Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1935.
III. volební období. 12. zasedání.
2966.
Zpráva
výboru technicko-dopravního a rozpočtového
o usnesení senátu (tisk 2930)
k vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 1446 a 1494),
jímž se mění některá ustanovení o spotřební dani z minerálních olejů.
I.
Technicko-dopravní výbor jednal ve své schůzi dne 9. dubna 1935 o usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona, jímž se mění některá ustanovení o spotřební dani z minerálních olejů, přijal toto usnesení senátu i s resolucí beze změny a doporučuje je poslanecké sněmovně k ústavnímu schválení.
V Praze dne 9. dubna 1935.
Ant. Srba v. r., místopředseda.
Brodecký v. r.,
zpravodaj.
II.
Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi dne 9. dubna 1935 usnesení senátu o vládním návrhu zákona, jímž se mění některá ustanovení o spotřební dani z minerálních olejů, připojil se k usnesení výboru technicko-dopravního a doporučuje poslanecké sněmovně toto usnesení senátu beze změny ke schválení.
V Praze dne 9. dubna 1935.
Teplanský v. r., předseda
Křemen v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne_______ ... 1935,
jímž se mění některá ustanovení o spotřební dani z minerálních olejů.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
Ustanovení §§ l a 2 zákona ze dne 6. května 1931, č. 77 Sb. z. a n., o spotřební dani z minerálních olejů, se mění a budou zníti:
§1.
Minerální oleje, získané na území republiky československé, anebo sem dovezené z celní ciziny, podléhají spotřební dani z minerálních olejů, a to:
a) minerální oleje, jichž hutnota při + 15º C (+ 120º R) nedosahuje 810º (tisícin hutnoty čisté vody), Kč 96'-,
b) minerální oleje o hutnotě 810º až 830º včetně Kč 30- a
c) minerální oleje o hutnotě vyšší než 830° Kč 40'- za každých 100 kg čisté (vlastní) váhy.
§2.
(1) Spotřební dani z minerálních olejů ve výši stanovené v § l podléhají též oleje vyrobené z uhlí, nebo ze živic jiných nežli z ropy, pokud mají nahrazovati v používání oleje minerální. Pokud by nebylo lze při zdanění těchto olejů použíti ustanovení zákona o dani z minerálních olejů, budou potřebné předpisy vydány vládním nařízením, kterým může býti stanoveno též zdaněni dehtů, vyrobených z uhlí nebo živic, jakož i zdanění vegetabilních a animálních olejů, určených k tomu, aby nahrazovaly v používání oleje minerální.
(2) Jak se zjišťuje množství olejů, podléhajících spotřební dani, ve směsi s lihem, stanoví vládní nařízení.
Čl. II.
Vláda se zmocňuje, aby podporovala tuzemskou výrobu pohonných látek tím, že vrátí zcela nebo z části spotřební daň z olejů, vyrobených ze živic, nebo z uhlí, domácího původu. Daň se vrátí podnikateli dolu na ropu, ze které byly dotyčné oleje získány, anebo
podnikateli výrobiště, v němž uhlí nebo živice jiné nežli ropa byly na oleje zpracovány.
ČI. III.
Ustanovení § 3, odst. l zák. č. 77/1931 Sb. z. a n. doplňují se touto větou:
Za vyklizení olejů z dolu nebo z výrobiště pokládá se také jejich upotřebení na dole nebo ve výrobišti, s výjimkou jejich bezprostředního použití k výrobě olejů.
ČI. IV.
Ustanovení § 5 zákona ze dne 26. května 1882, č. 55 ř. z., případně § 5 zák. čl. XVIII/1882, o zavedení spotřební daně z minerálních olejů, pozměněná částečně zákonem ze dne 29. června 1896, č. 105 ř. z., případně zák. čl. XV/1896, o daněprostém odběru minerálních olejů, nahrazují se tímto zněním:
Za podmínek a omezení stanovených vládním nařízením osvobozeny jsou od spotřební daně minerální oleje, jichž hutnota při + 15° C (+ 12° R) nedosahuje 810°, pokud se jich použije v průmyslových nebo živnostenských podnicích k účelům rozpouštěcím nebo vyluhovacím, k výrobě nebo přípravě olejových barev a fermeží, k tavení skla nebo k požahování textilií. Ministr financí se zmocňuje, aby vrátil spotřební daň z minerálních olejů, použitých prokázané k tavení skla v domáckém průmyslu sklářském, a stanovil potřebné podmínky.
Čl. V.
(1) Každá zásilka minerálních olejů z rafinerie minerálních olejů musí býti kryta odbytovou boletou (§ 20 zák. č. 55/1882 ř. z., případně § 19 zák. čl. XVIII/1882), jež zásilku olejů doprovází až ku příjemci.
