Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období. 10. zasedání.

2671.

Návrh

poslanců Jana Koudelky, inž. J. Nečase, J. Kučery, Jána Bečko a soudruhů,

aby byla poskytnuta rychlá pomoc zemědělcům, postiženým suchem, učiněna opatření k zajištění dostatku zdravé pitné a užitkové vody a zabráněno zdražování

životních potřeb.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti: Vládě se ukládá provésti tato opatření:

1. Zmobilisovati zásoby domácích krmiv, hlavně sena a slámy, dále krmiv jadrných v místech, kde je jich dostatek a dirigovati je do krajů, ohrožených nedostatkem píce. Chudým zemědělcům v postižených krajích buďte poskytnuty prostředky k udržení jejich chovu dobytka, jakož i drobného hospodářského zvířectva.

K zmírnění nedostatku krmiv a k jich zlevnění uvolniti dovoz těchto z ciziny, hlavně kukuřice.

Buďtež vládou učiněna nutná opatření k získání náhradních materiálií za slámu k stlaní.

2. Učiniti rázná opatření na ochranu slušné ceny hospodářského zvířectva, prodávaného zemědělci kvapem pod tlakem nedostatku krmení.

Opatřiti hospodářsky ohroženým zemědělcům osiva náhradních pícnin pro případ, že by bylo lze půdu nově ošíti, hlavně však opatřiti osivo pro podzimní setí.

3. Učiniti opatření k ochraně drobných a středních zemědělských pachtýřů, hlav-

ně snížením pachtovného tím způsobem, že by pachtovné bylo určeno sazbami za příslušné druhy obilí platnými v minulém hospodářském roce, sníženými percentuelně podle výše škody na letošní úrodě a podle toho, do jaké míry zemědělec je odkázán na výnos z pachtovaných pozemků.

4. V okresech, postižených suchem a neúrodou, buďte ihned zřízeny pomocné komise, sestávající ze zástupců drobných a středních zemědělců, okresního úřadu, finančního úřadu I. stolice a zástupců lidového peněžnictví, za účelem vyšetření škod a organisování pomocné akce. Pomoc musí se vztahovati také na věci daňové a platy z dluhů.

5. Vláda nechť ihned zařídí šetření o nedostatku vody užitkové a pitné a v nejnaléhavějších případech nechť veřejní činitelé učiní opatření k zmírnění této kalamity. V ostatních případech pak nechť zkušenosti tohoto roku jsou základem k řešení otázky opatření dostatku zdravé pitné a užitkové vody v místech kritických, jak se letos projevila, přede všemi ostatními případy.

Nechť vláda zostří zdravotně-policejní dozor v obcích, kde panuje nedostatek

zdravé pitné a užitkové vody za účelem zabránění nemocem.

Stejně tak nechť jsou učiněna vhodná opatření požárně-policejní se zřetelem na nedostatek vody a panující sucho, zejména podél železnic s parním pohonem.

6. V okresech postižených neúrodou nechť jsou prováděny v míře co největší veřejné práce a všemožně podporována snaha, aby drobní zemědělci vydělali si nějakých peněz námezdní prací, neboť pří-

jem z této práce bude velmi zhusta jediným jejich příjmem tohoto hospodářského roku. Vláda nechť předloží návrhy pomoci zadluženým drobným zemědělcům, ohroženým existenčně i ztrátou celého jejich majetku.

7. Vláda nechť přísně zabraňuje zdražování chlebovin a krmiv, jakož i ostatních nutných životních potřeb, hrozícímu z neúrody a nesvědomité spekulace.

Odůvodnění.

Četné kraje republiky byly postiženy katastrofálním suchem, které těžce poškodilo, namnoze i zničilo letošní polní úrodu a způsobilo na četných místech nebývalý nedostatek pitné i užitkové vody. Hospodářské následky této živelní pohromy dolehly těžce na postižený venkovský lid, hlavně ovšem na drobné a střední zemědělce. Pomoc je nutná, nemají-li býti následky těchto poměrů dalekosáhlé, zejména v ohledu sociálním.

Přesný rozsah této pohromy nelze zatím odhadnouti. Jednak není spolehlivého šetření, za druhé pak konečný stav polní úrody záleží na dalším vývoji počasí. To však je jisto, že v četných krajích polní plodiny jsou namnoze zničeny, jiné ohroženy a že celkově sklizeň letošního roku bude velmi slabá. Mrtvé plodiny již nezachrání ani déšť, ohrožené zahynou, jestliže i nadále nebude pršet; každým dalším dnem bez deště propadá polní úroda zkáze. Za těchto okolností nelze ničeho říci o tom, jakého rozsahu katastrofa vlastně bude.

To však je jisto už dnes, že pohroma je veliká a že pomoc chudým zemědělcům z důvodů sociálních a četným jiným z důvodů hospodářských je naléhavá a spravedlivá.

Není dostatek píce a slámy. V mnohých krajích jetel a seno a ostatní pícniny byly úplně zničeny. Z nedostatku krmiv vyprodává se hospodářské zvířectvo těchto krajů a ceny jeho prudce klesají. Je ohrožena tažná síla drobných zemědělců, kteří nebudou míti ani potahu, ani dobytka užitkového. Proto požadavek zajištění krmiv pro jejich dobytek je na prvém miste.

Neúroda krmiv vedla k prudkému stoupání jejich cen z důvodů spekulačních. Je spravedlivý požadavek, aby tomuto zdražování a koristění z bídy drobných a středních zemědělců byla učiněna přítrž.

Velkou nabídkou na trzích klesají velmi rychle ceny dobytka hovězího, vepřového bravu i drůbeže. Zemědělská hospodářství v postižených krajích se vyprodávají. Požadujeme proto právem opatření proti tomu, majíce za to, že problém zachránění dobytka pracujícím zemědělcům je mnohem důležitější nežli starost o ceny obilí letošní sklizně.

Opatření krmiv zemědělcům v krajinách postižených neúrodou lze provésti dirigováním jich z krajů, kde krmiv je dostatek, kdyby pak to nestačilo, tedy bezcelným dovozem z ciziny, hlavně kukuřice.

V těžké situaci octli se pachtýři zemědělské půdy, kteří v této době neúrody mají platit pachtovné, vyměřené podle cen obilí, které právě následkem neúrody budou velmi vysoké. Tak dochází k anachronismu, že při nejmenší sklizni mají pachtýři zemědělské půdy platit nejvyšší pachtovné, že tedy v roce neúrody majitelé propachtovaných pozemků mají míti z nich zisk největší. To je zřejmě nemožné a proto je zajisté spravedlivým náš požadavek, aby pachtovné byl'o podle poměrů spravedlivě stanoveno.

Dalším nejdůležitějším opatřením pomocným je opatření osiv, hlavně krmiv, aby byla k disposici v okamžiku, kdyby deště dovolily zorati pozemky a ošíti krmivy k zachránění dobytka. S tím souvisí také opatření osiva pro podzimní setí,

neboť už dnes je mnoho drobných zemědělců, kteří z vlastní sklizně osiv míti nebudou.

K organisování pomocné akce je třeba ustavit pomocné komise z osob poměrů znalých, vybaviti je příslušnou pravomocí a poskytnouti jim dostatečných prostředků. Je nesporné, že pomoc musí se vztahovati také na věci daňové a platy z dluhů.

Zvláštní péči třeba při tom věnovati drobným zemědělcům, hlavně z řad bývalých zaměstnanců zabraného majetku a kolonistům, tedy zemědělcům vysoce zadluženým.

Hotovou trýzní je nedostatek užitkové a pitné vody v četných obcích a osadách. Je smutnou pravdou, že namnoze nedostává se vody i pro lidi i pro dobytek, o ostatním ani nemluvě. Následky hospodářské, když se musí pro všelijakou vodu do vzdálených míst, často lesních louží a studánek, ve dne ale často i v noci, jsou velmi těžké, avšak neméně těžké jsou následky zdravotní, požíváním špatné vody, a bezpečnostní, když při zvýšeném nebezpečí požárním není vody k hašení.

Je smutnou pravdou, že selhaly i vodovody, postavené velikým nákladem v posledních létech, což je zkušenost velmi trapná.

Požadujeme proto zjištění všech těchto případů nedostatku vody, v případech zvláště těžkých žádáme organisování okamžité pomoci, v ostatních případech pak plánovitou akci, která by v budoucnosti takovýmto kalamitám zabránila. Obce, u nichž se ukázal nedostatek vody v této době, musí míti přednost při udílení státní podpory na stavbu vodovodu před obcemi ostatními.

Státní obvodní lékaři nechť jsou poukázáni k vyšetření těchto poměrů, k podání

zprávy a k zařízení, čeho třeba, aby ze špatné vody a nedostatku čistoty neobjevily se nám svízelné nemoci.

Výnos zemědělského hospodářství v četných místech republiky naprosto zklame, takže nebude na plnění nutných povinností platebních, ba často nebude ani pro potřeby rodiny. Za těchto okolností nabývají veřejné investiční práce zvýšeného významu, stejně jako nouzové práce v rámci produktivní péče o nezaměstnané. Naléháme proto, aby veřejné investiční práce byly rozvinuty co nejvíce a aby ministerstvo sociální péče bylo vybaveno dostatečnými prostředky k financování produktivní péče o nezaměstnané, hlavně v obcích, postižených neúrodou.

Vykořisťování dělnictva na těchto pracích, jak se děje zhusta při podnicích melioračních atd. (Brslena na Čáslavsku, Šembera na Českobrodsku atd. ) musí býti potíráno s veškerou rozhodností.

Tento hospodářský stav drobných a středních zemědělců hrozí zhoršením drahotou životních potřeb, hlavně ohlebovin a krmiv. Dlužno uvážiti, že v četných hospodářstvích nebude přebytků pro trh, nýbrž schodků a že mnoho drobných a i středních zemědělců bude odkázáno na nákup chleba pro rodinu i krmiv pro hospodářství. Proto se stanoviska těchto, tak těžce postižených kruhů vesnického lidu. je nezbytně třeba držeti ceny tohoto zboží na výši jim dostupné a nedopustiti, aby tito ubožáci byli nuceni ze své bídy dopláceti ještě šťastnějším svým druhům, jimž se na poli urodilo.

Pomocná akce v rámci platných předpisů buď organisována s největším urychlením, ačkoli jsme si vědomi, že naprosto nestačí; odpis několika korun na dani pozemkové není ničím proti faktu, že jsou ohroženy rodiny ve své výživě a s celým svým hospodářstvím.

Návrh tento buď přikázán zemědělskému výboru poslanecké sněmovny k projednání a podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 16. června 1934.

Koudelka, inž. Nečas, Kučera, Bečko,

Klein, dr. Markovič, Dlouhý, Biňovec, dr. Mareš, Prokeš, Jaša, V. Beneš, Benda. Mravec, Husnaj, Chalupník, Jaroš, Nový, Srba, Polach, Chalupa, Pik, dr. Winter.

Vácha, Jurnečková-Vorlová, Brožík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP