Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1935.

III. volební období. 12. zasedání.

2869. Vládní návrh.

Zákon

ze dne----------------................... ........1935,

kterým se mění některá ustanovení o kolku z hracích karet.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Kolek z hracích karet činí beze zřetele na počet listů hry:

1. při kartách zhotovených ze silného papíru nebo z kartonu, a to:

a) při kartách bez povrchové úpravy, nebo s povrchovou úpravou z látek ve vodě rozpustných nebo s povrchovou úpravou kaseinovou formaldehydem netvrzenou, takže se karty v žádném případě nedají mýti vodou a mýdlem bez patrného porušení, je-li kresba orámována a činí-li okraj karty až k orámování kresby na obou protilehlých stranách dohromady méně než 8 mm.....15 Kč;

b) při kartách s povrchovou úpravou kaseinovou tvrzenou formaldehydem, takže se karty dají mýti vodou a mýdlem bez patrného porušení, a při kartách s povrchovou úpravou z umělých hmot, jako celuloidu a jeho náhražek, cellonu, cellofanu, bakelitu a pod. 30 Kč;

c) při kartách uvedených pod písm. a) se širším okrajem nebo bez orámování kresby ............30 Kč;

2. při kartách zhotovených z jiných látek než ze silného papíru nebo z kartonu, jako z celuloidu a jeho náhražek, z cellonu, cellofanu, bakelitu, pollopasu a pod., po případě ještě vyztužených vložkou z vláken všeho druhu nebo přídavkem těchto vláken, nehledíc na

povrchovou úpravu a na šířku orámování ............80 Kč.

(2) Pro případ, že by nastala změna ve způsobu výroby karet co do základní látky nebo povrchové úpravy, stanoví vládní nařízení, pod kterou sazbu se mají karty zařaditi.

§2.

(1) Ode dne, kterým tento zákon nabude účinnosti, smějí býti dány do oběhu karty jen tenkráte, jsou-li opatřeny kolkem stanoveným v§1.

(2) Výrobci a prodavači karet jsou povinni předložiti všecky zásoby karet k dodatečnému okolkování ve lhůtě a za podmínek, jež ustanoví vládní nařízení. Zaplacený kolek se vpočte.

(3) Karet, jež jsou v oběhu a jsou kolkovány podle dosavadních ustanovení, smí býti používáno ještě po 90 dní ode dne účinnosti tohoto zákona. Po uplynutí této lhůty smí se jimi hráti jen tenkráte, jestliže před uplynutím této lhůty byly předloženy k dodatečnému okolkování.

(4) Porušení předpisů v tomto paragrafu stanovených se trestá padesátinásobkem zkráceného kolku a propadnutím karet nedostatečně kolkovaných.

§ 3.

Výši úroků z prodlení stanovených v § 9 zákona ze dne 15. dubna 1881, č. 43 ř. z., o kolku na karty hrací, a v § 10 zák. čl. XXVII/ 1881, o kolku z hracích karet, určuje vláda s ohledem na poměry peněžního trhu a stav nedoplatků, nepřekročujíc sazby 10%.

§ 4.

Kolek z hracích karet, úroky z něho, zvýšení a pokuty vymáhají se způsobem, stanoveným pro vymáhání přímých daní.

§ 5.

(1) Tento zákon nabývá účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení. Týmž dnem ruší se ustanovení tomuto zákonu odporující, zejména § 22, odst. 2 zák. č. 43/1881 ř. z., § 21 zák. Čl. XXVII/1881 a § 11 zákona ze dne 3. dubna 1925, č. 54 Sb. z. a n., kterým se mění některá ustanovení o poplatcích, taxách a kolcích (hrací karty).

(2) Tento zákon provede ministr financí.

Důvodová zpráva.

O kolku z hracích karet platí zákon z 15. IV. 1881, č. 43 ř. z., pro zemi Slovenskou a Podkarpatoruskou zák. čl. XXVII/1881. Dnes platnou sazbu obsahuje § 11 zákona z 3. IV. 1925, č. 54 Sb. z. a n. Jde tu podle finanční teorie o dávku zachycující nepřímo důchod při jeho konsumpci, t. j. při opatřování potřeb, a to v tomto případě potřeb zbytných. Dávka platí se hotově, a to pravidelně před úředním okolkováním.

Do nedávná byly hrací karty vyráběny výhradně z papíru. Dosavadní ustanovení o karetním kolku přihlížela proto také jen k těmto kartám a podrobovala je, ježto jejich trvanlivost a upotřebitelnost byla nevalná, jen mírnému kolku 10 Kč, stanovíce vyšší kolek 20 Kč pro ony karty, které jsouce opatřeny lakovým povlakem nebo jinak výhodně apretovány daly se bez patrného porušení čistiti a tudíž déle upotřebiti než karty neapretované.

V poslední době vyrábějí se karty také z jiných látek než papíru, jež trvanlivostí a používatelností předčí značně karty vyrobené z papíru, ježto vzdorují různým zevním vlivům, jsou dobře čistitelné, ohebné a mohou býti poškozeny jen silnými chemickými činidly. Je proto důvodno, aby tyto karty byly postiženy vyšší sazbou karetního kolku než karty vyrobené z papíru. Za sazbu úměrnou upotřebitelnosti těchto karet pokládá se částka 80 Kč.

Mimo to vyžaduje však dnešní situace státního hospodářství, aby byla hledána úhrada pro nezbytné výdajové potřeby vzhledem k tomu, že mnohé příjmy, jež co nejúžeji souvisí s hospodářskou prosperitou, dočasně klesly. Má-li se tato úhrada státi zvýšením některé dosavadní nebo zavedením nové veřejné dávky, bude pro poplatnictvo nejlépe snesitelnou tam, kde příslušná dávka nestihá důchod, jehož je za-

potřebí k opatření nutných existenčních nebo kulturních potřeb jedince. Hrací karty nelze zařaditi pod žádnou z těchto potřeb, sloužiť pouze zábavě. Je tudíž spravedlivo, aby úhrada byla hledána především tam, kde poplatník hodlá použíti části svého důchodů k opatření zmíněné zbytné potřeby. Že by poptávka po hracích kartách následkem zvýšení karetního kolku klesla a tudíž příjmy státu nedoznaly očekávaného zlepšení, není pravděpodobno, ježto proponované zvýšení není značné. Vládní osnova navrhuje tudíž zvýšiti i kolek z karet papírových a kartónových a to z 10 Kč a 20 Kč na 15 Kč a 30 Kč.

§ l osnovy upravuje podrobněji než dosud sazby karetního kolku, čině rozdíl jednak mezi kartami vyrobenými ze silného papíru nebo z kartonu, jednak mezi kartami vyrobenými z látek jiných.

§ 2 upravuje důsledky nových sazeb.

V § 3 upravuje se výše úroků z prodlení na stejnou výši jako u ostatních veřejných dávek.

Podobně § 4 z důvodu jednotnosti předpisů zavádí i pro kolek z hracích karet předpisy o vymáhání, platné pro přímé daně. Dosavadní ustanovení dovolávají se nepřesně předpisů pro daně zeměpanské, po př. veřejné.

V roce 1934 bylo v ČSR vyrobeno pro tuzemskou potřebu

a) karetních her papírových podléhajících kolku 10 Kč 311. 021,

b) karetních her papírových podléhajících kolku 20 Kč 4. 284,

c) karetních her cellonových. 10. 460.

Zavedením nové sazby a zvýšením sazeb dosavadních doufá finanční správa dosáhnouti zvýšení příjmů asi o 2 mil. Kč ročně.

V P r a z e dne 22. března 1935.

Předseda vlády: Malypetr v. r.

Ministr financí: Dr. Trapl v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP