Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období.
10. zasedání.
Překlad.
2740.
Návrh
poslance Windirsche a druhů
na poskytnuti podpory zemědělcům a obcím vrchlabského okresu, poškozeným
živelní pohromou.
Ve středu dne 1. srpna 1934 snesla se v okrese vrchlabském nad obcemi Čistá, Fořt, Černý Důl, Bolkov, Heřmanovy Sejfy, Javorník a částečně také nad Prostředním Lánovém, Dolním Lánovem a Prosečným mocná bouře s průtrží mračen a krupobitím. Liják byl tak veliký, že zakrátko bylo mnoho domů pod vodou a dobytek a zatížení musily býti dopraveny do bezpečí. V Čisté a Heřmanových Sejfech musilo býti povoláno hasičstvo. Bouře způsobila velké škody na rostlinách a komunikacích a poškodila také stavby.
Nejhůře byla postižena obec Čistá. Bouře zuřila zde s největší silou, provázená krupobitím, které s největší intensitou trvalo asi půl hodiny a vykonalo dílo zká-: zy v oblasti celé obce, při čemž plodiny byly většinou zničeny. Škoda na ovsu a ječmenu činila 90 až 100%, na žitu a pšenici 80%, krmné řepě a bramborách 50%.
Když se bouře přehnala, pokrývaly kroupy půdu ještě dlouho do výše 12 cm.
Velké škody byly způsobeny odplavením země. Mnoho polí bylo zpustošeno odplavením plodné půdy. Níže položené louky a pole zanesla průtrž mračen velkými spoustami štěrku a písku. Také polní a obecní cesty jsou zle poškozeny a
místy byly vymlety příkopy až 1 m hluboké.
Následky bouře jsou takové, že k napravení škod - mezi tím také škod na polích a lukách způsobených, odplavením plodné půdy a zanesením štěrkem - bylo by třeba větších podpor. při čemž z důvodů berních musí se také přiblížeti k tomu, že úplně zpustošené plochy mnoho let nebudou dávati výtěžku. Jde o rekultivační práce, takže jest třeba zvláštního zjištění rozsahu škod a práci.
Bouří byl nejhůře postižen rolník Jan Erben z Čisté č. 29, jehož polní cesty byly úplně strženy a který také utrpěl velkou, škodu na pozemcích a polních plodiných. Neméně jsou takto poškození ještě také jiní zemědělci z obce Čisté.
V obci Fořt způsobila bouře hlavně škody krupobitím a výše škody způsobené na polních plodinách jest stejná jako v Čisté. Rovněž polní cesty byly poškozeny.
V obci Černý Důl byli živelní pohromou postiženi zvláště zemědělci Josef Stainč, č. 8, Albert Wonka, č. 86, Václav Renner, č. 193 a Jan Lath, č. 92. Škoda způsobená krupobitím na ovsu a ječmenu byla zjištěna 60% až 70%. Z pozem-
ků byla rolníkům odplavena také úrodná půda a cesty značně poškozeny. Opravení obecních cest vyžádá si velkých nákladů.
Největší škody způsobilo krupobití v katastrální obci Heřmanovy Sejfy. V této obci byli téměř všichni zemědělci poškozeni krupobitím a plodiny byly téměř úplně zničeny. Zde bylo zjištěno, že oves byl zničen z 90%, pšenice ze 70%, žito, pokud nebylo ještě sklizeno, ze 40%, ječmen z 90%, krmná řepa z 80% a brambory z 30%.
Mimo to zemědělcům Antonínovi Arlethovi, č. 112, Rudolfu Rückerovi, č. 117, Václavu Arlethovi, č. 156, Rudolfu Pfohlovi, č. 139, Vilému Knahlovi, č. 69, Václavu Patzeltovi, č. 149, Josefu Scholzovi, č. 144, Ladislavovi Drescherovi. č. 252, Janu Stllerovi, č. 87, Edmundu Čihákovi, č. 64 a Baltazarovi Drescherovi, č. 165 byla odplavena půda a také zde bude třeba rekultivačních prací.
Rovněž polní a veřejné cesty byly značně poškozeny.
V obci Bolkov, ležící severně od Heřmanových Sejf, nabyly škody způsobené krupobitím téhož rozsahu jako v Heřmanových Sejfech a v Čisté, takže polní plodiny byly většinou zničeny.
Mimo to způsobilo krupobití velkou škodu ještě také v obci Javorníku.
Z toho, co jsme vyložili, vysvítá, že v tomto případě nepostačí pomoc ustanovená pro živelní pohromy ve vládních nařízeních č. 174/1928 a č. 75/1928 Sb. z. a n., nýbrž že musí býti poskytnuty ještě také podpory zvláštní.
Proto navrhujeme:
1. Rozsah škod způsobených živelní pohromou budiž úředně zjištěn,
2. rolníkům, jejichž pozemky po mnoho let nebudou dávati výtěžku, buďtež poskytnuty nutné, déle trvající daňové úlevy,
3. aby byla opět obnovena plodnost zpustošených polí, nechť se poškozeným rolníkům dostane odborné rady od státních zemědělských techniků, které třeba co nejdříve vyslati,
4. k nákladům na rekultivaci zpustošených pozemků buďtež poskytnuty výpomoci z veřejných peněz,
5. obcím, jejichž veřejné cesty byly zničeny živelní pohromou, buďtež rovněž poskytnuty veřejné peníze.
Peníze potřebné k provedení tohoto návrhu buďtež věnovány z dotací ministerstev, příslušných poskytovati pomoc při živelních pohromách.
V Praze dne 15. srpna 1934.
Windirsch,
Böhm, Oehlinger, Bobek, Greif, Scharnagl, Gläsel, Halke, Zierhut, Heller, Zajíček, Fritscher, Kunz, dr. Mayr-Harting, dr. Petersilka, Platzer, dr. Luschka, dr. Hodina, Köhler, Viereckl, Wagner, Krumpe.