Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období
11. zasedání.
2756.
Návrh
poslanců J. Stejskala, Jaroslava Hynka a druhů,
aby byl vydán zákon, kterým se zakazuje zřizování nových textilních továren po
dobu hospodářské krise.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vláda se vybízí, aby předložila zákonodárným sborům návrh zákona, kterým se nedovoluje zřizování nových textilních továren po dobu hospodářské krise.
Odůvodnění.
Textilní průmysl v ČSR prožívá v době přítomné takovou krisí, že se jedná již o jeho bytí či nebytí. Před vypuknutím krise zaměstnával na 350. 000 rodin a přispíval ročně obnosem 7 miliard Kč k aktivitě naší bilance a tím k pevnosti naší měny. Exportní tento průmysl ohrožen byl různými zahraničními opatřeními celními, finančně technickými, měnovými, kompensačními, clearingovými a dumpingovými. Mocný průmysl, který kdysi šířil slávu a čest našemu národu, je dnes v troskách. Třebaže technicky stojí na výši doby, není s to překonati překážky, které se mu staví v cestu zejména za hranicemi.
Tak jsme svědky toho, že veliké textilní závody investovaly ohromné obnosy do technického zařízení, výrobu zracionali-
sovaly, aby na trzích mezinárodních v soutěživosti obstály. Mnoho podniků se tím přeinvestovalo. Věřitelské banky půjčily textilnímu průmyslu ohromné sumy peněz.
Přechodnou ztrátou exportu mnoho velikých továren textilních bylo nuceno jednak práci omeziti, jednak podniky zastaviti vůbec. Tím ocitlo se na 150. 000 dělníků a dělnic textilních bez práce a jsou odkázáni na podpory v nezaměstnanosti. Kraje, kde tyto mocné podniky stojí, jsou hospodářskými hřbitovy. Tam, kde věřitelské banky dohnaly podniky do prodeje, nedostavují se kupci, kteří by podnik koupili ani za cenu neuvěřitelně nízkou.
O domácí odbytiště na trhu textilním sváděn je zoufalý zápas vzájemně si kon-
kurujících firem, které podbízejí ceny a mzdy, denně dopouštějí se nekalé soutěže. Tím nesmírně trpí celý náš život hospodářský. Firmy, které provádějí tuto disparitu cenovou i mzdovou, dělají to s hlediska, že to někdo zaplatí, neboť pracují s úvěrem.
A tu v tak kritické době vidíme pozoruhodný zjev: Zatím co v průmyslových střediscích textilního průmyslu technicky vybavené továrny stojí a investovaný kapitál je ohrožen, na horách, u potoků, ve stodolách, v polorozpadlých mlýnech a malých domcích zakládají se nové textilní podniky. Automatické tkalcovské stavy se v továrnách demontují a staví se k práci v těchto nových provozovnách.
Majitelé těchto nových provozoven pracují bez jakékoliv zodpovědnosti s cizím. vypůjčeným kapitálem tak dlouho, dokud je úvěr k dostání. Vyčerpá-li se úvěr, ohlásí se úpadek a »podnikatel« jde do jiného kraje, kde není znám, aby ve svojí činnosti pod jinou firmou pokračoval dále. Dělníci, kteří v takových nových provozovnách pracují, jsou odnímáni zemědělství, kde dříve pracovali, zatím co kvali-
fikované dělnictvo textilní je bez práce. V takových závodech pracuje se tak, že zákony se nedodržují vůbec, mzdy jsou přímo dumpingové, vyrobené zboží je méněcenné.
Aby se poměry ozdravily, jeví se naléhavou nutností provedení autoritativního zákroku, který by postavil textilní průmysl na poctivou basi, aby stará důvěra se opět tomuto výrobnímu odvětví navrátila. Náš textilní průmysl je tak vybaven, že po skončení světové hospodářské krise bude opět moci jíti do celého světa se svými kvalitními výrobky, bude-li mu jen trochu pomoženo.
Navrhujeme, aby pro dobu hospodářské krise zákonem bylo zakázáno zřizování nových podniků textilních. Tím odstraněni budou hrobaři tohoto průmyslu, nezodpovědní spekulační činitelé, textilní podniky budou zhodnoceny, financující průmysl bude uklidněn a dělnictvo textilní bude míti dobrou naději na práci spravedlivě zhodnocenou. Stát a jeho hospodářská politika tím bude jen posílena. Přijetím tohoto návrhu nebudou státní výdaje zatíženy.
Žádáme proto, aby tento návrh byl pokud možno urychleně projednán podle jednacího řádu.
V Praze dne 6. listopadu 1934.
Stejskal, Hynek,
Sladký, Saffronk, Bazala, David, Šmejcová, Jos. Tůma, Hrušovský, Slavíček, Polívka, Pechmanová-Klosová, Richter, Hatina, Tučný, Fiala, Tykal, Malý, Netolický,
Kraus, dr. Patejdl, Lanc.