Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období. 11. zasedání.

2793

Zpráva

výboru zahraničního, ústavně-právního a rozpočtového

o vládním návrhu (tisk 2764), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé

Úmluva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským o rozdělení jmění sirotčích pokladen a o vydání deposit poručenou a opatrovanců, podepsaná

v Bukurešti dne 5. prosince 1930.

I.

Podobně jako úmluva o úpravě dluhů a pohledávek ve starých korunách rakouskouherských byla tato úmluva dojednána a podepsána v rámci administrativně a finančně právního jednání s Rumunskem v listopadu a prosinci 1930 a podle dohody sjednané s rumunskými zástupci na posledních zasedáních Hospodářské rady Malé Dohody má být spolu s ostatními úmluvami tehdy uzavřenými co nejdříve uvedena v platnost.

Úmluva rozdělena je na čtyři kapitoly. První týká se hromadně spravovaného jmění sirotčích pokladen. Jde o obvody sirotčích vrchností, které byly rozděleny státní hranicí mezi Československem a Rumunskem, t. j. o sirotčí pokladny býv. žup ugočské, marmarošské a satumarské. Jmění pokladen prvních dvou žup, ugočské a marmarošské má být rozděleno mezi oba smluvní státy podle stavu z 30. června 1920 (t. j. datum převzetí Podkarpatské Rusi do československé správy); bilanci aktiv k tomu dni jakož i pohledávek, rozdělených ve dvě skupiny podle toho, byl-li oprávněný

poručenec nebo opatrovanec 30. června 1920 příslušníkem rumunským nebo československým, přezkoumá společná komise. Každý stát uspokojí pak sám pohledávky svých poručenců a opatrovanců; pohledávky československých příslušníků budou uspokojeny v československých korunách podle platných předpisů. Jmění sirotčí pokladny župy satumarské nebude rozděleno, protože z této župy připadla Československu jediná obec (Velká Palata); Rumunsko se však zavazuje, že vydá veškerá deposita z pohledávky poručenců a opatrovanců, kteří jsou československými příslušníky.

V hlavě druhé zavazují se obě strany, že si vzájemné do tří měsíců bez další žádosti vydají individuálně spravované hodnoty patřící buď sirotčím pokladnám nebo poručencům a opatrovancům druhého státu smluvního. Po třech měsících (od účinnosti smlouvy) vydají se deposita na žádost podanou cestou diplomatickou. Hodnoty uložené v hotovosti, tedy rakousko-uherských korunách, před 30. červnem 1920 budou vyplaceny věřitelskému státu v jeho měně

a podle přepočítacího kursu, stanoveného úmluvou o pohledávkách a dluzích v korunách rakousko-uherských.

Hlava třetí obsahuje ustanovení všeobecná, zejména, že ustanovení úmluvy platí i o poručencích a opatrovancích, kteří se zatím stali zletilými nebo svéprávnými, a o hodnotách, které byly odvlečeny do Maďarska a tam spravovány a pak Maďarskem vydány té či oné ze smluvních stran.

Hlava čtvrtá stanoví, že úmluva nabude účinnosti v den výměny ratifikací, která se má státi v Praze.

Výbor zahraniční projednal shora jmenovaný vládní návrh ve své schůzi, konané dne 5. prosince 1934 a usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně, aby schválila následující usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s úmluvou mezi republikou Československou a královstvím Rumunským o rozdělení jmění sirotčích pokladen a o vydání deposit poručenou a opatrovanců, podepsanou v Bukurešti dne 5. prosince 1930.

V Praze, dne 5. prosince 1934.

Frant. Tomášek v. r.,

předseda.

Ing. Jar. Nečas v. r.,

zpravodaj.

II.

Ústavně-právní výbor se připojuje ke zprávě a k schvalovacímu návrhu výboru zahraničního.

Praha, dne 11. prosince 1934.

Dr. Mičura v. r.,

předseda.

Ferd. Richter v. r.,

zpravodaj.

III.

Výbor rozpočtový připojil se ve své schůzi dne 11. prosince 1934 k souhlasným usnesením výboru zahraničního a ústavně-právního.

V Praze, dne 11. prosince 1934.

Teplanský v. r.,

předseda.

Dr. Nosek v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP