Poslanecká sněmovna N. S. R. C. 1933.
III. volební období.
9. zasedám.
2364.
Překlad.
Návrh
poslance Windirsrhe a druhů na vjdání zákonných ustanovení o margarinu u jiných umělých jedlých tucích.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vláda se vybízí, aby předložila návrh zákona, jímž se vydávají ustanovení o margarinu a jiných umělých jedlých tucích. V návrhu zákona budiž zvláště ustanoveno.
1. že se na margarin a umělé jedlé tukv, dovážemé z ciziny a na luky. oleje, rybí tuk a jiné suroviny dovážené pro domácí výrobu margarínu o jiných umělých jedlých tuku usilují vydatná cla a dosti vysoký paušál daně z obratu a že se na margarin a umělé jedlé tuky vyrobené doma. uvaluje vyrovnávací dávka,
2. že se zmocnění vyhrazené vládě v nažízení ze dne 29. července 1953, č. 168 Sb. z. a u. k dosažení přiměřeného zhodnocení domácích zemědělských výrobků musí užíti, jakmile hrozí nebezpečí, že ceny másla, jejichž výše, se čas od času určuje v dohodě se zemědělskými radami dosáhnou nejnižší meze.
3. že se provádí dozor nad utvářením cen margarinu a jiných umělých jedlých tuků,
4. že se k v výrobě margarinu musí užíti části onoho množství loje, který se získává při domácích porážkách dobytka.
5. že se nakazuje barviti margarn.
6. že se jako povinné přísady užívá k margarinu indikátoru, který v případech padělání másla margarinem bez zvláštních nesnází umožňuje bezpečně' rozeznati, že jest v není margarin.
7. že se na vrchním a spodním obalu každého druhu margarinu a jiných umrlých jedlých tuků nesmazatelně číslicemi uvádí, z kterých tuků a jiných součástek (konservačních prostředků, vody atd. ) jsou složeny.
8. že se hostincům, pekárnám a cukrárnám, které při výrobě jídel a pečiva užívají margarinu a jiných umělých jedlých tuku. nařizuje povinnost priohlásiti
Odůvodnění.
Vývoj cen a odbytu másla v posledních letech dokazuje, že se přes nízké ceny prodávalo máslo stále nesnadněji. Účinky nedostatečného odbytu másla pociťuje především zemědělství neboť tím se snižují ceny mléka, a to má velmi nepříznivý vliv na výnosnosť chovu dobytka a celého zemědělského provozu. Příčinou poklesu cen a nedostatečného odbytu másla jest jen z části snížená kupní síla spotřebilelů. Jest jí spíše nevčasný. zbytečný dovoz másla a zvlaště celně sazební a daňově úlevy, kterých požívá margarin a jiné umělé jedlé tuky, nebo cizozemské suroviny potřebné k jejich výrobě a které přes poslední úpravu celního sažebníku provedenou nařízením ze dne 10. června 1933 č. 96 Sb. z. a n.. stále ještě platí. Rovněž sazby paušalované daně z obratu u margarinu a jiných umělých jedlých tuků. ustanovené vyhláškou ministerstva financí ze dne 11. července 1933. č. 138 Sb. z. a n., jsou nedostatečné.
Jest zapotřebí, aby máslo jako příiodní výrobek dosáhlo zase svého práva a aby se. pokud jde o umělé jedlé tuky. spotřebitelům uvedlo na vědomí, že jsou rozdíli mezi máslem a margarinem a jinymi umělými jedlými tuky. Tomu se musí pomoci zákonodárnou cestou.
Proto jsou v tomto návrhu vyznačena opatření, jimiž se zrušuje dosavadní protekční nadržování margarinu a jiným umělým jedlým tukům, zvláště v neprospěch másla. K tomu jest zapotřebí, aby z ciziny dovážený margarin a rovně? dovážené tuky. oleje, rybí tuk a jiné suroviny, jichž se užívá k výrobě umělých jedlých tuků, byly podrobeny dostatečně vysokým clům. vyššímu paušálu daně z obratu a vyrovnávací dávce. Zastupitelství německého zemědělského a lesního hospodářství v Československu již v r. 1932 v několika usneseních uvedlo návrhy na ochranu domácí výroby másla a tím na ochranu zemědělství. Tak dne 25. února 1932 žádalo:
»Devisy se nesmějí přidělovati ani na potraviny, ani na průmyslové suroviny, pokud se vyrábějí doma. To platí zvláště pro obilí, jatečný dobytek, mléčné výrobky, len a suroviny k výrobě margarinu.
Dne 24. května 1932 usneslo se zastupitelství německého zemědělského a lesního hospodářství v Československu znovu
Pokud jde o zvířecí výrobu. žádáme snížení kontingentu bagounů. tuků a mléčných výrobku na míru hospodář sky odůvodněnou. Rovněž dovoz surovin pro výrobu margarinu má býti omezen. «
Sejně se usnesla plná schůze zastupitelství německého zemědělského a lesního hospodářství v Československu dne m května 1933.
že jest nutno ustanoviti vyrovnávací dávku u umělých jedlých tuků. na to uká/iila pum" nedávno stálá delegace zemědělských rad v pamätním spise podaném vládě.
Provedení těchto návrhu jest dnes, podle vládního nařízení ze dne 29. července 1933. č. 168 Sb. z. a n. o některých opatřeních pro úpravu odbytových poměrů v zemědělslví jistě možné. při čemž, pokud jde o máslo, nesmí se opominouti ustanoviti přiměřené ceny.
Aby se snad však navrhovaných opatření neužilo jako záminky, aby se vykonával vliv na utváření cen margarinu a jiných uměých jedlých tuků v neprospěch chudších vrstev spotřebitelskýchjest nutno, aby se nad utvářením cen prováděl dozor. Že výroba umělých jedlých tuků jest jistě velmi výnosná, vyplývá z toho, že v r. 1933 byla v Nelahozevsi u Kralup velkým nákladem nově zřízena továrna na margarin a že byly nově založeny i jiné továrny, tak m. j. Ottova v Rakovníku. Delmarova v Praze-Sedlci.
Rozšířené užívání umělých jedlých tuků způsobilo, že lůj získávaný při porážkách dobytka nemůže již nalézti dostatečného odbytu. Jest nutné, aby výrobcum margarinu byl uložen závazek, aby
při výrobě margarinu užívali i loje. který zbývá při domácích porážkách dobytka.
Velký vvznam má zákaz barviti margarin. Právě barvením margarinu na žluto bylo teprve možno tomuto umělému jedlému tuku dáti vzezření podobné máslu. Bílý margarin nedovede povznésti spotřebu margarinu. Ve Spojených státech amerických se jen nepatrně rozšírila spotřeba margarinu, poněvadž barvený margarin jest na ochranu žemědělslví yatížen vysokým zdaněním. Za libru = 1/2 kg barveného margarinu vybírá se daň 10 centů. což. uvážíme-li znehodnocení dolaru, odpovídá daňové sazbě asi 4 Kč 40 h za 1 kg margarinu. Daň za nebarvený margarin činí proti tomu jen 1/4 centu za l libru = 1/2 kg margarinu, takže v tomto případě činí sazba 11 h za l kg nebarveného margarinu. Americký margarínový průmysl pokusil se v posledním roce obejíti vvsoké zdanění barveného margarinu tím. že k výrobě margarinu užíval jistých (dějů. klére margarinu z nich vyrobenému přirozenou cestou dávaly žlutou barbu. Zemědělství, které v tomto obcházení ihned poznalo velke nebezpečí pro své mléčné hospodářství, domohlo se však ihned ustanovení, která i tento, přirozenou cestou zbarvený margarin podrobila zdanění. Českoslovenští výrobci margarino podporují odbyt svého margarinu označeními uvádějícími v omyl jako rovnající se máslu, jako máslo a tak dále. při čem? se zvlášť poukazuje na vzezření margarinu podobné máslu. Žákaz barviti margarin učinil by přítrž takovému nekalému vychvalování.
Významné jest dále, aby k margarinu byl při míšen indikátor, který by umožňoval bez zvláštní námahy prokázali margarin v případech, že margarin jest přimísen k máslu. V této věci byl již r. l931 podán návrh poslanecké sněmovně jako tisk č. 1453. Ostatně doporučuje se i škrobová moučka jako indikátor. Velmi nepatrná přísada škrobu do margarinu stačí, aby se bezvadně mohl provésti důkaz, že jest zde margarin.
Opatření na ochranu másla nebyla by úplná, kdyby se také každému odběra-
teli margarinu a jiných jedlých tuků zároveň neoznamovalo z čeho se skládají umělé jedlé tuky. Proto musí býti na jejich vrchním a spodním obalu nesmazatelně vytištěno, z jakých součástí se skládá margarin a umělé jedlé tuky, a to podle množství. Tyto údaje nesmějí přestati jen na tom. že oznámí, jaké druhy a jaké množství tuků (ztužené jedlé oleje, rostlinné tuky, ztužený rybí tuk atd. ) jsou tam obsaženy. Důležité jest, aby byl také uveden druh a množství konservujícího prostředku, který jest přiinísen do margarinu nebo umělého jedlého tuku a rovněž obsah vody. Jak důležité jsou takové údaje, vysvítá m. j. z časopisecké zprávy ze dne 21. června 1933 ze Šluknova, kde rozbor margarinu nařízený tamějším okresním soudem dokázal, že v něm jest kyselina benzoová, která jest potravinovým kodexem jako přísada zakázaná.
Aby se podporovalo užívání domácích zvířecích tuků, zvláště másla, musí se naříditi, že hostince, pekárny, cukrárny a jiní prodavači pečiva a cukrovinek, kteří prodávané potraviny vyrábějí ně-
ho připravují užívajíce k tomu margarinu, umělých jedlých tuků, ztužených jedlých olejů, rostlinných tuků nebo ztuženého rybího tuku, musejí to zvlášť oznamovati. V oznámení musí býti uvedeno, kterých z uvedených olejů nebo tuků se užilo. Tato oznámení dlužno vyvěsiti na zřetelně viditelném místě a musejí býti uvedena i na jídelních lístcích, cenících a seznamech cen. V některých zemích, kde již platí toto povinné oznamování, tak na př. ve Švýcarsku. Německé říši, mohou se zákazníci přesvědčiti, kde se v hostincích, pekařinách nebo cukrárnách užívá přírodních nebo umělých jedlých tuků. Hostince usilujíce obsloužiti jen dobrým tukem mají ve Švýcarsku dokonce venku vyvěšen nápis »Vaří se z másla«.
Jest nutno, aby již velmi brzy byla v Československu provedena podle návrhu opatření, která jsou nejen v zájmu zemědělství, nýbrž i spotřebitelů.
Po stránce formální se žádá. aby tento návrh byl co nejdříve přidělen výborům pro něj příslušným.
V P r a z e. dne 26. září 1933.
Windirsch,
Halke, Beřák, Heller, Wagner, Jan Tůma. Zierhut, dr. Zadina, Kočandrle,
Haupt. Bistřicky, Machník, Teplanský, Platzer, Gläsel. Pelíšek, Viereckl, Bohm,
A. Kohler. Venci, Křemen, Pozdílck, dr. Hodina.