Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období. 10. zasedáni.

2642.

Návrh

poslanců Václ. Mikuláše, Jar. Hynka, Fr. Zeminové, Petra Solfronka a druhů na změnu § 108 zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne... ............,

jímž se mění § 108 zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých

daních.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

§ 108 zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n. o přímých daních zní:

Pro každou zemi (§ 1 zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n. ve znění zákona ze dne 14. července 1927, č. 125 Sb. z. a n. ) zřídí se zvláštní fondy k tomu účelu, aby z nich, v případech rozsáhlejšího poškození zemědělských kultur živelními pohromami, byla poškozeným poplatníkům poskytována náhrada pozemkové daně, se zvláštním příspěvkem (§ 105, odst. 2) a přirážkami, odpovídající části naturálního

výtěžku zničeného živelní pohromou. Správa těchto fondů přísluší příslušným zemským výborům (§ 26 zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n. ve znění zákona ze dne 14. července 1927, č. 125 Sb. z. a n. ).

Článek II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvody.

Již při projednávání daňové reformy (zákona o přímých daních) navrhovali jsme, aby místo při zemědělských radách byly fondy zamýšlené pro náhradu daně pozemkové z důvodů živelních pohrom zřízeny při zemských výborech.

Návrh tento nebyl přijat a § 108 zákona č. 76 z r. 1927 o přímých daních stanovil zřízení fondů těch při zemědělských radách, pro Podkarpatskou Rus při zemědělském referátu civilní správy.

Zákonem č. 118 z r. 1927 o poskytování podpor při živelních pohromách bylo pak fondům těmto svěřeno ještě také poskytování podpor při živelních pohromách.

Zkušenosti získané při provádění § 108 zákona o přímých daních a § 2 zákona o poskytování podpor při živelních pohromách (na př. správa fondu v Čechách a na Moravě musí si vyžádati úplně zbytečně také ještě před rozhodnutím o náhradě daně nebo podpoře návrh českého nebo německého odboru zem. rady), svědčí o tom, že by bylo rozhodně účelnější, aby fondy ty spravovány byly zemskými výbory.

Mluví pro to také ta okolnost, že do fondů k účelu náhrady daně pozemkové přispívají obce ve výši 10% pozemkové daně, předepsané v obci z veškeré půdy kromě lesů. Jen v Cechách činí tento příspěvek obcí 2, 600. 000 Kč.

I pokud se týče dalšího účelu fondů, t. j.

poskytování podpor pro živelní pohromy, byla by vhodnější správa zemským výborem.

V souvislosti s návrhem na změnu zákona č. 118 z r. 1927 o poskytování podpor při živelních pohromách, který zároveň podáváme, byl by pak postup asi následující:

Při náhradě daně pozemkové:

Okresní komise (přednosta okr. úřadu, přednosta berní správy a tři, nebo více členů jmenovaných správou fondu), ku které se žádosti o náhradu daně podávají, vyšetří škodu prostřednictvím obecní rady (tak tomu je dosud podle nařízení č. 74 z r. 1927) a navrhne správě fondu, t. j. zemskému výboru číselně poskytnutí náhrady daně, nebo zamítnutí žádosti. Zemský výbor rozhodne a poukáže obnos povolené náhrady příslušnému bernímu úřadu na účet toho kterého poplatníka.

Při poskytování podpor při živelních pohromách:

Oznámení, či žádosti se podají (jako dosud) u obecního úřadu. Místo toho, aby je předal místní komisi, o jejíž jmenování musí případně požádati napřed okresní úřad, svolá starosta schůzi obecní rady a ta projedná podané žádosti a připojí návrhy. Starosta zašle vše okresní komisi výše zmíněné. Ta přezkouší, připojí svoje návrhy a zašle zemskému výboru. Zemský výbor rozhodne a poukáže každému,

jemuž podpora byla poskytnuta, obnos podpory.

Postup uvedený by byl v celku jednoduchý a rychlý, jak také je třeba, aby se

podpory dostalo postiženým co nejdříve.

K tomu směřuje také předkládaný návrh.

Návrhem nevznikne finanční zatížení.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze dne 12. června 1934.

Mikuláš, Hynek, Zeminová, Solfronk,

Polívka, Tykal, Lanc, Jos. Tůma, dr. Moudrý, inž. Záhorský, Vaněk, Malý, Fiala, Bergmann, dr. Patejdl, Hatina, Richter, Stejskal, Kraus, Pechmanová-Klosová,

Sladký, Bazala.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP