Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.
III. volební období. 10. zasedání.
2529.
Návrh
poslanců Tylla, Höhnela, Steinera a soudruhů na vydání zákonů o zaopatření slepců v Československu.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá:
1. Aby předložila poslanecké sněmovně návrh zákona na zavedení slepecké renty z prostředků státních jako náhradu za úplnou nebo částečnou ztrátu hospodářských sil, přivedenou slepotou, nemajetným slepcům.
2. Aby předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, o léčebné péči slepců a poskytování nemocenské podpory nemajetným slepcům po dobu nemoci na účet státu.
3. Aby předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o zavedení povinného školství pro slepce, které by bylo zaraženo do rámce školství všeobecného a aby byly
odstraněny všechny překážky, pro které nemohou až dosud slepci studovati na normálních školách středních a vysokých.
4. Aby pro slepce a jejich průvodce byla zavedena 50 % ní sleva na jízdném po československých železnicích a státních dopravních prostředcích vůbec.
Odůvodnění.
V Československu je několik tisíc slepců - přesný počet není statisticky zachycen, - kteří trpí hospodářskou krisí a nezaměstnaností, takže bída a hlad ohrožují nemajetné slepce přímo katastrofálně. Tak zvané ústavy pro slepce v Československu jsou vybudovány a vydržovány na podkladě dobročinném, v nichž je jen nepatrné procento slepců podchyceno, ale ne zaopatřeno.
V Československu není dosud žádné ochrany a žádného zabezpečeni a zajištění slepců, žádné léčebné péče. Pro slepce v Československu není žádných škol státem vydržovaných, ba dokonce je jim vzdělání ztěžováno. Slepci v Československu už řadu let na svých shromážděních obracejí se s požadavky na vládu a vládní činitele, zejména o zavedení řádných rent pro všechny nemajetné slepce, postačující k obživě. Dožadují se řádné léčebné péče v době nemoci, podpory v nemoci pro nemajetné slepce. Dožadují se
zavedení povinných škol pro slepce, které by byly zařazeny do všeobecného školství. Vedle toho odstranění všech překážek pro školení na středních a vysokých školách. Dožadují se slevy na jízdném po československých drahách pro sebe a své průvodce z důvodů existenčních. Všechny tyto požadavky byly sice všeobecně uznávány a slepcům byly slibovány - ale nebyly až dosud splněny.
Klub komunistických poslanců podává návrh zákona, obsahující požadavky slepců v pevném přesvědčení, že jsou více než oprávněné a také splnitelné, ale je si dobře vědom té skutečnosti, že prosazení těchto požadavků nespočívá jen na podaném návrhu, ale že je třeba, aby i slepci v Československu vedli boj společně s celou pracující třídou za své požadavky, neboř jedině boj sjednocené dělnické třídy a všech utlačovaných a odkopnutých může vésti k zlepšení životní úrovně také i pro slepce.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento náš návrh přikázán byl výboru sociálně-politickému k bezodkladnému projednání.
V Praze dne 6. dubna 1934.
Tyll, Höhnel, Steiner,
Dvořák, Kopecký, Čižinská, Novotný, Hodinová-Spurná, K. Procházka, J. Svoboda, Kliment, Zápotocký, Krosnář, Hrubý, Vallo, Šliwka, Kubač, Russ, Bílek, Juran,
Babel, Štourač, Török.