Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období. 10. zasedání.

Překlad.

2606.

Návrh

poslance dra F. Hodiny a druhů

na doplnění některých ustanovení Živnostenského rádu o obchodu ovocnými stromy, ovocnými keři, révami a jinými živými stromy, keři a rostlinami.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ................

o prodeji ovocných stromů, ovocných keřů, révy a jiných živých stromů, keřů a rostlin, kterým se doplňuje císařský patent ze dne 20. prosince 1859, č. 227 ř. z. (Řád živnostenský), zákon ze dne 10. října 1924, Sb. z. a n. č. 259 (Živnostenský řád pro Slovensko a Podk. Rus) a zákon ze dne 4. května 1926, Sb. z. a n. č. 87

(Zákon o podomním obchodu).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek 1.

§ 10, odst. 2 zákona ze dne 4. května 1926, Sb. z. a n. č. 87 doplňuje se takto:

16. Ovocné stromy, ovocné keře, réva a jiné živé stromy, keře a rostliny.

Článek 2.

A) § 63 zákona ze dne 30. prosince 1859, č. 227 ř. z. doplňuje se takto:

Majiteli této živnosti jest zakázáno dojížděti do trhu s ovocnými stromy, ovoc-

nými keři, révou a jinými živými stromy, keři a rostlinami. Tento zákaz platí také pro případ, že majitel živnosti má právo obchodovati se shora uvedenými produkty podle jiného živnostenského oprávnění.

B) § 91 zákona ze dne 10. října 1924, Sb. z. a n. č. 259 doplňuje se takto:

Majitelovi tejto živnosti je zakázané dochádza do trhu s ovocnými stromy, ovocnými kermi, révou a inými živými stromy, kermi a rostlinami. Tento zákaz platí tiež pre prípad, že majiteľ živnosti má právo obchodovať so shora uvedenými produkty podľa iného živnostenského oprávnenia.

Článek 3.

Se zpětnou platností zrušují se všechna dříve udělená povolení podomního nebo pouličního obchodu s ovocnými stromy, ovocnými keři, révou a jinými živými stromy, keři a rostlinami. Zákaz prodeje těohto výpěstků na trzích i v podomním obchodu platí i pro všecky pěstitele.

Z tržního a podomního obchodu shora vyjmenovanými produkty vylučují se trhovci a obchodníci, pěstitelé i školky tedy jakékoliv osoby a podniky tyto produkty pěstující neb s nimi obchodující.

Článek 4.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr pro průmysl, obchod a živnosti v dohodě s ministrem zemědělství a ostatními zúčastněnými ministry.

Odůvodnění.

Pěstování ovocného stromoví jest věc velké hospodářské i národohospodářské důležitosti. Kdežto skoro všecky obory zemědělské výroby pracují dnes většinou se ztrátou, jest jedině pěstování ovocných stromů při správném provádění oborem dosud výnosným. Každoročně doveze se k nám ovoce přibližně v hodnotě jedné Čtvrtiny miliardy Kč a skoro za tutéž částku doveze se ještě (t. zv. ) ovoce jižního. Při dobrém a plánovitém hospodaření ovocnářském by tyto obnosy mohly

býti našemu národnímu hospodářství zachovány a naše zemědělství by o ně bylo aktivnější.

Neboť Československo má zvlášť příznivé půdní i klimatické podmínky k pěstování ovocného stromoví. Základem zdaru pěstování a zajištění rentability jest zdravá a dobře volená sadba. Jest nutno, aby byly pěstovány jedině takové druhy a odrůdy, které jsou vhodné pro trh a které jsou na našich zahraničních trzích žádány. Mimo toho jest třeba, aby vysazova

né stromky byly zdravé, neboť jedině zdravý strom může přinésti zdravé ovoce.

Musíme si uvědomiti, že v těchto letech vlastně budujeme základy našeho ovocnictví. Při mrazové katastrofě v r. 1929 většina ovocných stromů zmrzla. Avšak tato katastrofa měla velmi světlou stránku a to že zmrzla značná část starých a špatných druhů a odrůd, nepotřebných pro dnešní trh. Této jedinečné příležitosti, která se těžko znovu bude opakovati, musí býti využito k rekultivaci ovocného stromoví, ale hlavně k tomu, aby byly vysazovány jedině druhy a odrůdy kvalitní, kterých naše i zahraniční trhy žádají a aby bylo při vysazování pamatováno i na lokální poměry tržní, půdní a klimatické. Jedině bude-li takto postupováno, získáme pro náš stát i pro naše zemědělství během příštích desetiletí miliardové hodnoty.

K dostižení těchto úkolů jest však bezpodmínečně nutno, aby vysazování bylo jednotné, plánovité a vědecky podložené. Stromy musí býti vysazovány mladé, zdravé, čerstvé a prosté jakýchkoliv škůdců nebo chorob.

Záruku za zdraví stromu a za požadovanou správnou odrůdu může dáti jedině pěstitel-školkař, který se svým podnikem jest vázán na jedno místo a který by si v případě nesolidního postupování svůj závod v budoucnosti zničil.

Prodej ovocných stromů, keřů a rostlin na trzích a v podomním obchodu však ničí předem zdárný vývoj našeho ovocníctví a ohrožuje jeho rentabilitu. Tržní a podomní obchodníci kupují většinou ve školkách vyřazené zboží, které jinak bylo by zničeno aneb kupují je ve školkách pokoutních, vedených bez nejmenší odborné znalosti a bez jakéhokoliv úředního dozoru. Ze svých povozů prodávají nejrůznější směs všech možných druhů. Z této směsi dávají při prodeji každou požadovanou odrůdu a podvedený pěstitel po první sklizni, když sezná, že byl ošizen, nemá nejmenší možnosti, aby tyto neznámé osoby volal k odpovědnosti a ztrácí zájem na pěstování ovocných kultur.

Převážením stromků a rostlin z místa na místo a neodborným ošetřením usycha-

jí kořenové svazky a zasychají celé stromky, takže po výsadbě buď hynou vůbec, nebo prvá léta živoří.

Takové stromky nejsou také schopny odporovati chorobám a škůdcům a stávají se tak pařeništěm různých chorob a škůdců rostlinných i živočišných, které se pak rozšiřují i na ostatní stromky a zdravé kultury ničí. Nekontrolovatelným a pohyblivým obchodem na trzích a po ulicích jest znemožněno potírání chorob a škůdců a při jejich krajovém výskytu jejich lokalisování.

Snahy a akce ministerstva zemědělství, Zemědělské rady, ovocnických korporací a institucí o rozšíření kvalitních stromů předepsaných druhů a odrůd stávají se naprosto neúčinnými. Všecka práce těchto veřejných úřadů, institucí a korporací jest zbytečná, protože jest marná.

Stát ztrácí značné obnosy na daních, zvláště na dani obratové, poněvadž zjišťování a vybírání daní u jednotlivých trhovců, přejíždějících z okresu do okresu - kteří se prodejem ovocných stromů zabývají většinou jenom příležitostně - jest technicky velmi nesnadné, někdy dokonce nemožné.

Solidní a po stránce odborné i obchodní správně vedené školkařské podniky soukromé i veřejné, plnící řádně povinnosti ke státu i ke svým zaměstnancům, trpí touto nekalou a ovocnictví poškozující soutěží.

Podomní a tržní obchod se stromy, keři a rostlinami není prováděn v žádném státě s intensivním hospodařením. Rakousko již zákonem číslo 252 ze dne 12. července 1929 zakázalo prodej školkařských produktů na týdenních trzích a v podomním obchodě. Též i Německo vyhlásilo v minulých letech podobný zákon. Poněvadž však obchodníci uchýlili se když nemohli prodávati na trzích - se svým prodejem do tržnic, vydalo říšské ministerstvo pro výživu a zemědělství dne 16. února 1934 úplný zákaz prodeje školkařského zboží též v tržnicích. V Belgii, Holandsku, Francii, Švýcarsku a Anglii prodej školkařského materiálu na trzích a v podomním obchodu nebyl vůbec nikdy prováděn.

Zrušení platnosti již vydaných živnostenských listů pro tržní neb podomní obchod ovocnými stromy, ovocnými keři, révou a jinými živými stromy, keři a rostlinami nebude míti ani pro dosavadní držitele těchto listů žádných zvláštních důsledků existenčních. Dnes většinou prodává se toto zboží bez živnostenského oprávnění a jenom málo obchodníků může se vykázati živnostenským listem, opravňujícím je ku prodeji ovocných stromů, ovocných keřů, révy a jiných živých stromů, keřů a rostlin. Však i pro těch málo

obchodníků, kteří živnostenská oprávnění mají, neznamená jejich zrušení nějaké ohrožení existence, neboť tržní a podomní obchod ovocnými stromy, ovocnými keři, révou a jinými živými stromy, keři a rostlinami jest jim jenom mimořádnou sezónní příležitostí, kterou provádějí pouze v období asi tří týdnů na jaře a na podzim. Vedle tohoto mimořádného obchodu mají všichni ještě jiný celoroční pramen obživy, kterému se věnují celý rok.

V Praze dne 6. června 1934.

Dr. Hodina,

Böhm, Heller, Halke, Windirsch, Wagner, Zajíc, Ruppeldt, Machnik, Škvor, Pelíšek, Jan Tůma, dr. Suchý, Haupt, Zierhut, inž. Žilka, Dorič, Skopal Procházka, Rozdílek, Viereckl, Platzer, Mašata, Zeman, Blažek, Bečák, Gläsel, Zářecký, Vencl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP