Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období. 10. zasedáni.
2532.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne. __________________________1034
o vyrovnávacích fondech mléčných.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Aby bylo dosaženo stejnoměrnosti v prodeji mléka a v zásobování trhů mlékem a mléčnými výrobky, zřizují se vyrovnávací mléčné fondy (v dalším zvané fondy, fond), jež jsou právnickými osobami a mají sídlo pro zemi českou v Praze, pro zemi Moravskoslezskou v Brně, pro zemi Slovenskou v Bratislavě a pro zemi Podkarpatoruskou v Užhorodě.
§ 2.
(1) Každý z těchto fondů je zastupován a spravován kuratoriem, jež se skládá: z úředních zástupců ministerstev zemědělství, průmyslu, obchodu a živností, vnitra, sociální péče a z osmi zástupců organisací, z nichž jmenuje:
a) ministr zemědělství čtyři zástupce, a to dva na návrh zájmové organisace výrobců mléka, při čemž jeden zástupce musí býti z řad drobných výrobců mléka, a dva na návrh družstevní zemědělské organisace mlékařské;
b) ministr průmyslu, obchodu a živností dva zástupce, a to jednoho na návrh ústředního svazu československých průmyslníků a jednoho na návrh ústřední rady obchodnictva Československé republiky;
c) ministr sociální péče dva zástupce na návrh zájmové organisace spotřebních družstev.
Stejným způsobem jest za každého zástupce (člena) ustanoven náhradník.
(2) Předsedou kuratoria jest úřední zástupce ministerstva zemědělství. Prvého místopředsedu jmenuje ministr průmyslu, obchodu a živností, druhého místopředsedu jmenuje ministr sociální péče.
(3) Funkce členů kuratoria jsou čestné. členové bydlící mimo sídlo fondu mají nárok na náhradu cestovních výloh a diet z prostředků fondu podle směrnic schválených vládou.
(4) Kuratorium je oprávněno přijímati na účet fondu potřebný počet zaměstnanců fondu, pro něž platí ustanovení § 212, odst. l platového zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb. z. a n.
(5) členové kuratoria a úředníci fondu jsou povinni zachovávati úřední tajemství.
(6) Fond zastupuje předseda, a kdyby ho něco zašlo, první nebo druhý místopředseda. Znamenání fondu děje se tím způsobem, že k vytištěnému nebo napsanému jménu fondu připojí podpis předseda a některý z místopředsedů, nebo předseda, nebo některý z místopředsedů a vedoucí úředník fondu.
§3.
(1) Fondy hradí všechny svoje potřeby a režijní výdaje z vlastních prostředků (§ 10) a podléhají dozoru nejvyššího účetního kontrolního úřadu.
(2) Kuratoria fondu sestaví koncem roku uzávěrku a předloží ji nejpozději do 30. dubna roku následujícího ministerstvům zemědělství, průmyslu, obchodu a živností, vnitra, sociální péče a financí ke schválení. Schválená uzávěrka bude uveřejněna v úředním listě Československé republiky.
(3) Podrobnější předpisy o organisaci a činnosti kuratoria, jakož i o zásadách účetnictví a bilancování budou stanoveny vládním nařízením.
§4.
Fond se tvoří z příspěvků podle § 5 a příspěvků jiných.
§5.
(1) Přispívatelem do fondu jest:
a) každý, kdo v místech, v nichž bude podle § 10 vládního nařízení ze dne 20. dubna 1934,
č......Sb. z. a n., o výrobě mléka & výrobků
z mléka a obchodu s těmito potravinami, zakázán prodej mléka mlékárensky neošetřeného, odebírá od výrobce mléko a smetanu a uvádí je za úplatu do přímého konsumu jako mléko, smetanu, mléko kyselé, jogurt, kefír, v syrovém nebo pasteurovaném nebo svařeném stavu, nebo jich užívá po živnostensku k výrobě jiných potravin a pokrmů;
b) výrobci mléka, kteří za úplatu dodávají k přímému konsumu mléko, smetanu, kyselé mléko, jogurt a kefír v místech, v nichž byl podle § 10 vl. nař. č....../1934 Sb. z. a n. zakázán prodej mléka mlékárensky neošetřeného;
č) osoby a podniky uvedené pod písmeny a) a b) v místech, pro něž kuratorium zavede povinnost platiti příspěvek do fondu.
(a) Ministr zemědělství může po dohodě s ministry průmyslu, obchodu a živností, vnitra a sociální péče k návrhu kuratoria stanoviti, že mlékárny dodávající mléko a smetany do míst uvedených v odstavci l jsou povinny odváděti příspěvky fondu i když neprodávají mléko přímo spotřebitelům; rovněž může stanoviti povinnost těchto podniků oznamovati data o příjmu mléka. Tálo svá rozhodnutí vyhlásí ministr zemědělství ve Sbírce zákonů a nařízení.
(3) Příspěvek pro fond činí 8 h z l lit. mléka a 2 h z každého litrového procenta tuku ve smetaně obsaženého. Vláda může na návrh příslušného kuratoria změniti výši příspěvku pro jednotlivé země. Tyto změny vyhlásí vláda ve Sbírce zákonů a nařízení.
(4) V místech prohlášených za uzavřená pro vybírání potravní daně podle ustanovení zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 264 Sb. z. a n., o potravní dani na čáře, může vláda nařízením stanoviti, že příspěvky do fondu ze zboží dopravovaného do obvodu čáry daně potravní budou placeny na potravní čáře, a upraviti podrobnosti tohoto způsobu placení.
(5) Okresní úřady zašlou nejpozději do jednoho měsíce po vyhlášení zákazu prodeje mléka mlékárensky neošetřeného podle § 10, odst. l vl. nař. č....../1934 Sb. z. a n. kuratoriu seznamy osob a podniků, které v místech, jichž se zákaz týká, mléko prodávají, a oznámí každou změnu v těchto seznamech.
Výrobce mléka, kteří zpeněžují mléko přímo v takových místech, oznámí kuratoriu jeho místní důvěrník.
(6) Osoby a podniky jmenované v odstavcích l a 2 jsou povinny vésti záznamy o denním příjmu, případně o výrobě a použití mléka.
§ 6.
Pokud příspěvek do fondu zaplatil někdo jiný než výrobce mléka, jest oprávněn sraziti jej z ceny placené výrobci. Ujednání tomu odporující nejsou právně účinná.
§ 7.
(1) Příspěvek do fondu, pokud se neplatí na potravní čáře (§ 5, odst. 4), platí se měsíčně nejpozději do 15. dne příštího měsíce, úroky z prodlení ve výši 6% se připočítávají při opožděném placení.
(2) Je-li přispívatel v placení příspěvků v prodlení, může mu kuratorium fondu uložiti pořádkovou pokutu ve výši až 5 ti násobku dlužného příspěvku. Při prodlení v placení vydá kuratorium výkaz o nedoplatcích, úrocích z prodlení a o případné pokutě a zašle jej dlužníku. Proti výkazu může dlužník podati námitky do 15 dnů ode dne doručení k okresnímu úřadu, který rozhoduje s konečnou platností.
(3) částky dlužné podle odstavce 2 vymáhají se na žádost kuratoria politickou exekucí a promlčují se jako přímé daně.
§ 8.
Kuratorium může na požádání příspěvky paušalovati. O placení paušálu platí přiměřeně ustanovení § 7.
§ 9.
(1) Přispívatelé jsou povinni poskytnouti kuratoriu všechny žádané informace potřebné pro vyměření příspěvků.
(2) Okresní úřady na žádost kuratoria vykonají šetření o vyměřovací základně pro příspěvky. Za tím účelem mohou provésti prohlídky závodů a nahlédnouti do jejich knih a jiných dokladů. Ministr zemědělství v dohodě s ministry průmyslu, obchodu a živností, vnitra a sociální péče může ustanoviti k tomuto účelu na účet fondu též jiné vhodné orgány (výzkumné ústavy a pod. ). Majitelé
závodů jsou povinni dovoliti zmíněným úředním orgánům prohlédnouti závody a nahlédnouti do knih a jiných dokladů podle § 9 ústavního zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 293 Sb. z. a n., o ochraně svobody osobní, domovní a tajemství listovního, při čemž jest šetřiti ustanovení §§ 8 a 10 tohoto ústavního zákona. Výsledků šetření ani okolností při něm zjištěných nesmí býti použito k jiným účelům než k účelům tohoto zákona.
§ 10.
(1) Prostředků fondu může býti použito:
a) na příplatky k cenovému vyrovnání mléka dodávaného do spotřebních míst, kde placení příspěvků jest zavedeno, a tam zpracovaného na máslo a sýry, s mlékem konsumním;
b) na příplatky k cenovému vyrovnávání mléka, které do těchto míst bylo dodáváno, avšak podle § 11 bylo přechodně z dodávky vyloučeno;
c) na příspěvek k odškodnění těch, jimž byla úpravou mléčného hospodářství trvale znemožněna hospodářská existence;
d) na režijní příspěvek sběračům mléka, kteří budou po živnostensku prováděti sběr mléka od drobných výrobců mléka a dodávati je do mlékáren v místech, kde placení příspěvků jest zavedeno. Příspěvek tento činí 6 h na každý litr mléka do mlékárny dodaného.
(2) úhrn plateb podle odstavce l včetně režijních výdajů musí se pohybovati v mezích prostředků zajištěných fondu v § 4.
(3) Prostředků fondu může býti použito pouze k účelům uvedeným v tomto paragrafu a ku hrazení vlastních vydání.
§ 11.
(1) Kuratorium stanoví kontingenty jednotlivých dodavatelů mléka a smetany a podle potřeby i dodávkové obvody pro místa, kde placení přísípěvků jest zavedeno. Kuratorium má právo za použití ustanovení § 10, odst. l, písm. b) tohoto zákona zastaviti dodávku části nebo celého kontingentu určitého dodavatele po jeho předchozím slyšení.
(2) Osoby a podniky uvedené v § 5, odst. l, písm. a) zastupuje pro každé spotřební místo výhradně jejich zájmová organisace, která podává návrhy na stanovení kontingentů.
(3) Ministr zemědělství v dohodě s ministry průmyslu, obchodu a živností, vnitra a sociální
péče může vydati organisační směrnice pro tyto organisace.
§ 12.
Fond nepodléhá zvláštní dani výdělkové a je osvobozen od poplatků, pokud provádí veřejné úkoly podle tohoto zákona.
§ 13.
(1) Kdo povinnost uvedenou v § 5, odst. 2 a 6 nebo v § 9 nesplní, bude potrestán okresním úřadem pro přestupek peněžitou pokutou do 5. 000 Kč, při nedobytnosti vězením (uzamčením) do 14 dnů.
(2) Kdo v oznámeních, záznamech nebo informacích uvedených v § 5, odst. 2 a 6 nebo v § 9 v podstatných bodech vědomě něco nesprávného uvede nebo zamlčí nebo se pokusí jakýmkoliv způsobem příspěvek zkrátiti nebo jej zkrátí, bude potrestán okresním úřadem pro přestupek peněžitou pokutou do 10. 000 Kč nebo vězením (uzamčením) do čtyř týdnů. V případě nedobytnosti přemění se pokuta podle míry zavinění v trest vězení (uzamčení) v trvání nejvýše čtyř týdnů. Tyto tresty mohou býti uloženy též současně, nesmí však vězení (uzamčení) spolu s náhradním trestem za nedobytnou peněžitou pokutu činiti více než čtyři týdny.
§14.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem stanoveným vládním nařízením; provedou jej ministři zemědělství, průmyslu, obchodu a živností, vnitra a sociální péče.
Důvodová zpráva.
Ustanovení vládního nařízení o pevných cenách mléka a smetan nemohlo by účinně působiti na uspořádání mléčného trhu, kdyby současně, aspoň z části, nebyla vyrovnána disparita, která se v přítomné době jeví mezi zpeněžením mléka výrobou másla a zpeněžením mléka pro přímou spotřebu.
Vyrovnávací fondy mléčné jako fondy, zemské samostatné spravované mají za úkol omeziti záplavu mléka do velkých měst tím, že část mléka, které v normálních dobách
do města je dodáváno, zadrží se v podnicích venkovských, zpracuje se tam při mnohem nižších výrobních nákladech na mléčné výrobky, než jako by tomu bylo při zpracování přebytečného mléka ve městech. K tomu přistupuje ta okolnost, že přebytky mléka ve městech stlačují ceny a zhoršují jakost mléka. Při větších záplavách mléka do měst nebylo by nařízení o pevných cenách dostatečně silné, aby udrželo na trhu mlékem klid a pořádek.
Fond je dotován pouze příspěvky oněch výrobců mléka, kteří mají možnost dodávati mléko do měst, v nichž bylo vyhlášeno povinné mlékárenské ošetření mléka a kde byly vyhlášeny pevné ceny mléka a smetan podle příslušných vládních nařízení. Příspěvek 8 hal. z l litru mléka je sice vysoký, ale je dostatečně přispívatelům nahrazen pevnými cenami a zaručeným odběrem mléka.
Funkce vyrovnávacích fondů znamená zavedení pořádku do celého oběhu mléka i mléčných výrobků a nezatěžuje nikterak státní pokladnu.
K jednotlivým paragrafům osnovy se připomíná:
K§1.
Agenda fondu bude se na začátku jeho činnosti týkati pouze několika větších měst. Přes to však bude značně rozsáhlá, poněvadž bude podle poměrů výrobních a odbytových, které se stále mění, upravovati a organisovati zásobování příslušných spotřebních míst.
K §2.
Příspěvky do fondu, budou placeny různými způsoby; buď mlékárnami nebo obchodníky mlékem nebo na potravní čáře. Postihnou však vždy jen výrobce mléka, kterému bude příspěvek srážen podle množství mléka do příslušného místa dodávaného.
Navržená výše příspěvku 8 hal. z l litru jest průměrem vypočítaným z procent průmyslového mléka v Praze zjištěného v posledních třech letech.
K §10.
K písm. a). Příspěvek tento týká se mléka, které do příslušného místa bylo sice dodáno, ale nebylo zde spotřebováno k přímému konsumu, když přechodně spotřeba mléka klesla. Spotřeba mléka ve městech mění se totiž i ze dne na den. Tak na př. v pátek a v pondělí bývá nejvyšší, v neděli nejnižší. Při tom dodávka musí se udržovati na přibližně stejné výši.
K písm. b). Příspěvek týká se mléka, které bylo v některé roční době zadrženo mimo spotřební místo a tam ve venkovských mlékárnách zpracováno na mléčné výrobky. Tím se zabrání mléčným záplavám v měsících, kdy velká spotřební místa mají celkově sníženou spotřebu mléka (na př. školní prázdniny, dovolené a pod. ).
K písm. c). Opatření toto týká se některých malých sběračů mléka, kteří sloučením prodejních míst budou trvale z této činnosti vyřazeni.
K písm. d). Opatření toto týká se hlavně sběračů mléka, kteří sbírají mléko v nejbližším okolí hlav. města Prahy od drobných výrobců mléka. Tito výrobci by zatím jiným způsobem nemohli mléko dodávati do Prahy.
K § 11.
Dodávkové obvody nebo kontingenty mléka jednotlivých dodavatelů (výrobců mléka či mlékáren) bude kuratorium fondu upravovati podle roční doby a podle spotřeby. K tomu potřebuje spolupráci místních znalců mléčného trhu. Těmito znalci budou právě uvedené zájmové organisace.
V P r a z e, dne 20. dubna 1934.
Předseda vlády: J. Malypetr v. r.
Ministr zemědělství:
Dr Hodža v. r.