Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1934.

III. volební období.

9. zasedáni.

2463.

Návrh

poslanců Klimenta, K. Procházky, Hádka, Hodinové-Spurné, Toroka, Steinera,

Śliwky a soudruhů

na vydání zákona o mimořádné datli ze zisků majitelů horních podniků

a provozoven.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne.............1934

o mimořádné dani ze zisků majitelů horních podniků a provozoven.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§1.

Obchodní výtěžky podniků na dobývání nerostů v území ČSR. jakož i vedlejší závody na zpracování nerostů jsou podrobeny mimořádné dani ze zisků podle tohoto zákona.

§ 2.

Zastavení podniku nebo převod na jinou právnickou či fysickou osobu, jakož i jiné změny poměrů poplatného podniku, nepřekážejí předepsání a vybrání daně dle tohoto zákona.

§ 3.

Daň činí z prvých započatých nebo plných 10. 000 Kč výtěžku... 5% z nejbližších započatých nebo

plných 10. 000 Kč výtěžku... 10% z nejbližších započatých nebo

plných 20. 000 Kč výtěžku... 20% 7. nejbližších započatých nebo

plných 40. 000 Kč výtěžku... 40%

z dalších započatých nebo plných 200. 000 Kč výtěžku.....50 %

§ 4.

Výnosu daně bude použito na plné odškodnění pozůstalých po zabitých a zadušených hornících, na plné odškodnění dělníků v hornictví zmrzačených, na podporu nezaměstnaných a částečně zaměstnaných horníků, na placení dělnické hornické inspekce a na sanaci hornického pojištění.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a tímto dnem pozbývají platnosti všechna zákonná ustanovení jemu odporující. Provedením tohoto zákona pověřují se ministři veřejných prací, sociální péče a financí.

Odůvodněni.

Majitelé horních podniků mají obrovské zisky, které docilují na účet dělníků snížením mezd a platů, zvyšováním výkonu a propouštěním dělníků. Za posledních 10 let mzdy horníků poklesly v průměru o 48%, co naproti tomu výkon na jednoho horníka stoupl až o 110%. V důsledku toho docilují majitelé horních podniků každým rokem obrovské zisky; i podle úřední statistiky, která je upravena v zájmu majitelů horních podniků, měli na př. majitelé v poslední době v severočeském uhelném revíru 240 milionů, v ostravském uhelném revíru 450 milionů, v kladensko-slánském revíru na 200 milionů čistých přebytků.

Naproti tomu bylo jen v uhelném průmyslu propuštěno za posledních 10 let 42. 000 dělníků a převážná většina dosud zaměstnaných pracuje pouze omezeně, při čemž větší část z nich nepožívá podpor podle gentského systému vůbec.

Hornické pojištění bylo po celou řadu let připravováno o tolik prostředků podnikateli, ba mnozí podnikatelé defraudovali fondy hornického pojištění, takže dnes hornické pojištění je v katastrofální krisi, důchody hornických pojištěnců jsou ohroženy.

Ze všech těchto důvodu je náš navrh na zdanění zisků majitelů hornických pod-

niku ve prospěch postižených horníků a jejich rodin, ve prospěch zmrzačených horníků, ve prospěch nezaměstnaných a částečně zaměstnaných horníků, na vydržování dělnické hornické inspekce a na

sanaci hornického pojištění zcela oprávněn.

Poněvadž provedení našeho návrhu zákona nevyžaduje si žádného finančního nákladu, odpadá klausule úhradová.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento náš návrh přikázán byl výboru s o ciálně-politickému a rozpočtovému k bezodkladnému projednání během 48 hodin.

V Praze dne 5. ledna 1934.

Kliment, K. Procházka, Hádek, Hodinová-Spurná, Torok, Steiner, Śliwka,

Kubač, Kuhn, Russ, Dvořák, Hohnel, Novotný, Tyli, Stern, Babel, J. Svoboda,

Hrubý, Čižinská, Štětka, Vallo, Juran.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP