Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období 11. zasedání.

2791.

Zpráva

výboru zahraničního, ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 2762),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé Úmluva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským o úpravě dluhů a pohledávek ve starých korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a dlužníky nebo věřiteli rumunskými, podepsaná v Bukurešti dne 5. prosince 1930, a závěrečný zápis k této úmluvě.

I.

Úmluva tato byla dojednána a podepsána v rámci administrativně a finančně právního jednání s Rumunskem v listopadu a prosinci 1930. Jako ostatní úmluvy tehdy podepsané nebyla dosud uvedena v platnost, podle dohody sjednané s rumunskými zástupci na posledních zasedáních Hospodářské rady Malé dohody mají však býti všechny dotyčné úmluvy co nejdříve ratifikovány.

Úmluva s Rumunskem o úpravě dluhů a pohledávek soukromoprávních ve starých korunách rak. -uher. je vybudována na zásadě přímého vyrovnání mezi dlužníkem a věřitelem podobně jak tomu je u obdobných úmluv s Itálií z r. 1921, s Polskem z r. 1925 a s Jugoslávií z r. 1928.

Druhý způsob vyrovnání, t. zv. vnitřním clearingem, při němž domácí věřitelé dojdou uspokojení svých pohledávek z platů domácích dlužníků, je zařízení drahé a zdlouhavé a hodí se jen na veliké soubory pohledávek a závazků; užili jsme ho jen při úpravě těchto právních pomě-

rů s Rakouskem a s Maďarskem na základě mírových smluv, což se stalo s Rakouskem úmluvou z r. 1924 a s Maďarskem úmluvou z r. 1928. S Rumunskem nebyly hospodářské styky předválečné veliké; podle příslušného šetření činí naše pohledávky okrouhle 6, 300. 000 K rak. uher. a československé dluhy 1, 600. 000 K rak. -uher., z čehož většina a také největší položky připadají na banky. Při stanovení pevného poměru pro přímé vyrovnání vzájemných pohledávek a dluhů s rumunskými dlužníky a věřiteli bylo třeba bráti ohled na měnová opatření rumunská i naše. V Rumunsku byl stanoven na základě zákona z 12. srpna 1920 usnesením ministerské rady z 30. srpna 1920 kurs koruny rak. -uher. (okolkované), pro výměnu na lei 50 bani (t. j. 2 K rak. -uher. =l lei), kterýžto kurs byl již dříve běžný a platí též pro placení pohledávek a závazků ve starých korunách. U nás ministerstvo financí připouštělo výplatu rumunských pohledávek v tomto poměru, a týž

poměr byl tudíž sjednán pro vzájemná vyrovnání podle úmluvy, jež se nyní předkládá k projevu souhlasu. Požadavek, aby dlužníci českoslovenští platili v poměru l K rak. -uher. =l Kč, avšak rumunští v poměru 2 K rak. -uher. =l lei nemohl ovšem být námi přijat a byla uhájena parita pro obě strany. Pouze pro hypotékami pohledávky zajištěné na nemovitostech v Československu byla učiněna odchylka potud, že budou plněny v Kč v poměru l K rak. -uher. =l Kč. Věřitelé a dlužníci jsou určeni bydlištěm (sídlem) v den měnové rozluky československé (26. února 1919);

na některé specielní případy týkající se určení bydliště je pamatováno v závěréčném zápisu.

Svým rozvržením a stylisací podobá se úmluva s Rumunskem obdobné úmluvě s Jugoslávií ze 7. listopadu 1928, č. 124 /1929 Sb. z. a n. Jejím uvedením v život bude upravena otázka vyrovnání dluhů a pohledávek ve starých korunách se všemi nástupnickými státy.

Výbor zahraniční navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby přijala toto usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s úmluvou mezi republikou Československou a královstvím Rumunským o úpravě dluhů a pohledávek ve starých korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a dlužníky nebo věřiteli rumunskými, podepsanou v Bukurešti dne 5. prosince 1930, a se závěrečným zápisem k této úmluvě.

V Praze dne 5. prosince 1934.

Frant. Tomášek, v. r.,

předseda.

Inž. Jaromír Nečas, v. r.,

zpravodaj.

II.

Ústavně-právní výbor se připojuje ke zprávě a schvalovacímu návrhu výboru zahraničního.

V Praze dne 11. prosince 1934.

Dr. Mičura, v. r.,

předseda.

Ferd. Richter, v. r., zpravodaj.

III.

Výbor rozpočtový připojuje se ve své schůzi dne 11. prosince 1934 k souhlasnému usnesení výboru zahraničního a ústavně-právního.

V Praze dne 11. prosince 1934.

Teplanský, v. r., předseda.

Dr. Nosek, v. r., zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP