Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období. 11. zasedání.
2821.
Návrh
poslanců Zápotockého, Procházky, Dvořáka, Klimenta a soudruhů na vydání zákona o hospodářském zabezpečení horníků.
Podepsaní navrhují, aby se poslanecká sněmovna usnesla na tomto zákoně:
Zákon
ze dne ................
o hospodářském zabezpečení horníka.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
V letech 1934 a 1935 nesmí žádný horník býti propuštěn ze zaměstnání.
§ 2.
Propuštění horníků, kteří byli v ř. 1934 již propuštění ze zaměstnání, se ruší a títo horníci mají právo na opětné přijetí do práce, jakož i na výplatu ušlého výdělku původním zaměstnavatelem, případné právo na náhradní zaměstnání (§ 4).
§ 3.
Zaměstnavatelům se zakazuje v letech 1934 a 1935 zavésti jakákoliv racionalisační opatření, která by měla za následek zmenšení počtu horníků.
§ 4.
(1) Je-li nutno pro nepředvídané okolnosti zastaviti těžbu, nesmí býti horníci propuštěni dříve, než jim bylo opatřeno náhradní zaměstnání, zaručující jim výdělek, jaký měli ve svém posledním zaměstnání v hornictví
(2) Pokud jím nebude opatřeno náhradní zaměstnání podle § l, je zaměstnavatel povinen vypláceti horníkům jejich poslední mzdu a všechny požitky v nezkrácené míře.
§5.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a tímto dnem pozbývají platnosti všechna zákonná ustanovení jemu odporující.
Provedou jej ministři veřejných prací a sociální péče.
Odůvodnění.
Ve svém exposé ze dne 6. listopadu 1934 prohlásil pan předseda vlády toto: »... Nemá-li soukromé hospodářství dostati se do výrobní i odbytové anarchie, musí se přizpůsobiti jak regulaci výroby, tak i jejího odbytu. Stane-li se tak účelnou výrobní a distribuční samosprávou, na niž by stát dozíral a odstraňoval její eventuelní škodlivé výstřelky, bude to nejvítanějším prostředkem k odstraňování jinak nezadržitelných hospodářských zmatků. Vláda je ochotna při tom účinně spolupůsobiti a pokusí se o to napřed v hornictví, kde chce v jednání s podnikateli i zaměstnanci přivoditi takový stav výroby a spotřeby, aby došlo k plnému zaměstnání na přiměřeném počtu uhelných dolů tak, aby zmenšením všeobecné režie mohlo dojíti k podstatnějšímu snížení cen uhlí než dosud, při čemž bude třeba postarati se o převedení přebytečných zaměstnanců do jiného povolání.
Prohlásili jsme ihned, že tato chystaná opatření ohrožuji existenci mnoha tisíc horníků. Události daly nám za pravdu: těžaři ohlašují už nyní propuštění 2000 horníků v revíru kladenském a dosavadní opatření a postup vlády neskýtají záruky, že by plány těžařů byly zmařeny.
Navrhujeme proto vydání zákona na hospodářské zabezpečení horníků. Jde především o to, aby propouštění hornictva pro tento a příští rok bylo vůbec zakázáno. Aby k takovému propouštění nedošlo, navrhujeme zákaz všech racionalisačních opatření, která by měla za následek zmenšení počtu horníků. Pro případ nepředvídaných okolností navrhujeme, aby horníkům byla opatřena rovnocenná práce náhradní a mezi tím aby byla v každém případě vyplacena plná mzda i s příslušnými požitky, neboť jen tak lze zabezpečiti jejich hospodářskou existenci.
Pokud se týče horníků, kteří v r. 1934 už byli propuštěni, navrhujeme, aby zákon měl zpětnou platnost, t. j. aby podnikatelé byli povinni přijmouti horníky opět do zaměstnáni nebo jim vypláceti poslední plnou mzdu.
Dále by bylo třeba zabezpečiti mzdy horníků i tak již tolik snížené. Prosaditi tento požadavek, stejně jako uskutečnění našeho návrhu, bude úkolem sjednoceného houževnatého boje hornictva, opírajícího se o vůli všeho dělnictva, všech pracujících vrstev.
Po Stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému bezodkladnému projednání ve lhůtě 24 hodin, neboť jeho uskutečnění nevyžaduje si ani zvláštních nákladů ze státní pokladny, ani dlouhých předchozích opatření.
V Praze dne 19. prosince 1934.
Zápotocký, Procházka, Dvořák, Kliment,
Štourač, Sliwka, Hrubý, Török, Valášková, Steiner, Höhnel, Vallo, Čižinská, Bílek, Juran, Tyll, Russ, Kubač, Babel, Novotný, Krehan, J. Svoboda.