IV. Resoluční návrhy sen. Mikulíčka a Nedvěda:
1. Vláda se vybízí, aby převzetím i věcných nákladů všeho školství ulehčila finančním poměrům samosprávy.
2. Vládě se ukládá, aby v nejkratší době ujednala vzájemnostní úmluvy republiky Československé s Francií, Belgií a Holandskem ve věci sociálního zapezpečení československých příslušníků, bydlících v těchto zemích, a to: v nemoci, při úrazu, v invaliditě a stáří, v nezaměstnanosti, při speciálním léčení, při poskytování cestovného a dopravy svršku k repatriaci. Podle této úmluvy buďtež všechny nároky na nemocenské, úrazové, invalidní a starobní pojištění, jichž zaměstnanec v té které zemi placením příspěvků nabyl, plně započítány při jeho přesídlení do druhé země. Důchodcům nechť se při dobrovolném nebo nuceném přesídlení dostane nezkráceného důchodu do místa pobytu. Podpory v nezaměstnání buďtež všem nezaměstnaným příslušníkům republiky československé, žijícím ve Francii, Belgii a Holandsku, vypláceny ve stejném rozsahu a ve stejné výši, jaké se dostává příslušníkům té které země. Při přesídlení do Československa budiž všem zaměstnancům, kteří byli v té které zemi odborově organisováni, vyplacena podpora v nezaměstnání ihned po jejich přijetí do příslušné odborové organisace se započítáním zaplacení let členství bez půlroční čekací lhůty.
U vlády Německé říše budiž zakročeno, aby upustila od praxe, kterou je příslušníkům československým při návratu do republiky československé upíráno vyplácení sociálních rent, obzvláště z důvodů politických.
Všem brancům předvolaným k odvodním komisím v zahraničí, budiž konsulárním úřadem poskytnuta náhrada cestovních výloh do místa odvodu i zpět a nezaměstnaným brancům budiž poskytnuto stravné. Lékařská prohlídka budiž pro brance vykonána bezplatně.
3. Vládě se ukládá, aby i senátu předložila návrh zákona, podle něhož by ministerstvo nár. obrany bylo povinno předkládati plenu branného výboru každým měsícem přesný výkaz zadaných vojenských dodávek a zejména zisků, plynoucích z nich kapitalistickým podnikům a jednotlivcům, a aby předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým by tyto zisky byly vydatně zdaňovány.
4. Vládě se ukládá, aby energicky a důsledně stíhala jakékoliv hrubé jednání (spílání, pohlavkování atd.) nadřízených proti podřízeným ve vojenské službě.
5. Vládě se ukládá, aby učinila všechna opatření, aby fašističtí a protidemokratičtí generálové a jiní takoví důstojníci byli neprodleně vyloučeni z armády. Činnost reakčních důstojníků budiž vyšetřena branným výborem, který by vypracoval návrhy na propuštění fašistických protidemokratických důstojníků z armády a bude povinen vyšetřiti oznámení každého svého člena.
6. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by všem vojákům byla ve státních a veřejných službách započítána vojenská služba v plném rozsahu a kterým také ve službách soukromých by byla vojenská služba plně zhodnocena.
7. Vládě se ukládá, aby předložila senátu návrh zákona, jímž by všem vojákům bylo zaručeno plné volební právo aktivní i pasivní do všech zákonodárných sborů a samosprávných sborů, právo svobodné četby tisku, svobodné účasti na legálních schůzích a volného členství v legálních organisacích.
8. Ministru vnitra se ukládá, aby učinil všechna nutná opatření k tomu, aby ve prospěch motoristů byly sníženy pojišťovací prémie a sjednána dohoda o nových, pro motoristy výhodnějších sazbách.
9. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona o novelisaci zákona čís. 777 Sb. o finančním hospodářství obcí, okresů a zemí, zejména v tom směru, že by přirážky k daním a dávky mohly býti spravedlivě vyměřovány i odstupňovány podle majetkových a příjmových poměrů poplatníkových; že by výnos daňových přirážek a dávek byl dostatečný ke krytí výdajů obcí, okresů a zemí; že by obce mohly ukládati filiálkám a prodejnám velkých továrních podniků vlastní daně nebo dávky.
Dále se vládě ukládá, aby poslanecké sněmovně předložila návrh zákona, jímž by byla zrušena ustanovení zákona čís. 125/27 o organisaci politické správy, která odporuje zásadám demokratické samosprávy.
10. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by bylo zaručeno plné právo asylu všem osobám, které byly pro své pokrokové smýšlení nuceny emigrovati z fašistických států.
11. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by všem osobám, zdržujícím se na nynějším území republiky československé od 1. ledna 1910 i jejich dětem bylo zaručeno udělení státní příslušnosti, žádají-li o to. Toto opatření by se zejména vztahovalo na osoby, bydlící na Slovensku a na Podkarpatské Rusi a na Těšínsku.
12. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrhy zákonů, jimiž by všem demokraticky smýšlejícím občanům byla zaručena plná a neomezená svoboda shromažďovací, spolková a tisková (zejména svobodný prodej tisku v trafikách a nádražních prodejnách).
13. Vláda se vybízí, aby učinila neprodleně opatření, aby všichni fašističtí a demokracii nepřátelští živlové byli vyřazeni z aparátu policie, četnictva, zemských a okresních úřadů a vůbec z aparátu, podléhajícího ministerstvu vnitra.
14. Budiž bezodkladně vyhlášena všeobecná a plná amnestie i abolice na všechny trestní činy, jejichž pohnutkou byla snaha po zachování nebo rozšíření demokratických svobod lidu nebo po zachování míru, nebo jež vyplývaly z hospodářské nouze.
15. Vládě se ukládá, aby předložila senátu návrh zákona, podle něhož by byla provedena komasace všech studentských stipendií tak, aby o udělení podpory rozhodovaly toliko důvody sociální a odpadly podmínky, které následkem změněných poměrů právních i faktických nejsou splnitelný. Při rozdílení podpor budiž brán náležitý zřetel na jednotlivé země a národnosti.
16. Vládě se ukládá, aby předložila senátu návrh zákona, kterým se odstupňuje školné (kolejné) na středních a vysokých školách podle majetkových poměrů studentů, resp. jejich rodičů tak, že do 24.000 až 36.000 Kč ročního příjmu jsou studenti osvobozeni od celého školného (kolejného) a nad tuto hranici aby bylo školné odstupňováno příslušným procentem (jedna čtvrtina procenta až tři procenta) z ročního příjmu za jeden semestr.
17. Vládě se ukládá, aby učinila okamžitá opatření, aby mohlo být započato s novostavbou německé university v Praze ještě v roce 1937, aby byla v témže roce zahájena stavba slovenské techniky na Slovensku.
18. Vládě se ukládá, aby neprodleně učinila opatření ke splnění těchto požadavků:
a) Zřízení pokračovacího školství pro mladé dělníky i dělnice všech průmyslových odvětví a pro služebné, aby tak bylo doplněno jejich všeobecné vzdělání a aby se jim dostalo odborných znalostí ku zvýšení jejich kvalifikace.
b) Zdokonalení pokračovacího školství tak, aby se zejména dívkám dostalo vyučování v domácí nauce a v péči o dítě a aby bylo vyučováno také pohlavní zdravovědě.
c) Opatření školních pomůcek na účet státu pro všechny chudé děti na školách obecných, měšťanských i středních.
d) Rozšíření počtu školních lékařů a konání lékařských prohlídek na školách nejméně jednou za měsíc.
e) Bezplatné léčení všech chudých školních dětí trpících tuberkulosou nebo jinými nemocemi, způsobenými podvýživou, a bezplatné poskytování léčebných prostředků, to vše na účet státu.
f) Zřízení útulků pro školní děti matek, které jsou přes den v zaměstnání, a pro děti, které bydlí v přeplněných bytech, tak, aby děti se mohly přes den mimo školní dobu zdržovati v útulcích, dělati své školní úlohy pod dozorem školeného personálu a hráti si.
g) Zřízení koupališť a sprch ve všech školách obecných, měšťanských a středních.
19. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by absolventům středních, odborných i vysokých škol byly zaručeny dostatečné podpory v nezaměstnání.
20. Vládě se ukládá, aby neprodleně učinila opatření k vybudování pevné sítě učňovských obvodových škol na území celého Slovenska a aby byla pokud možná nejdříve provedena řádná systemisace učitelských míst podle služební pragmatiky, platné pro státní profesory a učitele průmyslových a odborných škol.
21. Vládě se ukládá, aby neprodleně provedla zákon o měšťanských obvodových školách.
22. Vládě se ukládá, aby předložila senátu návrh zákona, kterým se zrušuje obratová daň u všech zemědělců, jejichž roční čistý důchod
nepřesahuje 10.000 Kč, a kterým by byla obratová daň snížena u zemědělců s čistým příjmem 10.000 Kč do 30.000 Kč ročně.
23. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, kterým se ruší převodní poplatky a darovací daň u všech zemědělských hospodářství, jejichž výměra půdy nepřesahuje 30 ha.
24. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by byla prodloužena lhůta pro odklad exekucí u zemědělců do 31. prosince 1938, při čemž za zemědělce ve smyslu tohoto zákona buďtež považovány osoby, které se zčásti nebo plně živí hospodařením na zemědělských pozemcích vlastních, zpachtovaných nebo daných do užívání, pokud veškerá výměra jejich půdy nepřesahuje 30 ha. Současně budiž v tomto zákoně ustanoveno, že se do 31. prosince 1938 u těchto zemědělců odkládají i všechna exekuční a konkursní řízení, vzniklá po 15. únoru 1934.
25. Vládě se ukládá, aby neprodleně učinila opatření k tomu, aby srážky prováděné čsl. obilní společností u zemědělců, jejichž půda nepřesahuje výměru 30 ha, byly zrušeny.
26. Ministru zemědělství se ukládá, aby nejpozději do 1. března 1937 učinil opatření k přidělení půdy zabrané pro účely pozemkové reformy a dosud nepřidělené, a to (podle zprávy ministerstva zemědělství ke státnímu rozpočtu na rok 1937):
v Čechách 82.796 ha půdy, z toho 7.140 ha orné půdy,
v zemi Moravskoslezské 84.273 ha půdy, z toho 6.364 ha orné půdy,
na Slovensku 218.012 ha půdy, z toho 6.359 ha orné půdy,
na Podkarpatské Rusi 115.223 ha půdy, z toho 12.170 ha orné půdy.
Pozemky buďtež přiděleny drobným žadatelům za nabývací cenu a lesy buďtež přiděleny obcím rovněž za nabývací cenu.
27. Vláda se vybízí, aby předložila senátu návrh zákona o pokračování v pozemkové reformě a zejména o rozdělení velkostatků, zbytkových statků a pod. podle potřeb lidu.
28. Vládě se ukládá, aby při všech státních dodávkách byl brán zvláštní zřetel k maloživnostníkům.
29. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž se drobným živnostníkům a malým obchodníkům zajišťuje dostatečné sociální pojištění v nemoci, ve stáří a v invaliditě a aby tento zákon byl bezodkladně proveden.
30. Vláda se vyzývá, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by provisionistům z radiových podniků byla zvýšena jak základní provise, tak zvyšovací částky a státní příspěvek o 100%; hranice pojišťovací a věková pro starobní provisi byla snížena z 30 let na 15 let zaměstnání a místo 55 roků věku ustanovena hranice 35 roků věku pro dosažení starobní provise.
31. Vládě se ukládá, aby neprodleně učinila opatření k ochraně občanů, jejichž domky a povrchový majetek jsou bezprostředně ohroženy dolováním nebo poddolováním v uhelných revírech.
32. Vládě se ukládá, aby neprodleně učinila opatření ke splnění těchto požadavků:
a) Stabilisování všech provisorních železničních zaměstnanců, kteří jsou již déle než 4 roky v nepřetržité služební době.
b) Zkrácení pracovní doby železničním zaměstnancům a doplnění stavu personálu na výši z roku 1932.
c) Znovupřijetí do služby všech železničářů propuštěných pro své pokrokové smýšlení nebo aspoň zvýšení jejich pensijních požitků tak, aby tyto činily 100% pensijní základny.
33. Vláda se vybízí, aby neprodleně učinila opatření, aby byly zákonně upraveny pracovní poměry řidičů motorových vozidel, zejména v tom směru, že by jim byla zaručena 8hodinná doba pracovní, pensijní pojištění u všech kategorií a že by byla zrušena ustanovení o pokutách, ukládaných administrativními orgány. Za škodu, zaviněnou zaměstnavatelem, nechť tento ručí trestně i civilně.
34. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž se stanoví nová lhůta pro přihlášky válečných poškozenců k nabytí nároků na důchod a kterým se podstatně zlepšují nároky válečných poškozenců s nejnižšími důchody.
35. Vláda se vyzývá, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by bylo rozšířeno úrazové pojištění na všechny závody a podniky, včetně zemědělských a lesních.
36. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona o ochraně dělnické mládeže, jímž by zejména byla pracovní doba mladistvých dělníků zkrácena na nejvýše 6 hodin denně a 36 hodin týdně, jímž by bylo zakázáno používati učňů k jiným pracím než k těm, na které byli najati, každému učni poskytnuta řádná 14denní placená dovolená v roce, zakázána jakákoliv noční a nedělní práce mládeže a podle něhož by zaměstnavatel byl povinen zaměstnati vyučence nejméně po dobu jednoho roku po vyučení.
37. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by byla prodloužena ochrana nájemníků prozatím do 31. prosince 1939, kterým by byli zabezpečeni nezaměstnaní proti výpovědím z bytů a exekučnímu vystěhování a kterým by ochrana nájemníků byla také rozšířena na nemajetné nájemníky v novostavbách.
38. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by pracovní doba zaměstnanců byla zkrácena na 40 hodin týdně a nejvýše 8 hodin ve 24 hodinách; v hornictví, v hutnictví, při pracích zdraví škodlivých, zvláště namáhavých nebo nebezpečných a pro zaměstnance mladší 18 let nanejvýše 36 hodin týdně a 6 hodin denně, to vše s plným vyrovnáním mezd.
39. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by byla zrušena všechna ustanovení novelisace gentského systému z roku 1933, zhoršující nároky nezaměstnaných, kterým by státní příplatek k podporám v nezaměstnání byl zvýšen na úroveň podle zákona ze dne 5. června 1930 a jímž by odborovým organisacím byly hrazeny schodky, vzniklé v jejich fondech na podporu v nezaměstnání.
Dále se vládě ukládá, aby novelisovala směrnice o stravovací akci tak, aby se každému nezaměstnanému, nepobírajícímu podpory podle gentského systému, dostávalo nejméně 3 stravovacích lístků týdně a po jednom lístku týdně na každého člena rodiny, nečinného výdělečně. Buďtež zrušena všechna ustanovení, vylučující celé kategorie nezaměstnaných z nároku na stravovací lístky.
40. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by byly zostřeny dosavadní předpisy proti zavírání závodů a hromadnému propouštění zaměstnanců a zejména vysloven zákaz zavírání závodů náležejících ke kartelům.
Vládě se ukládá, aby předložila senátu návrh zákona, jímž by byla zrušena všechna dosud platná ustanovení, připouštějící okamžitou výpověď zaměstnanců, a nahrazena ustanovením, že nejkratší výpověď činí u dělníka 14 dní při zachování platnosti delších výpovědních lhůt ve všech případech, kde tyto jsou stanoveny zákonem nebo kolektivní smlouvou.
Buďtež rozšířena práva závodních výborů a rad, zejména v otázce spolurozhodování při přijímání a propouštění zaměstnanců a budiž zakázáno propouštění členů závodních výborů a rad, jejich náhradníků, kandidátů do těchto sborů, členů volebních komisí, jakož i důvěrníků dělnictva, vyjímaje případy, kdy s propuštěním vyslovilo osazenstvo souhlas.
41. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, jímž by byla zrušena ustanovení novelisace sociálního pojištění z roku 1934 zhoršující nároky zaměstnanců a kterým by tyto nároky byly zlepšeny, zejména snížením věkové hranice na 55 let pro muže a 50 let pro ženy, zavedením bezpodmínečného důchodu vdovského, uznáním nepojištěné doby v plném rozsahu a zavedením bezplatné nemocenské péče pro nezaměstnané.
42. Vláda se vybízí, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by rodinám nezaměstnaných, starcům, chudým vdovám a nemajetným svobodným matkám byl zaručen příspěvek státu na nájemné, nemůže-li jejich domovská obec pro své finanční nesnáze přispěti sama.
43. Vládě se ukládá, aby neprodleně provedla tato opatření:
a) Zvýšení subvence zemským péčím o mládež na péči o matky a kojence.
b) Zřízení zubních ambulatorií na účet státu alespoň ve všech větších městech.
c) Očkování chudých dětí proti nakažlivým chorobám na př. proti záškrtu, spále a jiným na účet státu.
d) Zřízení státního ústavu pro zmrzačelé a defektní děti a bezplatné ošetření dětí chudých rodičů.
e) Udělení zvláštní větší subvence Jedličkovu ústavu pro zmrzačelé děti.
f) Rozšíření prázdninové péče na všechny potřebné děti.
g) Odborné i sanatorní léčení všech.dětí trpících tuberkulosou a jinými nemocemi z podvýživy na účet státu.
44. Budiž ze státních prostředků vybudován léčebný ústav, do něhož by byli přijímáni a kde by byli bezplatně léčeni ti, kdož po dlouhou dobu trpí reumatismem, ischiasem a dnou.
Státní lázně buďtež učiněny přístupné nemajetným osobám bezplatně nebo za přiměřený poplatek a nezaměstnaným zdarma.
Ošetřovatelský personál budiž ve všech nemocnicích, léčebných ústavech a ústavech pro choromyslné rozšířen.
Baďtež zřízeny veřejné bezplatné lázně na účet státu pro obyvatele, kteří v důsledku nezaměstnanosti nebo jiné nouze nemají ani prostředků na mýdlo a jiné hygienické potřeby.
Buďtež zřízeny kursy, kde by se ženám dostalo poučování o výchově dítěte, o první pomoci onemocnělým dětem.
Budiž rozšířena síť dětských jeslí a útulků pro děti v předškolním věku.
45. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona, který by obsahoval tato ustanovení:
a) Každé matce, které se narodí dítě, která nepodléhá sociálnímu pojištění a jejíž rodina nemá větší příjem než 1.000 Kč měsíčně, bude vyplacen dar republiky v částce 500 Kč na opatření nejnutnějších potřeb v šestinedělí.
b) Ve všech okresních městech a pokud možná i na jiných místech budou zřízeny bezplatné lékařské poradny pro ženy.
c) K léčení rakoviny bude ze státních prostředků pro všechny zemské, státní a okresní nemocnice opatřen léčivý prvek radium.
d) V případech, kdy ani matka ani její domovská obec nemá prostředků k zaplacení výloh za porod a ošetření, bude porodním asistentkám ze státních prostředků vyplácen příspěvek 150 Kč za jeden porod.
46. Vláda se vybízí, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by nejvyšší platy spolu s vedlejšími požitky státních a veřejných zaměstnanců byly stanoveny obnosem 49.800 Kč a úspor tak docílených bylo použito ve prospěch zaměstnanců s nízkými platy.
47. Vláda se vybízí, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by platy okresních cestářů byly upraveny podle zákona o platech státních zaměstnanců.
48. Vládě se ukládá, aby senátu předložila návrh zákona o novelisaci zákona čís. 76/27 o přímých daních, podle něhož by byly zejména od důchodové daně a od všeobecné daně výdělkové osvobozeny všechny osoby, jejichž roční důchod nepřesahuje 12.000 Kč. Zvláštní daň výdělková činila by 15% dani podrobeného ryzího výtěžku, daň činžovní činila by z vyměřovacího základu v Praze, Brně a Bratislavě 10% a v ostatních místech 5%; sazba daně pozemkové činila by 2% daňového základu u velkostatků do 100 ha orné půdy nebo 150 ha půdy lesní, 7-5% do 500 ha půdy orné a lesní, 10% nad 500 ha orné nebo lesní půdy. Dále by podle tohoto zákona bylo zaručeno zveřejnění daňových dat, zejména u akciových společností.
Vládě se ukládá, aby předložila senátu návrh zákona o oddlužení obcí, okresů a zemí.
Buďtež zastaveny všechny daňové exekuce, vedené proti osobám, jichž roční důchod nepřesahuje 16.000 Kč.
49. Budiž povolen dovoz dostatečného počtu jatečného dobytka. Budiž zrušena kontingentace tuků.
Budiž snížena cena lihobenzinové směsi. Buďtež rozprodány zásoby obilí mezi potřebné obyvatelstvo za levné ceny.
50. Vláda se vybízí, aby senátu předložila návrh zákona, kterým by byly zrušeny všechny srážky z požitků státním a veřejným zaměstnancům, jichž roční příjem nepřesahuje 39.000 Kč.
Předseda (zvoní): Resoluce byly přečteny, budeme tedy o nich hlasovati.
Dávám napřed ještě slovo panu zpravodaji sen. Zemanovi, aby se o nich vyjádřil.
Zpravodaj sen. Zeman: Slavný senáte!
Doporučujem, aby senát z prečítaných rezolúcií schválil rezolúciu sen. Udržala, inž. Wintera, dr Kloudu, Nováka (lid.), Thořa, Hackenberga a dr Hilgenreinera a rezolúciu dr Hellera, Donáta, inž. Wintera, dr. Kloudu, Nováka (lid.), Thořa a dr Hilgenreinera. Ostatné podané návrhy rezolúcií návrhu jem zamietnuť.
Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s resolucí sen. Udržala, inž. Wintera, dr Kloudy, Nováka (lid.), Thoře, Hackenberga a dr Hilgenreinera, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tato resoluce se přijímá.
Kdo souhlasí s resolucí sen. dr Hellera, Donáta, inž. Wintera, dr Kloudy, Nováka (lid.), Thoře a dr Hilgenreinera, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je rovněž většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí s resolucemi sen. Nedvěda a Mikulíčka, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítají se.
Kdo souhlasí s resolucí sen. Franka, dr Tischera, Enhubera, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Nyní budeme hlasovati o prohlášeních, jež učinili: pan ministr financí ve schůzi senátu dne 5. prosince 1936, pan ministr spravedlnosti ve schůzi senátu dne 16. prosince a pan ministr soč. péče ve schůzi senátu dne 17. prosince 1936, a to podle §u 65 jedn. řádu.
Návrh na odklad hlasování nebyl podán.
Kdo schvaluje prohlášení pana ministra financí, učiněné ve schůzi dne 5. prosince 1936, pana ministra spravedlnosti, učiněné ve schůzi dne 16. prosince 1936, a pana ministra soč. péče, učiněné ve schůzi senátu dne 17. prosince 1936, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Prohlášení pánů ministrů financí, spravedlnosti a soč. péče byla schválena.
Tím je vyřízen odst. 1 dnešního pořadu.
Provedeme dále hlasování o zbývajících odstavcích pořadu.
Nejprve budeme jednati o odst. 2 pořadu:
2. Zpráva branného výboru o usnesení posl. sněmovně (tisk 347) k vládnemu návrhu zákona o změně správnej posobnosti vojenských útvarov (tisk 351).
Zpravodaj pan sen. dr inž. Botto podal zprávu ve včerejší schůzi. Ke slovu se nikdo nepřihlásil.
Budeme hlasovati ve čtení prvém o celé osnově zákona, jeho nadpisu a úvodní formuli najednou.
Jsou námitky? (Nebyly.)
Nejsou námitky.
Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí, ve čtení prvém podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Osnova zákona s nadpisem a úvodní formulí byla schválena podle zprávy výborové ve čtení prvém, souhlasně s předchozím usnesením posl. sněmovny tisk 347.
Předsednictvo senátu se usneslo podle §u 54 jedn. řádu, aby se hlasovalo ještě v této schůzi o projednávané osnově také ve čtení druhém.
Ad 2. Druhé čtení osnovy zákona o změně správní působnosti vojenských útvarů (tisk 351).
Táži se pana zpravodaje - jímž (místo p. sen. dr inž. Botto) je pan sen. Dytrych - zda navrhuje nějaké textové změny?
Zpravodaj sen. Dytrych: Nikoli.
Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí, přijatou právě ve čtení prvém, také ve čtení druhé, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Osnova zákona s nadpisem a úvodní formulí byla schválena podle zprávy výborové také ve čtení druhém, souhlasně s předchozím usnesením posl. sněmovny tisk 347.