Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období. 10. zasedáni.
2644.
Zpráva
výboru ústavně - právního a rozpočtového
k usnesení senátu Národního shromáždění republiky Československé (tisk 2639) o vládním návrhu zákona (tisk 1284 a 1291),
kterým se prodlužuje s některými změnami a doplňky zákon ze dne 15. července
1932, č. 121 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona
ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924, o ochraně
československé měny a oběhu zákonných platidel.
l.
Mezinárodní poměry vyžadující ochrany naší měny se bohužel nezlepšily a proto nastává nutnost platnost zákona č. 121 / 1932 Sb. z. a n. prodloužiti na další lhůtu dvou roků, t. j. do konce července 1936.
Změny, které projednávanou osnovou jsou navrhovány oproti znění dosavadního zákona, vyplývají ze zastaralosti předpisů trestního práva důchodkového a jeho řízení, z téhož důvodu ústavně právní výbor opětovně v navržené resoluci vyzývá vládu, aby předložila v brzku poslanecké sně-
movně osnovu, jíž by toto zastaralé právo bylo novelisováno.
Jelikož v platném právu není podílnictví a nadržováni trestné, propadnutí hodnot v trestním řízení proti pachatelům neznámým jest velice složitě upraveno a popud ke stíhání trestnímu byl zbytečně koncentrován u ministerstva financí, bylo účelné provésti změny ve čl. II., III.. IV. a V.
Ústavně právní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby schválila osnovu ve znění přijatém v senátě i s resolucí schválenou ústavně právním výborem.
V Praze dne 14. června 1934.
Dr Juraj Slávik v. r.,
místopředseda.
Dr Goldstein v. r.,
zpravodaj.
Zákon
ze dne..........................................__..............____1934,
kterým se prodlužuje s některými změnami a doplňky zákon ze dne 15. července 1932, č. 121 Sb. z. a n., kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924, o ochraně československé měny a oběhu zákonných platidel.
Národní shromážděni republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
Účinnost zákona č. 121/1932 Sb. z. a n. se prodlužuje se změnami a doplňky v čl. II až V do konce července 1936.
čl. II.
Ustanoveni čl. l zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. se mění a § 2 zák. č. 7/1924 Sb. z. a n. bude zníti:
Vláda se zmocňuje, aby nařízením
1. upravila obchod s cizozemskými platidly, pohledávkami proti cizině a drahými kovy,
2. stanovila předpisy pro dovoz, průvoz a vývoz drahých kovů, cizozemských a československých platidel, cenných papírů a jiných peněžních hodnot, jakož i pro jejich zasílání, poukazy nebo účetní převody z ciziny nebo do ciziny,
3. vydala ustanovení o poskytování a nabývání cizozemských úvěrů, o nakládání s platidly, pohledávkami proti cizině, drahými kovy, cennými papíry a jinými peněžními hodnotami, které z ciziny došly, nebo tam pro tuzemce nově vznikají, nebo se tam nalézají, nebo jsou cizozemského původu, a o způsobu, jak je míti v patrnosti,
4. stanovila způsob platebních styků v poměru k některým státům a
5. určila, jakých náležitostí jest třeba k ochraně měny při dovozu a vývozu zboží z ciziny a do ciziny.
Čl. III.
K odstavci 7 čl 2 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. připojuje se tento doplněk:
"nebo kdo po spáchání trestného činu jiným působí k tomu, aby účelu trestného činu bylo dosaženo, nebo aby opatřil sobě nebo jinému z něho prospěch. "
Čl. IV.
K čl. 4 zák. č. 121/1932 Sb. z. a n. připojuje se další odstavec:
Finanční úřady pro správu nepřímých daní mohou prohlásiti za propadlé ve prospěch státu hodnoty, jimiž trestný čin byl podniknut, nebo jež byly k spáchání trestného činu určeny, nebo jím získány, jakož i veškeren zisk z trestného činu, nebyl-li pachatel trestného činu nebo jeho zdejší pobyt vypátrán a pachatel se nedostavil ve lhůtě 60 dnů k příslušnému finančnímu úřadu na veřejné vyzvání.
Čl. V.
Ustanovení § 15 zák. č. 7/1924 Sb. z. a n. bude zníti:
(1) Trestní stíhání zavádí se z moci úřední, avšak pro přečiny podle první hlavy tohoto zákona toliko na návrh ministerstva financí nebo úřadu finančního, jejž ministerstvo financí k tomu určilo.
(2) Ministerstvu financí jest vyhrazeno, aby návrh podaný podle předchozího odstavce odvolalo, pokud nebylo počato s prohlášením rozsudku soudu prvé stolice, nebo aby řízení finančními úřady z moci úřední zahájené zastavilo, pokud nedošlo k vydání nálezu finančním úřadem.
Čl. VI.
Ministru financí se ukládá, aby ve Sbírce zákonů a nařízení vyhlásil úplné znění zákona č. 7/1924 Sb. z. a n., jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 121/1932 Sb. z. a n. a tímto zákonem.
čl. VII.
Tento zákon nabude účinnosti dnem 1. srpna 1934; provedou jej ministři financí, spravedlnosti, národní obrany a vnitra.
Resoluce ústavně-právní ho výboru.
Vláda se vyzývá opětovně, aby v brzku předložila osnovu zákona novelisující zastaralé trestní právo důchodkové.
II.
Ochrana naší měny byla upravena zákonem ze dne 14. prosince 1923, č. 7 Sb. z. a n. z r. 1924.
Zvýšené nebezpečí pro naši měnu, nastalé v důsledku mimořádných hospodářských poměrů, vyvolalo nutnost zvýšené ochrany naší měny, což se stalo zákonem ze dne 15. července 1932, č. 121 Sb. z. a n.
Zákon ten byl pro svou mimořádnost terminován do konce července 1934. Předpoklady, že do té doby nastanou normální poměry, se nesplnily. Proto předložila vláda senátu Národního shromáždění návrh na prodloužení účinnosti zákona č. 121/1932 se změnami a doplňky, odůvodněnými zkušeností z provádění zákona bez časového
omezení. Senát schválil vládní návrh s tou změnou, že účinnost zákona prodloužil s časovým obmezením do konce července 1936.
Výbor ústavně-právní projednal návrh ve své schůzi 14. června t. r. a schválil ho ve znění usnesení senátu připojiv k němu resolucí, v níž se žádá předložení osnovy zákona o trestním právu důchodkovém.
Výbor rozpočtový projednal osnovu ve schůzi ze dne 15. června t. r. a dospěl k přesvědčení, že plně vyhovuje nutné potřebě mimořádné a zvýšené ochrany naší měny a navrhuje slavné poslanecké sněmovně, aby návrh zákona schválila tak, jak se na něm senát usnesl i s resolucí usnesenou ústavněprávním výborem.
V Praze, 15. června 1934.
R. Chalupa v. r.,
místopředseda.
Dr. Josef Patejdl v. r.,
zpravodaj.