(2) Každý, kdo odebírá minerální oleje z rafinerie minerálních olejů, jest povinen žádati od dodavatele odbytovou boletu, a neobdrží-li ji, jest povinen učiniti o tom bez průtahu ohlášení příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu.
(3) Každý, kdo obchoduje s minerálními oleji, jest povinen vykázati se na výzvu orgánů provádějících tento zákon, že odebrané zboží je kryto odbytovou boletou, anebo prokázati, odkud zboží odebral.
(4) Ustanovení §§ 18, 19 a 22 zák. č. 55/ 1882 ř. z., případně §§ 17, 18 a 21 zák. čl..
XVIII/1882, pokud se týkají kontrolního území okolo rafinerií minerálních olejů, se raší.
ČI. VI.
Daňová sazba stanovená ve čl. I, § 1, písm. c) platí též pro minerální oleje daňově zvýhodněné podle ustanovení § 4 zák. č. 77/1931 Sb. z. a n.
Čl. VII.
(1) Při dodávkách olejů, které byly uzavřeny před účinností tohoto zákona, avšak provedeny již za jeho účinnosti, může dodavatel započítati je odběrateli a cenu o to zvýšiti.
(2) Po slyšení ústředny obchodních a živnostenských komor a ústředních organisací zájmových může ministerstvo financí v dohodě s ministerstvy průmyslu, obchodu a živností a vnitra stanoviti prodejní ceny olejů podléhajících spotřební dani.
Čl. VIII.
(1) Zásoby olejů podléhajících spotřební dani, pokud jsou v den účinnosti tohoto zákona na území republiky československé ve volném oběhu, a pokud přesahují u téhož právního subjektu množství 100 kg čisté váhy, podléhají dodatečnému zdanění, a to:
a) oleje hutnoty nižší než 790° částkou Kč 21'-,
b) oleje hutnoty od včetně 790° do 8100 částkou Kč 81'-,
c) oleje hutnoty 810° až včetně 830° částkou Kč 15'- a
d) oleje hutnoty vyšší než 830° částkou Kč 25'-- za každých 100 kg čisté váhy.
(2) Kdo má zásobu olejů podléhajících dodatečnému zdanění, jest povinen ohlásiti místně příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu do 8 dnů ode dne účinnosti zákona množství těchto olejů, jejich hutnotu, místo a místnosti, kde jsou uloženy, a zaplatiti v téže lhůtě, bez další úřední výzvy, dodatečnou daň, připadající na tyto oleje. Daň zaplatiti jest vplatním lístkem poštovní spořitelny na účet příslušného zemského finančního úřadu. Vplatní lístky vydá bezplatně důchodkový kontrolní úřad. Na rubu složenky nutno poznamenati, že jde o dodatečnou daň z minerálních olejů. Pokud nebude tato daň zaplacena, nesmí býti oleje jí podléhající vyklizeny z prostorů, v nichž jsou uloženy.
(3) Jsou-li oleje podléhající dodatečnému zdanění v den, kdy zákon nabyl účinnosti, v dopravě, jest příjemce povinen ohlásiti je příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu a dodatečně je zdaniti. Ohláška musí býti podána a daň příjemcem zásilky zaplacena způsobem uvedeným v odstavci 2 do 8 dnů po té, kdy zásilka došla příjemce.
(4) Finančním orgánům, pověřeným prováděním zákona, musí býti dovolen vstup do prostorů, v nichž zásoby olejů podrobené dodatečnému zdanění jsou uloženy, jakož i pobyt v nich, potřebný ke zjištění daňového základu, a musí jim býti poskytnuty tím, kdo oleje má, veškeré potřebné pomůcky a veškerá potřebná pomoc.
(3) Ukáže-li se to vhodným, může ministerstvo financí provésti dodatečné zdanění cestou paušalování.
(6) V ostatním platí o dodatečné dani obdobně ustanovení, platná pro spotřební daň z minerálních olejů.
Čl. IX.
(1) Ustanovení čl. III. zákona ze dne 6. května 1931, č. 76 Sb. z. a n., jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 14. července 1927, č. 116 Sb. z. a n., o silničním fondu, mění se potud, že z výnosu spotřební daně z minerálních olejů přikazuje se silničnímu fondu jako běžný příjem 67%.
(2) Jakmile překročí roční příjem na spotřební dani z minerálních olejů částku Kč 230, 000. 000-, může vláda na návrh ministra financí přebytku nad tuto částku plynoucího do státní pokladny upotřebiti ke snížení daňového zatížení automobilové dopravy.
Čl. X.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí.
Resoluce.
Vláda se vyzývá, aby povinnost míšení lihu s pohonnými látkami, dle zákona ze dne 7. června 1932, čís. 85 Sb. z. a n., rozšířila nařízením (buď dle zmocňovacího zákona anebo dle ustanovení §u 1, odst. 3. cit. zákona) na minerální oleje, jichž hutnota při + 15°C dosahuje 810° hutnoty.