Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1935.

III. volební období. 12. zasedání.

2995.

Interpelace

poslanců Josefa Stejskala, Jar. Hynka a druhů ministrům vnitra a sociální péče

o činnosti "Sudetendeutsche Volkshilfe", která jest napodobeninou říssko-německé akce "Winterhilfwerk" a která protičesky působí v našem pohraničí

a na Broumovsku zvláště.

S. V. (Sudetendeutsche Volkshilfe) jest napodobeninou říšsko-německé hitlerovské "Winterhilfswerk" -» je v rukou bývalé strany nacionálně socialistické, jejíž členové vyvíjejí dnes svoji, "blahodárnou činnost" ve hnutí Henleinově. V čele S. V. v Broumově, která - mimochodem řečeno - má své středisko v kanceláři časopisu "Deutscher Bote", původně hakenkreuzlerského a irredentistického, jest Hubert Birke, redaktor tohoto časopisu, bývalý vůdčí funkcionář rozpuštěné strany nac. soc., který byl pro svoji protistátní činnost souzen krajským soudem v Hradci Králové a uvězněn.

S. V. má své důvěrníky ve všech částech města podle politických metod Hitlerových, a ti vydávají poukázky na podporu všem těm občanům, které uznají za dobré Němce. Tito důvěrníci, kteří jsou jinak též důvěrníky strany Henleinovy, zneužívají sbírky jen a jedině k účelům politickým a protičeským, protože nedají poukázek nikdy tomu, kdo není Henleinovec. Podporu nedostanou proto ani češi ani Němci, kteří jsou ve stranách státotvorných a loyálních. Samozřejmě, že nejhůře jsou na tom češi, neboť ti se tu pomoci nedovolají nikde. V minulých letech chodili vždycky žádati o podporu obecní úřad a tam bývali

podporováni - letos však obecní úřad nedostal téměř ničeho, neboť všecky peníze (milodary) i naturalie na sebe strhla S. V. Dříve dostávala obec na dobročinných darech až na 50, 000 Kč, vedle podpor jiných, letos však získala pouhých cca 4000 Kč, zatím co S. V. sebrala na 60. 000 Kč jen v samotném Broumově a při nejmenším dalších 60. 000 Kč v broumovském okolí. Dříve obec podílela z výsledku sbírek na nezaměstnané bez ohledu na národnost a Čechům dostalo se úměrné pomoci dnes však češi jsou z možnosti býti podpořeni téměř úplně vyloučeni, poněvadž obec jim značnější podpory dáti nemůže a od S. V. samozřejmě nic nedostanou. Jak jsou zkracováni i na darech věcných, osvětluje názorně tento případ: V minulých letech hospodářské krise dával tamní klášter obci pro místní chudé vždy slušné množství palivového dříví. Letos obdržela obec od kláštera darem 150 pr. m. palivového dříví a S. V. rovněž 150 pr. m. Kdyby nebylo akce S. V. dostali by chudí příslušníci obce národnosti české příslušný příděl dříví ze 300 pr. m., takto však dostanou příděl jen ze 150 pr. m.

Když se uváží, že čeští lidé v tomto městě, jakož i jinde v pohraničí, jsou většinou z vrstev dělných, sociálně bídných, vyda-

ných v dnešní krisí nejstrašnější bídě a nezaměstnanosti, pochopí se snadno, že tito lidé se ocitají tak na pokraji zoufalství bez zastání a bez pomoci.

že Němcům jest dán do rukou nejmocnější nástroj ke germanisování a hospodářskému zotročování Čechů, jakož i výborný agitační prostředek pro příští volby, jest na bíledni.

Vina a zodpovědnost za všechny tyto křivdy, nespravedlnosti, politické zneužití (nezaměstnaní, kteří dostanou od S. V. podporu, podpisují prý jakýsi revers) a teror padá na ty, kteří sbírky povolili. Připouštíme, že snad ty úřady a ti činitelé, kteří sbírku S. V. povolovali, nebyli si vědomi neočekávaného dosahu svého rozhodnutí.

Proto žádáme se vší rozhodností, aby

tyto sbírky S. V. byly zakázány a nadále povolovány nebyly.

Není přece možno, aby věc humanity byla zneužívána politicky ve prospěch těch, kteří nikdy naši republiku nemilovali a nemilují. Ve jménu opravdové demokracie nesmíme připustiti, aby český hraničář trpěl proto, že je Čech - nesměli a nepřipustili jsme to ani za staré monarchie nesmíme to tím spíše připustiti dnes ve svobodném demokratickém státě vlastním.

Ptáme se Vás proto pane ministře:

1. Jste ochoten zakázati činnost spolku "Sudetendeutsche Volkshilfe", který pod rouškou humanity vyvíjí politickou a protistátní činnost?

2. Jste ochoten učiniti takové opatření v pohraničí v dnešní době, aby se něco podobného nemohlo ani pod jinou německou firmou opakovati?

V Praze, dne 9. dubna 1935.

Stejskal, Hynek,

Tykal, Jos. Tůma, Motyčka, Mikuláš, Solfronk, David, Langr, dr. Patejdl, Bazala, Tučný, Pechmanová-Klosová, Hatina, Polívka, inž. Záhorský, Kraus, dr. Stránský,

Lanc, Malý, Sladký, Šmejcová, Vaněk.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP