Středa 26. října 1932

Schůze zahájena v 10 hodin 43 minut.

Přítomni:

Předseda: dr. Soukup.

Místopředsedové: Donát, dr. Heller, Kahler.

Zapisovatelé: Navrátil, Stöhr.

100 senátorů podle presenční listiny.

Z kanceláře senátní: tajemník senátu dr. Šafařovič; jeho zástupci dr. Bartoušek, dr. Trmal.

 

Předseda (zvoní): Zahajuji schůzi.

Oznamuji, že dal jsem dovolenou na dnešní schůzi sen. Janečkovi, dr. Hrubanovi, Fidlíkovi, Hakenovi, Hanckovi, Hlávkovi, Kellovi, Lokotovi, Mezöovi, Pilzovi, Vydrové a Pastyříkovi; na dnes a zítra jsem udělil dovolenou sen. Nentvichovi, dr. Milotovi a Tichimu.

Předsednictvu senátu došel připiš ministerstva vnitra ze dne 21. října 1932, čís. 74.496/1932-7, o resignaci sen. dra Vladimíra Fáčka a povolání náhradníka Eduarda Šimka.

Žádám pana zapisovatele sen. Navrátila, aby připiš tento přečetl.

Zapisovatel sen. Navrátil (čte):

Předsednictvu senátu Národního shromáždění republiky Československé v Praze.

Na místo resignovavšího člena senátu Národního shromáždění dra Vladimíra Fáčka povolávám podle ustanovení § 2 zákona o složení a pravomoci senátu a § 56 řádu volení do poslanecké sněmovny jako člena senátu Národního shromáždění náhradníka Eduarda Šimka, odb. učitele a spisovatele v Plzni, a vydávám mu ověřující list, opravňující jej ke vstupu do senátu.

Zároveň vyhlašuji to v "Úředním listě republiky Československé".

Ministr: dr. Slávik v. r.

Předseda: Do dnešní schůze dostavil se povolaný náhradník pan sen. Eduard Šimek a vykoná ústavou předepsaný slib do rukou předsedy.

Žádám pana zapisovatele sen. Navrátila, aby přečetl příslušnou formuli slibu, a pan senátor, aby vykonal do mých rukou slib podáním ruky a slovem "slibuji". (Senátoři povstávají.)

Zapisovatel sen. Navrátil (čte):

Slibuji, že budu věren republice Československé a že budu zachovávati zákony a mandát svůj zastávati podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Sen. Eduard Šimek (podávaje předsedovi ruku): Slibuji. (Senátoři usedají.)

 

Sdělení předsednictva.

Rozdané tisky.

Interpelace tisky 887/1 až 887/4, 894/1 až 894/3.

Usnesení posl. sněmovny tisky 891, 892.

Odpověď tisk 893.

Návrhy tisky 896 až 900.

Zápis o 164. schůzi senátu N. S. R. Čs. ze dne 15. července 1932.

Zápis

o 165. schůzi senátu N. S. R. Čs. vyložen byl podle §u 72 jedn. řádu v senátní kanceláři k nahlédnutí.

Ježto nebyly v předepsané lhůtě žádným panem senátorem podány písemné námitky, pokládá se zápis ten za správný a bude vytištěn.

Z předsednictva přikázány

výboru iniciativnímu návrhy tisky 896 až 900.

Předseda (zvoní): Budeme projednávat pořad schůze, a to:

1. Zprávu imunitního výboru o žádosti krajského soudu v Ružomberku ze dne 30. května 1929, č. j. TI IX. 20/28-24, za souhlas k trestnímu stíhání sen. Janíka pro přečin urážky na cti, spáchaný tiskem podle §u 2 zák. čl. XLI. z roku 1914, kvalifikovaný podle §u 3, odst. II., č. 1 cit. zákona (čís. 9808/1929 předs.). Tisk 862.

Zpravodajem je pan sen. dr. Havelka, uděluji mu slovo.

Zpravodaj sen. dr. Havelka: Slavný senáte! V časopise "Hlas slovenských železničiarov" tlačenom v kníhtlačiarne "Lev" v Ružomberku, v čísle 22 zo dňa 15. novembra 1928, na strane 3 bol uverejnený článok bez nadpisu, ktorý je replikou na článok Františka Dediča, uverejnený dňa 10. októbra 1928 v časopise "Národní železničář" a je následovného obsahu:

"V čísle 19 "Národního železničáře" zas známy "-ič" so svojou koňskou hlavou mudruje - nemôže prísť ani na meno: Křesťan, luďák kleje jako pohan, lže, pomlouvá, klame jako cikán a denuncuje jako středověký jezuita", takto v prestlpcovanom článku nám nadáva a na konci hovorí "Amen". Už z tohoto si môžete predstaviť, kto je to "Národní sdružení". Čím viac nejaká stena belosťou vyniká, láka táto svojim svetlom kdejakého nevzdelanca, aby po nej čmáral svoje "múdrosti". Od takého "-iča", ktorý sa naučil písať a svoje meno podpisovať v záchodoch na steny, keď teraz dostal to povýšenie, že píše články do "Národního železničáře" - nemôžete ani iné očakávať.

V ďalšom odstavci svoj článok pán "-ič", resp. Dědič v toto resumé shrnuje:

"Pan ministr Najman, p. sekretář dr. Havelka, p. vládní rada inž. Viest, p. president inž. Beneš, p. ředitel Dolanský a všichni ti ostatní pánové, co tak ochotně luďákům, obyčejně proti spravedlnosti vyhovují, ve snaze jen, aby měli pokoj, měli by těmto zákeřníkům, když přilezou se svým "pekne prosím", důsledně ukázat dveře. Neboť čím víc se kdo s nějakým špatenkou mazlí, tím hůř je na tom. Doklady o tom mají v každém čísle výše zmíněných novin "Hlasu slovenských železničiarov".

-ič."

Toto je teda už vrchol múdrosti p. Dědiča, ktorému by sme boli veľmi povďačnými, keď by nám aj oznámil, čo takého "proti spravedlivosti sme posiaľ dostali?

Dokiaľ nám to však p. Dědič neoznámi a nedokáže, v čom proti spravedlivosti nám bolo vyhovené - považujeme pána Dediča za bezcharakterného oplana a štváča.

Je ináč veľkým farizejstvom schovávať sa "-ičovi" za pp. ministra Najmana, dr. Havelku, inž. Viesta, inž. Beneša a p. riaditeľa Dolanského. Tu už pán Dědič predbehnul všetkých zbabelcov o celých desať koňských hláv!"

Pre obsah tohoto článku, dľa návrhu urazeného hlavného súkromného žalobcu Františka Dediča, bylo u krajského súdu v Ružomberku nariadené vyšetrovanie oproti obvinenému Františku Ferdinandovi Závodskému, zodpovednému redaktorovi periodického časopisu "Hlas slovenských železničiarov" pre prečin urážky na cti, spáchanej tlačou dľa §u 2 zák. článku 41 z roku 1914, kvalifikovaný podľa §u 3, odst. II., č. 1 cit. zákona, resp. pre zanedbanie tiskovej péče v smysle §u 6 zákona zo dňa 30. mája 1924 číslo 124 Sb. zák. a nar.

Obvinený redaktor za autora článku pomenoval pána Jána Janíka, senátora Národného shromaždenia a urazený hlavný súkromný žalobca svojím podaním zo dňa 3. mája 1929, č. j. TI IX. 20/28-19, navrhuje nariadenie vyšetrovania aj oproti sen. Janíkovi.

Ježto tu jde o prečin urážky na cti, tedy o čin trestní povahy soukromoprávní, není důvodu, proč by neměl býti dán průchod trestnímu řízení a imunitní výbor navrhuje, aby slavný senát v této věci dal souhlas k trestnímu stíhání sen. Janíka pro přečin urážky na cti podle §§ 2, 3, odst. II., č. 1 zák. čl. XLI. z roku 1914.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Pan zpravodaj nemá podnětu, aby mluvil k doslovu. Budeme hlasovati. Senát je schopen se usnášeti.

Budeme hlasovati o návrhu výboru imunitního, aby senát dal souhlas k trestnímu stíhání sen. Janíka pro přečin spáchaný tiskem.

Kdo souhlasí s návrhem, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh výboru imunitního byl tím schválen.

Přerušuji jednání.

Oznamuji, že

do výboru zahraničního za sen. Hakena nastupuje sen. Nedvěd,

do výboru rozpočtového a soc.-politického nastupuje za sen. Eichhorna sen. Tichi,

do výboru soc.-politického za sen. Koukala nastupuje sen. inž. Winter.

Navrhuji, aby se příští schůze konala dnes za 5 minut, tj. v 11 hodin, za účelem

přikázání došlých spisů.

Námitek není? (Nebyly.)

Končím tuto schůzi.

Konec schůze v 10 hod. 55 min.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP