Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.
III, volební období.
9. zasedání.
2375.
Návrh
poslance Jos. Chalupníka a soudruhů na úpravu vyučování na obecných a měšťanských školách.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby za součinnosti příslušných školních úřadů a po slyšení rodičovských sdružení zavedlo na obecných a měšťanských školách jednotné a nedílné vyučování s nutnými kratšími přestávkami, upravenými rozvrhem vyučovacích hodin.
Důvody.
Důsledky hospodářské krise postihující téměř všechny vrstvy obyvatelstva nutí k řadě úsporných opatření jak ve veřejném, tak i soukromém hospodářství. V rodinách majících školou povinné dítky projevuje se soustavné přání po zavedení nedílného vyučování (jednoduché frekvence) a to z několika důvodů. Jest to zejména úspora dvojí cesty dítka do školy v polední přestávce, zejména v nepohodlném počasí, nestejnočasé přicházení dítek, navštěvujících různé třídy neb školy, k obědu, pro dítky vzdálenějšího domova pro krátkost polední přestávky nedostatek času k jídlu, jakož i nedostatek odpo-
činku, pro přespolní dítky ztráta poledního času, který musí býti odpoledne nahrazován cestou ze školy za tmavých večerů atd. atd. Konečně jsou to úspory na otopu ve školách pro obce, které dnes těžko opatřují prostředky na věcný náklad, spojený s udržováním školy, jakož i řada zkušeností nabytých učiteli, které zdůvodňují plně zavedení nedílného vyučování. Zvláště na školách menšinových, kde dítky docházejí do školy z dalekého okolí, jeví se nedílné vyučování přímo nutností. V místech, kde byla jednoduchá frekvence zavedena, jest zjištěno, že se plně osvědčila.
V Praze dne 7. listopadu 1933.
Chalupník,
Stivín, Brožík, dr. Markovič, Kučera, inž. Nečas, dr. Winter, Srba, Fr. Svoboda,
Vácha. Benda, Koudelka, Bečko, Mravec, Jurnečková-Vortová, Husnaj, dr. Mareš,
Klein, Chalupa, Dlouhý, dr. Macek, Jaroš, Nový, Tayerle, Jaša, V. Beneš,