Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období. 10. zasedání.
2676.
Návrh
poslanců Václ. Mikuláše, Jar. Hynka, Fr. Zeminové, P. Solfronka, dr Patejdla
a druhů
na vydání zákona o slevě pachtovného při zemědělských pachtech v r. 1934.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne .................
o slevách pachtovného při zemědělských pachtech v roce 1934.
§ 1.
Pro rok 1934 platí ustanovení § 1105 obč. zákonníka o slevě pachtovného při ztenčení úrody následkem pohrom o více než polovici obyčejné úrody, pro všechny pachty půdy v r. 1934 trvající, bez ohledu na dobu, na kterou zní pachtovní smlouva.
§2.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem zemědělství.
Důvody.
Jak jest již všeobecně známo, jest takřka celé území republiky postiženo letos katastrofálním suchem, které způsobuje zničeni nebo podstatné snížení úrody všech kulturních plodin.
Pociťují-li tento stav bolestně vlastníci pozemku, pociťují jej dvojnásobně pachtýři pozemků. Jsou smluvně zavázáni platiti pachtovné v určité výši, kterémužto závazku nemohou při nejlepší vůli učiniti zadost, když z pachtovaných pozemků nic nesklidí nebo jen velmi málo.
Vládní nařízení o úpravě pachtovného č. 164 z. r. 1933 neposkytuje v důsledku změněných poměrů pachtýřům žádné úlevy.
Nařízení to sleduje totiž úpravu pachtovného tak, aby při snižování cen obilí nastávalo snížení pachtovného. Při dosažení vyšších cen za obili, než byly v roce ujednání pachtovného, nastupuje pak pachtovné původně ujednané.
Pro rok 1934 (pachtovní rok 1933/ 1934 se sklizňovým rokem 1934) možno již nyní počítati s tím, že pachtovné, upravené podle nařízení č. 164 z r. 1933 bude vzhledem k vyšším cenám obilí - vyšší než pachtovné původně ujednané a že tedy nastoupí pro pachtýře povinnost platiti pachtovné původní.
Kdyby tato skutečnost vyplynula ze zvýšení cen obilí při normální sklizni nemohlo by býti námitek.
Jest však nemožností, aby pachtýř měl platiti pachtovné původně ujednané i tehdy, když bez své viny, vlivem letošního katastrofálního sucha, nesklidí buď vůbec ničeho, nebo jen nepatrné množství úrody.
Pokud se týče úplné neúrody skýtá pachtýřům ochranu § 1104 obč. zákonníka, zbavující pachtýřů vůbec povinnosti (při úplné neúrodě ) platiti pachtovné.
Mnohem více jest však případů, při nichž úplná neúroda není, ale jest podstatně snížena.
Tu přichází v úvahu ustanovení § 1105 obč. zákonníka, který určuje:
»Může-li ten, komu byla smlouvou nájemní přenechána věc postižená takovou nehodou (pozn. jak je § 1104 vypočítává) užívati věci té aspoň z části, budiž mu prominuta částka z nájemného. Tomu, komu byla nemovitost přenechána smlouvou pachtovní, budiž sleveno z pachtovného, když smlouva zní jen na jeden rok a obyčejná úroda byla ztenčena pohromami více než o polovici. «
Jak jest zřejmo, může podle nynějších předpisů zákonných dožadovati se slevy pachtovného při snížení úrody pod polovici jen ten pachtýř, který má pacht pouze na jeden rok.
Takové pachty pozemků jsou však řidkými výjimkami. Pozemky pachtují se pravidelně na několik roků.
To znamená tedy, že valná většina pachtýřů nemohla by- zejména, když, na straně propachtovatelů nedá se předpokládat dosti dobré vůle - dosáhnouti ani letos slevy pachtovného, ač vyšší ceny obilí jsou a budou pro pachtýře bez významu.
Většina jich totiž nebude míti nic k prodeji a pokud bude něco prodáno, bude rozdíl zvýšené ceny pohlcen rozdílem ceny krmiv, které nakupovati ve zvýšené míře bude nutno za účelem udržení dobytka.
Jest proto naléhavě potřeba upraviti pro rok 1934 výjimečně zákonné předpisy tak, aby pachtýři, u nichž úroda z pachtovaných pozemků bude snížena pod polovici obyčejné úrody, měli možnost požadovati slevu pachtovného, bez ohledu na smluvenou dobu trvání pachtu.
K tomu právě směřuje předložený návrh.
Finanční zatížení státní pokladny z návrhu nevznikne.
Po stránce formální se navrhuje, aby návrh byl přikázán výboru iniciativnímu a pak výboru zemědělskému.
V Praze dne 19. června 1934.
Mikuláš, Hynek, Zeminová, Solfronk, dr. Patejdl,
Stejskal, Hatina, Tučný, Lanc, Tykal, Vaněk, Polívka, Bergmann, David, Bazala, Hrušovský, Netolický, Malý, Špatný, Slavíček, Kraus, Sladký.