5 o mimořádné moci nařizovací právo odepříti schválení celého vládního nařízení, čímž by toto. pozbylo platnosti, ode dne tohoto usnesení. Jelikož však zmíněné vládní nařízení obsahuje také úpravu úrokových sazeb a § 27 není s touto otázkou nerozlučitelně spojen, omezujeme návrh na zrušení pouze tohoto paragrafu a na nahrazení tohoto znění.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně - politickému a rozpočtovému k bezodkladnému projednání ve lhůtě 8 dnů.
V Praze, dne 21. ledna 1936.
Kreibich, dr Šmeral,
Malík, Fidlík, Popovič, Pfeiferová, Dresl, Svoboda, Mikulíček, Juran, Zmrhal.