Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období.

9. zasedání.

2464.

Návrh

poslanců K. Procházky, Hádka, Hodinové-Spurné, Klimenta, Śliwky, Steinera,

Toroka a soudruhů

na vydání zákonů na podporu, ochranu a zabezpečení horníků a jejich rodin.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá:

l. Aby neprodleně byla poskytnuta poškozeným důlní katastrofou dolu Nelson v Oseku plná náhrada škod, zejména přiměřená doživotní renta všem pozůstalým, k úhradě nákladů aby vláda uvalila na majitele Mostecké uhelné společnosti zvláštní mimořádnou daň.

2. Aby neprodleně byla provedena volba dělnické vyšetřující komise pro vyšetření důlní katastrofy na dolu Nelson v Oseku. Vyšetřující komise budiž složena z horníků a volena horníky. Vinníci důlní katastrofy, majitelé dolů, generální ředitel a vedoucí báňského úřadu v Duchcově buďtež neprodleně vzati do vazby a nejpřísněji potrestáni.

3. Aby poslanecké sněmovně předložila neprodleně návrh zákona, kterým se zavádí báňská inspekce, prováděná volenými zástupci horníků a placená ze státních prostředků.

4. Aby poslanecké sněmovně předložila neprodleně návrh zákona, kterým se zakazuje majitelům horních podniků zasta-

vování dolů á provozoven, propouštění horníků a jejich přeřazování z jednoho na druhý podnik.

5. Aby poslanecké sněmovně předložila neprodleně návrh zákona, kterým se zavádí šestihodinná doba pracovní v hornických podnicích bez zkrácení mezd a platů.

6. Aby poslanecké sněmovně předložila neprodleně návrh zákona na zachování samostatného hornického pojištění v nezkrácené míře, jeho sanaci na účet uhlobaronů a státu.

7. Aby poslanecké sněmovně předložila neprodleně návrh zákona na plnou podporu nezaměstnaných a omezeně pracujících horníků.

Odůvodnění.

Zpráva o důlní katastrofě na dolu Nelson v Oseku u Duchcova, kde rázem bylo zavražděno kapitalistickou ziskuchtivosti 142 horníků, krajně rozechvěla a pobouřila celou pracující třídu Československa. Vražedný systém kapitalistické racionalisace v hornických podnicích vyžaduje si denně desítky lidských životů. Vždyť jen za posledních několik let bylo na dva tisíce zabitých a udušených a na 15. 000 zmrzačených horníků. Ve všech revírech dochází k protestním bouřím horníků, neboť to, co se stalo na dole Nelson nebylo neštěstím, jak se veřejnosti namlouvá, nebylo neodolatelnou katastrofou, nýbrž katastrofou zaviněnou uhlobaronskou ziskulačností-----------. Uhlobaronská čeládka, která se pošklebuje v zákrytu nad smrtí horníků, hotoví se k dalšímu útoku proti dosud pracujícím, může býti zkrocena a zakřiknuta jedině masovým nástupem všech horníků v boji za splnění svých požadavků.

Ad 1.

Po strašlivé smrti 142 horníků z dolu Nelson zůstalo na 114 vdov, 191 sirotků a desítky starých zedřených rodičů, kteří rázem ztratili své živitele. A proto jest

bezpodmínečně nutno, aby těmto pozůstalým bylo dáno plné odškodnění, vyměřena doživotní renta v přiměřené výši, jak navrhuje náš návrh a aby k úhradě těchto výdajů byla uvalena mimořádná daň na majitele dolu Nelson, kteří jsou vinníky strašlivé smrti horníků, kteří jsou vinníky velké bídy hornických rodin.

Ad 2.

Všechny důlní katastrofy až dosud byly vyšetřovány t. zv. »úředními komisemi«, které vždycky shledaly, že se stalo buď »neštěstí« anebo, že se neštěstí »stalo v důsledku neopatrnosti horníků« a pod. Ale v žádném případě skuteční vinníci, bezohlední vydřiduši uhlobaronští nebyli obviněni ze zločinu, který pášou den co den, nešetříce ani těch nejprimitivnějších bezpečnostních opatření. Proto náš požadavek, aby důlní katastrofu dolu Nelson vyšetřila komise složená z horníků a volená horníky, je odůvodněn tou skutečností, že by zase jako ve všech případech nebyli skuteční vinníci zjištěni. Nebyla by ani zjištěna skutečná příčina, neboť v t. zv. "úřední komisi" a její vyšetření nemají horníci naprosto žádné důvěry. A proto

trvají na vyšetření příčin této katastrofy svými volenými zástupci. Požadavek okamžitého vzetí do vazby uhlobaronů Mostecké společnosti, generálního ředitele této společnosti a vedoucího úředníka báňského úřadu je odůvodněn již dnes prokázanou vinou nařízeného úsporného opatření v horním podniku, který měl za následek strašlivou smrt 142 horníků. Vzetí do vazby generálního ředitele jest odůvodněno tím, že nařizoval všechna tato úsporná opatření a aby zahladil své zločinné stopy, ujal se v den katastrofy řízení záchranných prací, kteroužto funkci vykonával jen proto, aby zahladil stopy systému šlendriánského. Vzetí do vazby vedoucího úředníka báňského úřadu je odůvodněno tou skutečností, že byl více ve službách uhlobaronů než v úřadě k ochraně životů horníků a že kryl všechny zlořády na dolech panující a tím spoluzapříčinil strašlivou smrt 142 horníků.

Ad 3.

Katastrofa na dole Nelson ukázala znovu, že dosavadní úřední inspekce zanedbává naprosto své povinnosti, že je více ve službách majitelů dolů, než orgánem ochrany životů horníků a proto náš požadavek na zavedení báňské inspekce volenými zástupci horníků je oprávněn. Neodvislost hornické inspekce, prováděné horníky na majitelích horních podniků a placení její státem je požadavek odůvodněný samotným účelem báňské inspekce k ochraně hornických životů. Hornická inspekce musí býti vybavena exekutivní mocí okamžitého zákroku na zabezpečení a ochranu horníků.

Ad 4.

Za účelem dosažení zvýšených zisků majitelů horních podniků byla zastavena už celá řada podniků a v zastavování se stále pokračuje. Pražské ujednání koalovaných hornických svazů neznamená prakticky nic jiného, než pomáhati uhlobaronům k zvýšeným ziskům vyhazováním horníků z dolů. Proto náš požadavek, aby bylo zakázáno zastavování dolů a provozu, propouštění horníků a jejich přesazování na jiné závody je odůvodněn potřebou a zájmem horníků a jejich rodin.

Ad 5.

Těžká, životu nebezpečná práce v hornických podnicích vyžaduje, aby byla pracovní doba zkrácena na nejmenší míru. Karabáčnický racionalisační systém v hornických podnicích byl vyhnán do šílené výše, takže výkon jednoho horníka byl v několika letech zvýšen až o 110%. Naproti tomu mzdy horníků poklesly o 48 procent. Při tom však ceny nerostů ve své podstatě neklesly, naopak u některých druhů ještě ceny stouply. Náš požadavek na zkrácení pracovní doby pro horní podniky na 6 hodin denně, bez zkrácení mezd, je odůvodněn v prvé řadě ohromnými zisky podnikatelů a ohromným zvýšeným výkonem a také tou skutečností, že už celou řadu let v SSSR horníci pracují 6 hodin denně a že jejich mzdy stále se zvyšují.

Ad 6.

Hornické pojištění bylo podnikateli soustavně ochuzováno, takže se nalézá ve finanční krisi, důchody hornických pojištěnců jsou krajně ohroženy. Podnikatelé ze svých ohromných zisků, které v Československu činí ročně přes miliardu, a to ještě jen vykázaných, nehledě k zatajeným, nedali ani jedné koruny na hornické pojištění. Ba co víc, stát, který na uhelné dávce vybral už několik miliard, neposkytl na hornické pojištění rovněž ani koruny. Hornické pojištění a jeho důchody jsou nedostatečné, ale přesto chystá se návrh v ministerstvu veřejných prací na t. zv. »sanaci hornického pojištění«, podle které mají býti důchody sníženy o jednu třetinu a pojišťovací příspěvky zvýšeny. Takovouto sanaci horníci se vším rozhodnutím odmítají a jsou hotovi bojem a všemi prostředky zabrániti zhoršení hornického pojištění. Náš návrh, aby hornické pojištění bylo samostatné a jeho sanace aby byla provedena na účet podnikatelů a státu je odůvodněn vpředu uvedenými skutečnostmi.

Ad 7.

Od roku 1921 bylo v hornických podnicích propuštěno na 42. 000 dělníků, kteří z ohromné části nepobírají podporu podle

gentského systému, ba ani nedostávají t. zv. stravovací lístky, trpí hladem, nouzí a jejich rodiny jsou na životech ohroženy. Proto náš návrh na podporování nezaměstnaných horníků a horníků omezeně pracujících jest odůvodněn tím více, že 90% horníků pracuje omezeně za několik korun týdenního platu. Horníci se brání všemi prostředky proti hromadnému propouštění z práce, jejich boj je ztěžován

záludnými pakty koalovaných hornických organisací, které lámou každý boj horníků proti ziskulačným majitelům horních podniků, dobře vědouce, že jednotným společným bojem všech horníků zabráněno by bylo nejen podobným katastrofám dolu Nelson, ale že by horníci vybojovali si také slušné pracovní podmínky a mzdu, odpovídající jejich pracovnímu výkonu.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl výboru s o ciálně-politickému k bezodkladnému projednání během 48 hodin.

V Praze dne 5. ledna 1934.

K. Procházka, Hádek, Hodinová-Spurná, Kliment, Śliwka, Steiner, Torok,

Zápotocký, Čižinská, Gottwald, Stern, J. Svoboda, Hohnel, Novotný, Štourač, Dvořák, Babel, Štětka, Vallo, Hrubý, Tyli.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP