Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934,

III. volební období.

11. zasedání

2753. Odpovedi:

I. min. zamedelstva na interp. posl. dra Pružinského a druhov o straníckom postupe úradov práce na Slovensku pri sprostredkovaní práce sezónnym zemedelským robotníkom (tlač 2712/VI),

II. min. zemedelstva na interp. posl. Šaláta a druhov v záležitosti udelenia podpory pohorelcom v Trní, okres Zvolen (tlač 2712/I),

III. min. soc. péče na interp. posl. Jurana a soudr. o zastavení invalidního ůúchodu stoprocentnímu invalidovi Čeňku Juřenovi z Břeclavi (tisk 2548/X),

IV. min. školství a národní osvety a min. ver. zdravotnictví a telesné výchovy na interp. posl. Krehana, Bábela, Russa, Hádka a soudr. o pronásledování oposičních dělnických tělocvičných a sportovních spolku, pokud jde o žákovské cvičení atd. (tisk 2712/III),

V. min. zemědělství na interp. posl. Dvořáka a soudr. o brutálním postupu zamestnanca a úředníků státních lesu a statku při velkostatku v Lánech (tisk 2732/I).

2753/I.

Odpoveď

ministra zemedelstva

na interpeláciu poslanca dra Mikuláša Pružinského a druhov

o straníckom postupe úradov práce na Slovensku pri sprostredkovaní práce sezónnym zemedetelkým robotníkom (tlač 2712/VI).

Vyšetrením vo veci prevedenými bolo zistené:

Sekretariát Odborovej jednoty zemedelských a lesných zamestnancov na Slovensku v Žiline požiadal správcu úradu práce pre zemedelské robotníctvo v Trenčíne, F. Kavačku, aby podal na informatívnych poradách vodcov pracovných skupín, svolávaných zmieneným sekretariátom v mesiacoch marci a apríli 1934, odborný výklad o pra-

nosti a súhlasu správcu úradu Kavečku a nie sú tedy správne ani dedukcie z tohoto nesprávneho predpokladu interpeláciou vyvodené.

Keďže interpelácia neuvádza iného konkrétneho prípadu domnelého nemiestneho zásahu politických sekretariátov do pôsobnosti úradu práce pre zemedelské robotníctvo, alebo straníckeho postupu, nemožno preskúšať správnosť tohoto všeobecného tvrdenia interpelácie. Úrady práce pre zemedelské robotníctvo sú povinné riadiť sa pri sprostredkovaní práce jedine služobnými inštrukciami, a neboly zistené prípady, že by tieto inštrukcie úrady práce porušovaly alebo svoju úradnú činnosť vykonávaly stranícky.

Z toho, čo bolo uvedené, je zrejmé, že všeobecné tvrdenie o straníckom postupe úradov práce pri sprostredkovaní práce zemedelských sezónnych robotníkov je jednako nedoložené. Jednako postráda skutočného podkladu, a nemám tedy dôvodu, aby som na základe interpelácie činil nejaké opatrenie.

V Prahe, dňa 25. októbra 1934.

Minister zemedelstva: Dr. M. Hodža, v. r.

2753/II

Odpoveď

ministra zemedelstva na interpeláciu poslanca Šaláta a druhov

v záležitosti udelenia podpory pohorelcom v Trní, okres Zvolen (tlač 2712/I).

Okresný úrad vo Zvolene previedol za spolupôsobenia miestnej a okresnej komisie vyšetrenie o škodách, spôsobených požiarom v obci Trní a zistil, že sa voskrz, ani vzhľadom na výšku poistenia, nejedná o prípady naliehavé, keďže postihnutí zemedelci neboli požiarom ohrožení na svojej existencii, ako to bolo zjavné ad z núdzových operátov; preto okresný úrad neučinil správe podporného fondu návrh na udelenie okamžitej pomoci.

Správa podporného fondu pri zemnedelskej rade v Bratislave rozhodovala o podpore v prednostnom poradí v prípadoch, v ktorých jej bol podaný návrh na udelenie okamžitej pomoci, v ostatných prípadoch, tedy menej naliehavých a to bolo i v prípade, ktorý je predmetom interpelácia - rozhodovala o podpore po predložení

núdzových elaborátov z celého Slovenska. Na základe núdzových elaborátov z obce Tŕní poskytla postihnutým zemedelcom z tejto obce na zmierenenie škôd sumu 9. 900 Kč. O tomto opatrení bol vyrozumený okresný úrad vo Zvolene prípisom správy podporného fondu zo dňa 2. júla 1934, čís. 2. 557/33.

Vzhľadom na uvedené a najmä vzhľadom na to, že postihnutým sa už podpory dostalo, neni dôvodu k nejakému opatreniu v smysle požiadavky interpelácie.

V Prahe, dňa 2. novembra 1934.

Minister zemedelstva: Dr. M. Hodža, v. r.

2753/III.

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelaci poslance Jurana a soudruhů

o zastaveni invalidního důchodu stoprocentnímu invalidovi Čeňku Juřenovi z Břeclavi (tisk 2548/X).

Čeněk Juřena z Břeclavi přihlásil se k lékařské prohlídce a tím i o důchod invalidní 13. prosince 1924. Podle § 29, odst. 1 zákona č. 142/1920 Sb. z. a n. měl se přihlásiti k lékařské prohlídce v propadné lhůtě tří let od vyhlášení zákona, tedy do 16. března 1923, připadne za podmínek stanovených zákonem č. 146/1923 Sb. z. a n. v dodatečně lhůtě do 31. prosince 1923. V předepsané lhůtě neuplatněný nárok zanikl podle § 28, odst. 3 prve zmíněného zákona.

Čeňku Juřenovi byla povolena podpora z výnosu státního podpůrného fondu čs. invalidů.

V Praze dne 22. října 1934.

Ministr sociální péče: Dr. Meissner, v. r.

2753/IV (původní znění).

Odpověď

ministra školství a národní osvěty a ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy

na interpelaci poslanců Krehana, Babela, Russa, Hádka a soudruhů

o pronásledování oposičních dělnických tělocvičných a sportovních spolků, pokud jde o žákovské cvičení atd. (tisk 2712/III).

Příslušné okresní školní výbory zakázaly účast žactva na tělovýchovných cvičeních v tělocvičných spolcích, vyjmenovaných v interpelaci, poněvadž šlo o podvratnou propagandu těchto spolků mezi školní mládeži ve smyslu politickém. Okresní školní výbory se při těchto zamítavých rozhodnutích opíraly o výnos zemské školní rady v Praze ze dne 25. října 1925. čís. 2343 pres., vydaný na základě vyneseni ministerstva školství a národní osvěty ze dne 26. května 1922, číslo 56. 909 (Věstník ministerstva školství a národní osvěty IV., č. 97), podle něhož má býti zakázána účast školních dětí na tělovýchovných cvičeních v těch tělocvičných jednotách, v nichž by se tělovýchovných cvičení zneužívalo k stranickému působení na školní mládež a k pěstováni třídní, národní a náboženské nesnášenlivosti.

Okresní školní výbory zakázavše účast na cvičeních těchto spolků, jednaly ve shodě s platnými předpisy.

Pokud jde o spolky v okresu libereckém, rozhodovala zemská školní rada v Praze o odvolání dělnických tělocvičných spolků v Oldřichově, v Hájích, Janově Dole, Rochlici, Starém Habendonfě, Františkově, Chrastavě, Bílém Kostele n. Nisou, Doníně a Starých Pavlovicích. Tato odvolání zemská školní rada vyřídila zamítavě již v březnu a dubnu 1934, odvolání spolku v Starých Pavlovicích v září 1934. Ostatní tělocvičné spolky v tomto okresu, uvedené v interpelaci, se patrně z rozhodnuti okresního školního výboru neodvolaly.

Ze spolků v okrese chomutovském se odvolal z opatření okresního školního výboru jedině spolek Arbeiter-Turnverein Einigkeit v Kundraticich; jeho odvoláni zemská školní rada odmítnula jako opožděné.

Podle zprávy okresního úřadu v Nejdku byla účast žactva na tělovýchovných cvičeních dělnického tělocvičného a sportovního spolku v Trinksalfenu povolena. V tomto bodě neodpovídá tedy údaj interpelace skutečnosti.

Zákaz účasti žactva na tělovýchovných cvičeních spolku »Freie Turnerschaft« ve Schwaderbachu vydal okresní školní výbor v Kraslicích též na základě posledního odstavce svrchu citovaného vynesení ministerstva školství a národní osvěty. Ze zákazu se zmíněný spolek neodvolal.

Pokud jde o tělocvičnu tohoto spolku, která byla postavena bez stavebního povoleni a podle zprávy okresního úřadu v Kraslicích dosud stoji, nepodléhá věc pravomoci školních úřadů.

Podle okolností výše vylíčených a ověřených úředním šetřením není důvodu rušiti výměry těch kterých příslušných orgánů školské správy.

V Praze dne 2. listopadu 1934.

Ministr školství a národní osvěty: Dr. Krčmář. v. r.

Ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy:

Dr. Spina, v. r.

2753/V.

Odpověď

ministra, zemědělství

na interpelaci poslance Dvořáka a soudruhů

o brutálním postupu zaměstnanců a úředníků státních lesů a statků při velkostatku v Lánech (tisk 2792/I).

Státní statek Lány není součástí podniku »Státní lesy a statky« spravovaného ministerstvem zemědělství.

Proto nemá ministerstvo zemědělství kompetence, aby v této věci učinilo nějaké opatření.

V Praze dne 10. listopadu 1934.

Ministr zemědělství: Dr. M. Hodža, v. r.

Překlad ad 2753/IV.

Antwort

des Ministers für Schulwesen und Votkskultur

und des Ministers für öffentliches Gesundheitswesen und körperliche Erziehung

auf die Interpellation der Abgeordneten

Krehan, Babel, Russ, Hadek

und Genossen,

in Angelegenheit der Verfolgung oppositioneller Arbeiterturn- und Sportvereine, betreffend das Schülerturnen usw. (Druck 2712/III).

Die zuständigen Bazirksschulausschüsse haben die Teilnahme der Schüler an den gymnastischen Uabungen in den in der Interpellation genannten Turnvereinen verboten, weil es sich um eine subversive Propaganda dieser Vereine unter der Schuljugend in politischem Sinne gehandelt hat. Die Bezirksschulausschüsse haben sich bei diesen ablehnenden Entscheidungen auf den Erlass des Landesschulrates in Prag vom 25. Oktober 1925, präs. 2343, gestutzt, der auf Grund des Erlasses des Ministeriums für Schulwesen und Volkskultur vom 26. Mai 1922, Nr. 56. 909 (Verordnungsblatt des Ministeriums für Schulwesen und Volkskultur IV, Nr. 97) herausgegeben worden war, wonach die Teilnahme von Schulkindern an gymnastischen Uebungen in jenen Turnvereinigungen verboten werden soll, wo die gymnastischen Uebungen zu einer partelischen Beeinflussung der Schuljugend und zur Züchtung von Klassen-, nationaler und religiöser Unverträglichkeit missbraucht werden würden.

Bei dem Verbote der Beteiligung an den Uebungen dieser Vereine sind die Bezirksschulausschüsse in Uebereinstimmung mit den geltenden Vorschriften vorgegangen.

Was die Vereine im Bezirke Reichenberg anbelangt,, hat der Landesschulrat in Prag über die

Berufung der Anbeiterturnvereine in Buschullersdorf, Johannistal, Röchlitz, Althabendorf, Franzensdorf, Kratzau, Weisskirchen, Dönis und Altpaulsdorf entschieden, Der Landesschulrat hat diese Berufungen bereits im März und April 1934. die Berufung des Vereines in Altpaulsdorf im September 1934 erledigt. Die übrigen in der Interpellation angeführten Turnvereine dieses Bezirkes haben gegen die Entscheidung des BezirksschulausSchusses offenbar keine Berufung eingebracht.

Von den Vereinen im Komotauer Bezirk hat gegen die Verfügung des Bezirksschulausschusses nur der Arbeiter-Turnverein Einigkeit in Kunnersdort Berufung eingebracht; der Landesschulrat hat seine Berufung als verspätet zurückgewiesen.

Laut Bericht der Bezirksbehörde in Neudek ist die Tellnahme der Schüler an den gymnastischen Uebungen des Arbeiterturn- und Sportvereines in Trinkseifen bewilligt worden. In diesem Punkte entspricht daher die Interpellationsangabe nicht den Tatsachen.

Das Verbot der Teilnahme der Schüler an den gymnastischen Uebungen des Vereines »Frele» Turnerschaft« in Schwaderbach hat der Bezirksschulausschuss in Graslitz ebenfalls auf Grund des letzten Absatzes des obzitierten Erlasses des Ministeriums für Schulwesen und Volkskultur herausgegeben. Der erwähnte Verein hat gegen das Verbot keine Berufung eingebracht.

Was die Turnhalle dieses Vereines anbelangt, welche ohne Baubewilligung erriditet worden ist und laut Bericht der Bezirksbehörde in Graslitz heute noch steht, unterliegt diese Angelegenheit nicht der Kompetenz der Schulbehörden.

Auf Grund der abgeschilderten und durch behördliche Erhebung bestätigten Umstände liegt keine Ursache vor, die Bescheide der betreffenden zuständigen Organe der Schurverwaltung aufzuheben.

Prag, am 2. November 1934.

Der Minister für Schulwesen und Volkskultur: Dr. Krčmář, m. p.

Der Minister für öffentliches Gesundheitswesen und körperliche Erziehung:

Dr. Spina, m. p.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP