Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období.

9. zasedání.

2377.

Zpráva

ústavně-právního výboru k vládnímu návrhu (tisk 2373) zákona,

kterým se prodlužuje mimořádná moc nařizovací podle zákona ze dne 9. června 1933, č. 95 Sb. z. a n., a blíže upravuje její použití.

Používajíc zmocnění podle § l zák. čís. 95/1933 Sb. z. a n., učinila vláda řadu mimořádných opatření k úpravě jednotlivých materií do rámce zmocnění toho spadajících. Příslušná nařízení jsou zákonodárným sborům vesměs známa a není proto nutno je zde ještě zvláště vypočítávati. Třebas pak dosavadní vývoj v některých odvětvích dával snad jakousi naději na mírné zlepšení v budoucnosti, v přítomné době mimořádná deprese hospodářská, která byla příčinou vydání zákona č. 95/ 1933 Sb. z. a n., nejen ještě v celku trvá, nýbrž se namnoze i přiostřila. Jest proto zcela odůvodněno, podala-li vláda návrh, aby mimořádné zmocnění, obsažené v citovaném zákonu, bylo časově prodlouženo, a to do 30. června 1934. Vláda nenavrhuje žádných změn v rozsahu zmocnění a zákon č. 95/1933 Sb. z. a n. má i jinak zůstati v dosavadním znění. Bude tedy § l tohoto zákona v nynějším jeho textu tvořiti i nadále zákonný podklad pro vydávání mimořádných nařízení. Do nového zákona vkládá se ovšem nové ustanovení, podle kterého bude vláda moci obyčejnými vládními nařízeními, na která se nebudou vztahovati předpisy §§ 2, 3 a 5 zák. č. 95/1933 Sb. z. a n., upravovati ty podrobnosti, které nelze nebo pro jejich menší význam se nedoporučuje pojímati do mimořádného nařízení samého. Běží tu v podstatě o to, že

se takové podrobnosti propouštějí z kontroly presidenta republiky a Národního shromáždění. Docílí se obdoba mezi zákonem a vládním nařízením s jedné a mimořádným nařízením, majícím materielně moc zákona, a vládním nařízením s druhé strany. Nově připouštěna obyčejná vládní nařízení nebudou se vydávati na základě mimořádného zmocnění, resp. podle zákona č. 95/1933 Sb. z. a n., nýbrž na podkladě čl. II nového zákona, který jim též vytyčuje meze. Přes to, že příslušný passus byl ústavně-právním výborem z vládního návrhu vypuštěn, bude lze nařízení ta vydávati i po 30. červnu 1934, poněvadž toto časové omezení platí jen pro mimořádnou plnou moc. Tak bude lze po termínu právě zmíněném vydati na př. vládní nařízení k mimořádnému nařízení vydanému nedlouho před uvedeným termínem nebo vládní nařízení obsahující novelisaci nebo zrušení vládního nařízení, vydaného za doby trvání mimořádné plné moci. ústavněprávní výbor s tímto novým ustanovením souhlasí, jelikož je praktické a účelné. Novou formulací, kterou dal tomuto ustanovení čl. II. ústavně-právní výbor, na podstatě věci nebylo ničeho změněno a ústavně-právní výbor doporučuje poslanecké sněmovně, aby byla vládní osnova zákona ve znění upraveném schválena.

V P r a z e, dne 8. listopadu 1933

Dr. Mareš v. r.,

místopředseda.

Dr. Suchý v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne............................................................____1933,

kterým se prodlužuje mimořádná moc nařizovací podle zákona ze dne 9. června 1933, č. 95 Sb. z. a n., a blíže upravuje její použití.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

čl. I.

Doba mimořádné moci narizovací, stanovená v § l zák. č. 95/1933 Sb. z. a n;, prodlužuje se do 30. června 1934.

čl. II.

Ku provedení nařízení vydávaných podle § l zák. č. 95/1933 Sb. z. a n. a v jejich mezích lze vydávati vládní nařízení (§§ 55 a 84 ústavní listiny).

čl. III.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 16. listopadu 1933; provedou jej všichni členové vlády.

Statní tiskárna v Praze. - 3634-33.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP