Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období 10. zasedání.
2561
Návrh
poslance J. Dubického a druhů
na poskytnutí rychlé podpory zemědělcům, postiženým živelní pohromou na okresu Mnichovo Hradiště, Turnov a Český Dub.
K těžké hospodářské krisí, která ochudila zemědělce v míře nejzazší, přikvapila v neděli dne 29. dubna 1934 nová katastrofa, která zničila všechny naděje na příští žně v celé řadě obcí na okresu Mnichovo Hradiště, Turnov a Český Dub a uvrhla zemědělce do situace zoufalé.
Prudké krupobití s lijavcem zničilo za malou půl hodiny téměř celou úrodu, roztlouklo střechy, vytloukalo okna, zničilo stromoví a způsobilo nezměrných škod v kraji poměrně chudém, obydleném zemědělci, z převážné části drobnými a středními.
Příval krup byl tak mohutný, že některé části polí byly pokryty od 5 do 30 cm výšky ledem. Žita jsou přetlučena v mnoha katastrech na plných 100%, pšenice a ječmen zamláceny do země, řepa a brambory rozbity, vojtěšky, jetele a louky zničeny. Všechna slibná úroda ovoce v tomto kraji je rovněž zničena a zemědělci s obavou hledí vstříc těžké budoucnosti.
Katastrofa je tím horší, že postihla celou řadu drobných zemědělců, kteří získali v reformě pozemkové příděly a jsou za ně dosud dlužní. Průmysl v těchto krajích
neexistuje a tak pramen výživy je pouze v těžké práci zemědělské. Živelní pohromou jsou všechny naděje uvedeny v nivec.
Na okresu Mnichovo Hradiště jsou nejvíce postiženy tyto obce: Sychrov, Podolí, Mohelnice, Sovenice, Koryta, Chocnějovice, Loukov a Loukovec. Avšak i dalších 23 obcí a osad na Hradišťsku přišlo pohromou o výsledky své práce. Jsou to tyto obce: Drahotice, Hradec-Kruhy, Březová, Břehy, Doubrava, Žďár, Sezemice, Buda, Sovinka, Nesvačily, Bozkov, Ouč, Borovice, Neveklovice, Jiviná, Bosen, Zásadka, Dneboh, Olšina, Hoškovice, Kněžmost, Mužský a Dobrá Voda.
Stejně bolestné zprávy nutno zaznamenati z několika obcí na Turnovsku a Českodubsku. I zde škody pohromou způsobené jdou do velkých obnosů.
Je nutná rychlá a účelná pomoc. Velké množství nadějné úrody musí býti zaoráno a není na osev. Celá řada střech na staveních byla rozbita a není na opravu. Cesty jsou rozervané a ornice s polí na mnoha místech stržena. V takových případech nelze otáleti s rychlou pomocí a proto podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby:
1. nařídila neprodleně vyšetřiti škody ve všech postižených obcích;
2. dle výsledku šetření poskytla postiženým jednak nouzovou podporu a daňo-
vé úlevy, jednak všemožnou pomoc na odčinění škod živelní pohromou způsobených.
Finanční zatížení návrhem tímto vzniklé budiž hrazeno z položek rozpočtových k tomu účelu určených.
Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 2. května 1934.
Dubický,
Machník, dr. Zadina, Zajíc, Škvor, Křemen, Jan Tůma, Bistřický, Blažek, Teplanský, Skopal Procházka, Chloupek, Vencl, Pozdílek, Zářecký, Beran, dr. Slávik, Mašata, Nejezchleb-Marcha, Petrovič, inž. Žilka, Vančo.