Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období.

11. zasedání.

2761.

Návrh

poslance Zápotockého a soudruhů na vydání zákona o zákazu vývozu válečného materiálu do Japonska.

Podepsaní navrhují,

aby poslanecká sněmovna usnesla se na tomto zákoně:

Zákon

ze dne.............1934

o zákazu vývozu válečného materiálu do Japonska.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vývoz válečného materiálu z republiky Československé do Japonska se zakazuje.

§ 2.

(1) Podniky, vyrábějící válečný materiál, jsou povinny předložiti sněmovnám čtvrtletní výkazy o dodávkách válečného materiálu.

(2) Výkazy musí obsahovati jméno a sídlo zákazníka, označení dodaného materiálu, jeho množství a prodejní cenu, jakož i označení státu, pro který byla dodávka určena.

(3) Za správnost údajů je zodpověděn majitel podniku, u akciových společností Členové ředitelství a správní rady.

§3.

Obcházení tohoto zákona se trestá, je-li úmyslné jako zločin žalářem od jednoho roku do 5 let a peněžitou pokutou do jednoho milionu Kč, a byl-li čin spáchán z nedbalosti jako přečin od 6 měsíců do jednoho roku a peněžitou pokutou do 100. 000 Kč.

§4.

Tento zákon nabude účinnosti dnem vyhlášení. Současně pozbudou platnosti všechna zákonná ustanovení jemu odporující.

Provedení se ukládá vládě.

Odůvodnění.

Podle zpráv denního tisku a podle našich vlastních informací je z ČSR nadále vyvážen válečný materiál do Japonska. Jak známo, chystá Japonsko přepadení Svazu sovětských socialistických republik. Dělnictvo a ostatní pokrokové vrstvy obyvatelstva žádají proto, aby vývoz válečného materiálu do Japonska byl zakázán. Tento požadavek Je i formálně tím

oprávněnější po uznání SSSR de jure a v době, kdy i oficielní kruhy mluví o přátelském poměru ČSR k SSSR. Neboť každý vývoz válečného materiálu do Japonska je faktickou podporou japonského imperialismu a jeho válečných příprav proti Svazu sovětských socialistických republik.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru technicko-dopravnímu a zahraničnímu k bezodkladnému projednání ve lhůtě 48 hodin.

V Praze dne 8. listopadu 1934.

Zápotocký,

Krehan, Bílek, Hodinová-Spurná, Tyll, Procházka, Kliment, Babel, Kubač, Čižinská, Valáškova, Kopecký, Juran, Török, J. Svoboda, Krosnář, Hrubý, Russ, Hadek,

Štourač, Dvořák, Novotný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP